Lezen les 4 Tekstindeling

Periode 2    les 2
Indeling van de tekst, schrijven vanuit een perspectief ( opdracht IBO )

1 / 27
next
Slide 1: Slide
NederlandsMBOStudiejaar 1

This lesson contains 27 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Periode 2    les 2
Indeling van de tekst, schrijven vanuit een perspectief ( opdracht IBO )

Slide 1 - Slide

 Lesdoelen
Voorkennis ophalen
Je weet hoe een tekst is opgebouwd.
Je weet wat het doel van een inleiding is
Je weet wat het doel van het middenstuk is
Je weet wat het doel van het slot is
Je kunt deze tekstdelen in jouw tekst bij de IBO terug laten komen
Je weet wat er wordt bedoeld met schrijven vanuit het perspectief van een kind en kunt dit toepassen in jouw tekst

Slide 2 - Slide

Welke tekstdoelen ken je?

Slide 3 - Mind map

Wat is het tekstdoel van...

een handleiding?
A
Informeren
B
Instrueren
C
Overtuigen
D
Amuseren

Slide 4 - Quiz

Wat is het tekstdoel van...

een cabaretstuk?
A
Informeren
B
Instrueren
C
Overtuigen
D
Amuseren

Slide 5 - Quiz

Sleep de tekstdoelen naar het juiste plaatje
Informeren
Instrueren
Overtuigen
Amuseren

Slide 6 - Drag question

Tekstsoorten
Welke tekstsoorten ken je?

(denk aan de tekstdoelen)

Slide 7 - Slide

Slide 8 - Slide

Wat is de tekstsoort van de tekst op de vorige slide?
A
een aanmeldformulier
B
een advertorial
C
een instructie
D
een wervingstekst

Slide 9 - Quiz

Slide 10 - Slide

Wat is de tekstsoort van de tekst op de vorige slide?
A
een adviesrubriek
B
een column
C
een handleiding
D
een nieuwsartikel

Slide 11 - Quiz

De opbouw van een tekst

Slide 12 - Slide

Wat is de juist volgorde van deze tekst?

Slide 13 - Slide

Wat zou er in deze opdracht in de inleiding, kern en afsluiting kunnen komen?

Slide 14 - Open question

Opbouw van een tekst
Een tekst is opgebouwd in drie verschillende onderdelen:
- Inleiding
- Kern
- Slot

Hoe herkende je bij de vorige opdracht de verschillende onderdelen?


Slide 15 - Slide

De inleiding
  • aandacht trekken van het publiek;
  • het publiek motiveren om de tekst te lezen of te blijven luisteren;
  • informatie geven over wat komen gaat.
(wat past er bij de opdracht van de IBO?)
!! Meestal één alinea 
!! Titel hoort NIET bij de inleiding

Slide 16 - Slide

De kern
  • Grootste gedeelte van de tekst
  • Meerdere alinea's
  • Deelonderwerpen
Antwoord op de WWWWWH-vragen

(Wat komt hier als je aan de opdracht van de IBO denkt?)

Slide 17 - Slide

Volgorde deelonderwerpen
Afhankelijk van de structuur:
  • vroeger - nu (tijd);
  • stelling - argumenten - weerleggen tegenargumenten (argumentatie);
  • oorzaak - gevolg.

Slide 18 - Slide

Het slot
  • De tekst wordt samengevat
  • Het belangrijkste wordt herhaald
In het slot komt géén nieuwe informatie!
Wat zou hier komen denkend aan de IBO?

Slide 19 - Slide

Inleiding
Kern
Slot
De schrijver trekt de aandacht van de lezer 
De schrijver trekt een conclusie

De schrijver geeft argumenten en tegenargumenten
De schrijver geeft een vraag mee aan de lezer
De schrijver motiveert het publiek om te blijven lezen

De schrijver noemt de oorzaak en de gevolgen

De schrijver kijkt naar de toekomst 
De schrijver kijkt naar de toekomst 

Slide 20 - Drag question

Slide 21 - Link

Perspectief
Wat is de bedoeling bij de opdracht van de IBO?

Slide 22 - Slide

Jullie moeten schrijven vanuit het perspectief van een kind, wat wordt hiermee bedoeld?

Slide 23 - Mind map

Hoe tevreden ben je over deze les?
😒🙁😐🙂😃

Slide 24 - Poll

Slide 25 - Slide

Slide 26 - Link

Slide 27 - Link