Thema 2 les 2

Thema 2 Les 2
Door Mascha Hulst
1 / 55
next
Slide 1: Slide
Natuur en techniekHBOStudiejaar 1

This lesson contains 55 slides, with interactive quizzes, text slides and 5 videos.

time-iconLesson duration is: 80 min

Items in this lesson

Thema 2 Les 2
Door Mascha Hulst

Slide 1 - Slide

voorbereiding:
-zet op het bord wat we doen vandaag
nodig
- strandbal
- spullen voor vragen bij strandbal
- flessen met vloeistof
- iets om flessen mee te tikken

Lesdoel van LES 2
Aan het eind van deze les
  • Heb je meer eigen kennis van insecten
  • Hebben we kort herhaalt wat voor soort vragen er zijn
  • Weet je meer over de seksuele ontwikkeling van basisschoolkinderen
  • Heb je nagedacht over je eigen mening rondom seksuele voorlichting in de klas
  • weet je dat genderongelijkheid bestaat

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Lesverloop; Bloemetjes en bijtjes
Inleiding
Vakinhoud; vogels en bijen
Vakdidactiek; vorige les

Kern (kennis en visie)
Seksuele voorlichting in het basisonderwijs
Genderstereotypen bij de kleuters

Afsluiting; voorbereiding volgende les

Slide 3 - Slide

eigen kennis; energizer
Wat gaan we doen?
  1. kennisquizje
  2. Een tip....
  3. Voorkennis ophalen van les 1
  4. Uitbreiden kennis : seksuele ontwikkeling en  seksuele voorlichting
  5. 3x Wat is jouw mening? 
  6. Uitbreiden kennis: gender ongelijkheid
  7. Afsluiting

Slide 4 - Slide

Zet deze dingen kort op het bord. Daarmee worden ze zich bewust van het belang van een planbord
1) kennisquizje; Bloemetjes en de bijtjes

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Wat is de naam van dit insect?

Slide 6 - Slide

insekten met gele en zwarte strepen worden nog wel eens door elkaar gehaald. Kun jij ze herkennen?
Is dit een
A
bij
B
wesp
C
hommel
D
zweefvlieg

Slide 7 - Quiz

This item has no instructions

Wat is de naam van dit insect?

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Is dit een.....
A
bij
B
wesp
C
hommel
D
zweefvlieg

Slide 9 - Quiz

waaraan heb je gezien dat dit een wesp is? Wespentaille, beharing, vorm langgerekter, feller geel, groter.
Wat is de naam van dit insect?

Slide 10 - Slide

Wespen herkent u aan de karakteristieke felle geel-zwarte strepen, ook hebben ze een smalle taille. Ze kunnen agressief zijn en komen af op zoetigheid. Vooral aan het einde van de zomer veroorzaken ze overlast.
Is dit een
A
bij
B
wesp
C
hommel
D
zweefvlieg

Slide 11 - Quiz

een zweefvlieg behoort niet tot de familie van de bijen en de wespen (die zijn verwanter aan elkaar). Een groot verschil is dat een vlieg 1 paar vleugels heeft en bijen/ wespen 2 paar (=4). Omdat deze vlieg op een wesp lijkt (biomimicry) kan hij vogels afschrikken die hem als een lekker hapje zien. Vleugelslag snel, bijna onzichtbaar voor menselijk oog.
Wat is de naam van dit insect?

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Is dit een
A
bij
B
wesp
C
hommel
D
zweefvlieg

Slide 13 - Quiz

Een bij herken je bijvoorbeeld op dit plaatje aan het stuifmeel dat zij aan haar poten heeft. Bijen en hommels zijn belangrijke bestuivers van wilde planten maar ook heel veel van onze voedselgewassen (die met mooi gekleurde bloemen), niet de grassen zoals granen/ rijst. Die laatste laten zich bestuiven door de wind.
2) Wist je datjes

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

bijen kunnen het kortgolvige ultraviolette licht (UV), dat voor de mens onzichtbaar is, heel goed zien. In het UV-gebied is de gevoeligheid van hun ogen zelfs het hoogst.

Op het eerste gezicht lijkt dat een raadselachtige eigenschap van het insectenoog.
Wat is het nut van hun lichtgevoeligheid voor UV-straling?
Het raadsel werd opgelost toen bloemen onder UV-licht (bij gebruik van UV-gevoelige film) werden gefotografeerd.
Het bleek dat veel bloemen UV absorberen.
Ze vertonen in het midden een donkere vlek en op de kroonbladen vaak donkere lijnen of vlekjes (op ‘UV-foto’s’).
Dit zijn voor ons onzichtbare honingmerken die het centrum van de bloem aanwijzen.
Een consequentie is dat bloemsoorten die voor ons mensen min of meer dezelfde kleur hebben, voor bijen sterk kunnen verschillen.
Zo hebben trollius en dotterbloem voor ons gele bloemen, maar voor bijen zijn deze twee soorten heel verschillend gekleurd.







Slide 15 - Slide

bijen kunnen het kortgolvige ultraviolette licht (UV), dat voor de mens onzichtbaar is, heel goed zien. In het UV-gebied is de gevoeligheid van hun ogen zelfs het hoogst.
Op het eerste gezicht lijkt dat een raadselachtige eigenschap van het insectenoog. Wat is het nut van hun lichtgevoeligheid voor UV-straling?
Het blijkt dat bijen daardoor meer kleuren zien dus dus verschillende bloemen beter herkennen. Ook is het stuifmeel beter herkenbaar in UV licht

Slide 16 - Slide

wat zien wij en wat zien de bestuivers (links vs rechts)
3) voorkennis ophalen van les 1

Slide 17 - Slide

Zeg erbij dat al er staat: verklaren dat dat dus een verklarende vraag is
En bij voorspellen dat dan dus een voorspellingsvraag is
Wat gebeurt er als ik een paperclip in het water gooi.
Deze vraag is....
A
onderzoekbaar
B
niet-onderzoekbaar

Slide 18 - Quiz

This item has no instructions

Wat denk je dat er gebeurt als een kind met een volwassene op de wip-wap gaat zitten. Deze vraag is een...
A
verklaringsvraag
B
waarnemingsvraag
C
voorspellingsvraag
D
wat gebeurt er als... vraag

Slide 19 - Quiz

werkwoord DENKEN is nog niet DOEN, dus niet-onderzoekbaar, totdat je de wat gebeurt er als vraag stelt.
3) voorkennis ophalen van les 1

Slide 20 - Slide

Zeg erbij dat al er staat: verklaren dat dat dus een verklarende vraag is
En bij voorspellen dat dan dus een voorspellingsvraag is
4a) Seksuele ontwikkeling
Op de basisschool

Slide 21 - Slide

Onderwerpen die bij de inhoud van het vak Natuur en Techniek zitten, maar op school ook los aangeboden worden.

Slide 22 - Link

kleuters:
-bewustwording eigen lichaam
- doktertje spelen
- leren wat sociaal gedrag is: loop niet naakt rond als er visite is
- gebruiken vieze woorden
stoppen bij 12 jaar

6-9
- eerste gevoelens van schaamte treden op
- intensere vriendschappen -> jongens spelen meer met jongens en meisjes meer met meisjes
- eerste verliefde gevoelens. Ze fantaseren met wie ze later gaan trouwen
 10-12
- prepuberteit
- eerste verliefdheid
- bewust van sexuele gevoelens
Kleuters; Seksueel spel
  • speelt zich af buiten het zicht van ouders
  • draagt bij aan gezonde seksuele ontwikkeling
  • opvoeders hoeven zich geen zorgen te maken
  • opvoeders kunnen wel sociale regels aanleren door gedrag te benoemen en te begrenzen.

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

4b) Seksuele voorlichting
Op school

Slide 24 - Slide

Onderwerpen die bij de inhoud van het vak Natuur en Techniek zitten, maar op school ook los aangeboden worden.

Slide 25 - Video

This item has no instructions

Iedereen; voorbereiding les 2
Vraag aan je werkplekbegeleider/ denk na over de vragen;
  • hoe hij of zij de opvoedkundige rol van school ziet t.a.v. het onderwerp seksuele voorlichting. 
  • of hij/ zij bewust rekening houdt met gendergelijkheid (jongens en meisjes krijgen dezelfde aandacht) tijdens het lesgeven. 

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

(gesprek met WPB)
seksuele voorlichting bij kleuters?!

Slide 27 - Mind map

wpb=werkplekbegeleider. 
Dit was het huiswerk
woord voor mannelijk geslachtdeel?

Slide 28 - Mind map

vaak begint het al met het beestje bij de naam te noemen. Welk woord zou jij hanteren voor het mannelijke en vrouwelijke geslachtsdeel?
woord voor vrouwelijk geslachtdeel?

Slide 29 - Mind map

het is vaak gemakkelijker om een woord voor het vrouwelijke dan voor het mannelijke geslacht te bedenken.

Advies Seksuoloog Sandrijn van der Doef:
Noem het Penis en Vagina

Slide 30 - Slide

Seksuologe Sanderijn van der Doef schrijft boeken voor kinderen en hun opvoeders zowel ouders als leerkrachten over Seksuele voorlichting. 'Ik vind jou lief' is een boek dat speciaal voor kleuters geschreven is.

Advies Seksuoloog Sandrijn van der Doef:
Noem het Penis en Vagina

Slide 31 - Slide

zij adviseert opvoeders om de geslachtsorganen met de officiële naam te noemen. Dit zijn dan de schooltaal woorden, die de kinderen leren. Het voordeel is dat je dan thuistaal geen rol speelt. Dit zijn geen moeilijke woorden voor kleuters. Zij kunnen ook Tyranosaurus Rex leren, dus waarom geen penis en vagina/ vulva?

Slide 32 - Link

klik door naar demoles 1 en laat zien wat de onderwerpen zijn die in deze les zitten.
Dat het ook gaat om weerbaarheid.
Seksueel misbruik tot 18 jaar


 1 op de 4 meisjes en 1 op de 6 jongens krijgt voor het 18e jaar te maken met enige vorm van seksueel misbruik.

Slide 33 - Slide

factsheet Nationale rapporteur onder de link 2016.
Weerbaarheid is een duidelijke reden om op jonge leeftijd al met voorlichting te beginnen of in ieder geval ervoor te zorgen dat er geen taboe ontstaat.
Wat feiten op een rij:
  • Dader is vaak een man
  • Dader is vaak bekend
  • Trauma groter als het om (stief)vader gaat
  • Gezinnen lijken gelukkig
  • Daders hebben vaak hetzelfde meegemaakt in hun jeugd 
Rol leerkracht;
  • Maak seksualiteit en  grenzen bespreekbaar
  • Leer kinderen dat seksueel misbruik niet normaal is
  • Leer kinderen dat zij het volwassenen kunnen vertellen die zij vertrouwen
  • Jou rol is opmerken, niet oplossen!!

Slide 34 - Slide

This item has no instructions

5) 3x : Wat is jouw mening?
Step on the line

Slide 35 - Slide

This item has no instructions

2de mening: Wat is jouw advies

Slide 36 - Slide

Step on the line
Er staan vragen op het blad 'Module 1: de integere leerkracht, 2.3 Meningsvormende werkvormen.
Ik lees de voorbeeldstellingen voor en bekijken hoe het gaat en daarvan afhankelijk hoeveel vragen ik stel

Slide 37 - Link

casus voorlezen, eerste alinea. Dan laten reageren in volgende dia.
Dan theorie, later het antwoord van de expert laten zien.
Wat zou je de moeder adviseren?

Slide 38 - Open question

bespreken in 3 tal; per drietal 1 antwoord laten invullen, daarna vergelijken.
3de mening: Casus van juf Karin
Casus juf Karin

Slide 39 - Slide

zie casus van juf Karin 
Ze reageren eerst zelf in een groepje. Als ze klaar zijn krijgen ze de vier mogelijke reactie en bespreken die na

Slide 40 - Link

kunt het ook printen. Het komt ook op moodle Tijdens les 2 te staan.

Slide 41 - Link

This item has no instructions

6) Genderongelijkheid

Slide 42 - Slide

Onderwerpen die bij de inhoud van het vak Natuur en Techniek zitten, maar op school ook los aangeboden worden.

Slide 43 - Video

tot 4;30 kijken

Slide 44 - Video

This item has no instructions

Slide 45 - Link

zelf navertellen. eventueel paar plaatjes laten zien.

Slide 46 - Slide

Dieren op kinderkleding is niet erg biodivers.

Slide 47 - Slide

sommige groepen dieren zijn oververtegenwoordigd bij kleding die specifiek gericht is op jongens of meisjes.
Worden stereotype denkbeelden aangeleerd of zijn ze aangeboren? Wie speelt daar een rol in de ouders/ de leerkrachten/ de media / marketing van bedrijven/ andere kinderen?
Gender gelijkheid
  • In NL kiezen minder meisjes voor een betatechnisch beroep dan in andere landen in Europa.
  • Uitsluiten van een schoolloopbaan richting betatechnische beroepen wordt al voor het 10e jaar gedaan.
Door bij het geven van Natuur en Techniek meisjes en jongens gelijk te behandelen, kunnen interesses gewekt en talenten ontdekt worden bij alle leerlingen

Slide 48 - Slide

Leerkrachten hebben last van culturele genderbias (ruis). Probeer daar alert op te zijn.
Stelling: Tijdens mijn stage behandel ik jongens en meisjes hetzelfde
(ja/nee want....)

Slide 49 - Open question

This item has no instructions

0

Slide 50 - Video

kijk welk filmpje je wilt gebruiken.
Stelling: Ik heb in mijn leven keuzes gemaakt, omdat dat hoorde bij mijn gender (ja/nee want...)

Slide 51 - Open question

This item has no instructions

Heb je in jouw leven wel eens bepaalde keuzes gemaakt, omdat dat hoorde bij je gender?

Slide 52 - Slide

This item has no instructions

Slide 53 - Video

This item has no instructions

Lesdoel van LES 2
Aan het eind van deze les
  • Heb je meer eigen kennis van insecten
  • Hebben we kort herhaalt wat voor soort vragen er zijn
  • Weet je meer over de seksuele ontwikkeling van basisschoolkinderen
  • Heb je nagedacht over je eigen mening rondom seksuele voorlichting in de klas
  • weet je dat genderongelijkheid bestaat

Slide 54 - Slide

This item has no instructions

Voorbereiding les 3
Iedereen: Noteer de titels van 3 prentenboeken die op dit moment in de groep gebruikt worden

Heb jij N&T gekozen als stageopdracht?
Ja? -> voer 'm morgen uit. Neem volgende week een foto mee
nee? -> dan hoef je niks te doen voor deze les



Slide 55 - Slide

- bekijk of bij elke klas de lijst is ingevuld, ook voor geschiedenis of AK