Lezen les 2

Lezen (2)
1 / 18
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvmbo b, k, gLeerjaar 1-4

This lesson contains 18 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 30 min

Items in this lesson

Lezen (2)

Slide 1 - Slide

Leerdoelen
Aan het eind van deze les...

  • kun je verschillende leesstrategieën zijn hanteren

  • kun je informatieve teksten lezen.

  • kun je de hoofdgedachte van een tekst weergeven.

  • kun je verschillende tekstdelen (inleiding, middenstuk en slot) herkennen.

  • relaties leggen tussen tekstdelen en teksten.
Tekst

Slide 2 - Slide

Leesstrategieën 
manier van lezen
wat je doet
verkennend
titel, deeltitels, illustraties en onderschriften bekijken, inleiding en slot lezen en de bron en de schrijver bekijken
nauwkeurig
alle alinea's, de hele tekst grondig lezen 
zoekend
dat gedeelte lezen waar het antwoord op je vraag te vinden is
studerend
lezen om de informatie te onthouden

Slide 3 - Slide

Wat is het doel van verkennend lezen?
A
de hoofdzaken van de tekst na het lezen kunnen herhalen.
B
zorgen dat je tijdens het lezen alles gaat begrijpen.
C
een tekst beter begrijpen, dieper in de tekst duiken.
D
Het onderwerp van de tekst voorspellen.

Slide 4 - Quiz

Bij zoekend lezen:
A
Wil ik informatie vinden die ik nodig heb
B
Lees ik een tekst heel precies
C
Bekijk ik vooral het onderwerp van de tekst
D
Zoek ik alleen de moeilijke woorden op

Slide 5 - Quiz

Bij nauwkeurig lezen
A
maakt het nog niet uit of je de tekst begrijpt
B
probeer je de tekst zo goed mogelijk te begrijpen
C
lees je zo snel mogelijk
D
moet je altijd hardop lezen

Slide 6 - Quiz

Wat is het onderwerp van een tekst? Het onderwerp van een tekst...
A
... vertelt in één woord of een paar woorden waar de tekst over gaat.
B
... vertelt wat het belangrijkste van de tekst is.
C
... vertelt wat iemand ergens van vindt.
D
... vertelt wat waar of niet waar is.

Slide 7 - Quiz

tekstopbouw

Slide 8 - Slide

Wat weet je al over tekstopbouw?

Slide 9 - Open question

Tekstopbouw
= De tekst staat in een logische volgorde.

  • een driedeling: Inleiding - kern - slot.
  • een tweedeling: Inleiding - kern (nieuwsberichten).

Slide 10 - Slide

Tekstopbouw: driedeling
Inleiding = Informatie waaruit je het onderwerp van de tekst kunt afleiden.Kort stukje

Kern= Meer informatie over het onderwerp.Het langste deel.

Slot = Samenvatting of conclusie. Er staat geen nieuwe informatie in.

Slide 11 - Slide

Inleiding
Slot
Je maakt kennis met het onderwerp van de tekst
Hier wordt een conclusie getrokken.
Het belangrijkste uit de tekst wordt kort samengevat.
Er wordt een gebeurtenis beschreven.
De vraag uit de inleiding wordt beantwoord.
Een mening over het onderwerp wordt gegeven.

Slide 12 - Drag question

Slide 13 - Slide

De hoofdgedachte.



De hoofdgedachte van de hele tekst is het belangrijkste wat er over het onderwerp gezegd wordt.

Slide 14 - Slide

Slide 15 - Video

Leerdoelen
Verschillende leesstrategieën hanteren
Informatieve teksten lezen
De hoofdgedachte van een tekst weergeven
Relaties leggen tussen tekstdelen en teksten


Slide 16 - Slide

Wat heb je deze les geleerd?

Slide 17 - Mind map

Heb je nog een vraag over deze les?

Slide 18 - Mind map