Les 3 periode 7 tweedejaars

Les 3 periode 7
Nederlands

1 / 26
next
Slide 1: Slide
NederlandsMBOStudiejaar 3

This lesson contains 26 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

Les 3 periode 7
Nederlands

Slide 1 - Slide

Terugblik vorige les
  • goede e-mail  laten zien die door een van jullie was geschreven;
  • twee schrijfexamens van studenten met elkaar vergeleken;
  • verwijsfouten  ---> Het meisje die---> Het meisje dat;
  • huiswerk: Nu Nederlands online oefeningen maken over het juist verwijzen naar andere woorden.

Slide 2 - Slide

Leerdoelen
Aan het eind van de les :

  • Heb ik je verteld over het schrijfexamen;
  • Weet je hoe je een betoog moet schrijven;
  • Weet je hoe je schrijfopdracht 2 moet maken en inleveren.

Slide 3 - Slide

Schrijfexamen
  • twee uur de tijd;
  • twee of drie onderdelen: zakelijke brief, e-mail, betoog, ingezonden brief etc.;
  • er wordt beoordeeld op: conventies, inhoud en taalvaardigheid;
  • je krijgt steeds een casus en uit deze casus haal je je informatie;
  • veel oefenen, je schrijfopdracht steeds verbeteren betekent een grote kans op een goed cijfer voor dit onderdeel. ---> Op het hbo zijn ze ook heel blij wanneer je dit onderdeel goed beheerst!

Slide 4 - Slide

AL INGESCHREVEN?
  • In de mail van vorige week heb ik uitgelegd hoe je je kunt inschrijven voor het schrijfexamen Nederlands 3F dat plaatsvindt tussen 12 en 15 april;
  • Lees de instructie goed door die ik je als bijlage gemaild heb!
  • Je kunt je tot 19 maart inschrijven voor dit examen;

Slide 5 - Slide

Je gebruikt verwijswoorden om herhaling te voorkomen. Daardoor wordt jouw tekst interessanter.

Slide 6 - Slide

Bobby speelt graag met zijn flostouw. Bobby pakt dan Bobby's flostouw. Bobby brengt het daarna naar Bobby's baasje, zodat Bobby's baasje de andere kant van het flostouw vast kan houden.
Bobby speelt graag met zijn flostouw. Hij pakt dan zijn flostouw. Hij brengt het daarna naar zijn baasje, zodat hij de andere kant van het flostouw vast kan houden.

Slide 7 - Slide

Verbeter het foute verwijswoord 'dat' in onderstaande zin.
"Marit heeft hun ooit haar boeken geleend, maar dat hebben Rosa en Nico nooit teruggegeven."

Slide 8 - Open question

Welk woord moet op de plaats van de puntjes komen staan?
Kijk, dat is de jas ... ik zo graag wil
A
die
B
dat
C
wat

Slide 9 - Quiz

Welk woord moet op de plaats van de puntjes komen staan?
Waar is het wasmiddel ... ik gisteren gekocht heb?
A
die
B
dat
C
wat

Slide 10 - Quiz

Welk woord moet op de plaats van de puntjes komen staan?
Dat was echt het laatste ... ik van haar verwacht had.
A
die
B
dat
C
wat

Slide 11 - Quiz

Wat schrijf je in de inleiding, het middenstuk en het slot van een betoog?

Slide 12 - Mind map

uitleg over het betoog

Slide 13 - Slide

Welke informatie is nieuw en wat wil je nog weten?

Slide 14 - Open question

Een korte samenvatting van het filmpje
  • inleiding, middenstuk en slot.
  • overtuigen, overhalen
  • standpunt of mening (ik vind) 
  • argumenten (omdat) 
  • conclusie

Slide 15 - Slide

Slide 16 - Slide

Slide 17 - Slide

Slide 18 - Slide

Slide 19 - Video

Opdracht 1:  Betoog over corona en jongeren
Dat corona de wereld van jongeren flink overhoop haalt, is duidelijk. Niet (fysiek) naar school, meer thuiszitten en minder sociale contacten. Het duurt nog wel even voor jongeren gevaccineerd kunnen worden en er is op korte termijn weinig perspectief voor hen. Geef aan wat jij vindt dat er moet gebeuren voor jou, als jongere en voor de jongeren in het algemeen. Vind je dat er bijv. sneltesten moeten worden ingezet, zodat jongeren snel weer naar school kunnen gaan en met vrienden kunnen afspreken? Moeten jongeren voorrang krijgen bij het vaccineren? Of vind jij dat jongeren zich moeten schikken in hun lot, de tips ter harte moeten nemen uit het filmpje? en misschien therapie moeten volgen?

Slide 20 - Slide

Je schrijft hierover een betoog waarin je jouw standpunt duidelijk maakt. Dit betoog heeft een inleiding , kern en slot.
In jouw betoog:
Beschrijf je duidelijk jouw standpunt over corona en jongeren. Moet er extra aandacht besteed worden aan jongeren of vind je juist dat het voor iedereen moeilijk is en dat de maatregelen geaccepteerd moeten worden?
Geef minimaal twee argumenten voor jouw standpunt.
Geef bij elk argument een voorbeeld.
Sluit af met een korte samenvatting van je argumenten.
Noteer een conclusie

Slide 21 - Slide

Is extra aandacht voor jongeren noodzakelijk? Geef argumenten voor en tegen!

Slide 22 - Mind map

BETOOG SCHRIJVEN
  • IN TEAMS VAN JE KLAS VIND JE ONDER KANAAL ALGEMEEN/OPDRACHTEN:
  • 1. DE SCHRIJFOPDRACHT (BETOOG SCHRIJVEN);
  • 2. EEN ARTIKEL OVER CORONA EN JONGEREN (DIT ARTIKEL KAN JE HELPEN BIJ HET BEDENKEN EN FORMULEREN VAN ARGUMENTEN);
  • 3. EEN STAPPENPLAN VOOR HET SCHRIJVEN VAN EEN BETOOG.   
  • 4. NuN 3F beoordelingsformulier schrijven.                   
Je betoog als word-bestand uploaden bij de schrijfopdracht! Niet mailen!
LEES DE THEORIE VAN BLZ. 113 en 114 van BOEK B!
DEADLINE:  25 FEBRUARI 2021.

Slide 23 - Slide

BETOOG SCHRIJVEN
  • IN TEAMS VAN JE KLAS VIND JE ONDER KANAAL ALGEMEEN/OPDRACHTEN:
  • 1. DE SCHRIJFOPDRACHT (BETOOG SCHRIJVEN);
  • 2. EEN ARTIKEL OVER CORONA EN JONGEREN (DIT ARTIKEL KAN JE HELPEN BIJ HET BEDENKEN EN FORMULEREN VAN ARGUMENTEN);
  • 3. EEN STAPPENPLAN VOOR HET SCHRIJVEN VAN EEN BETOOG.                      
Je betoog als word-bestand uploaden bij de schrijfopdracht! Niet mailen!
LEES DE THEORIE VAN BLZ. 113 en 114 van BOEK B!
DEADLINE:  25 FEBRUARI 2021.

Slide 24 - Slide

huiswerk: schrijf een betoog!

Slide 25 - Slide

wat heb je vandaag geleerd?

Slide 26 - Mind map