Les 7.2 Biologische eenheid

Les 7.2 Biologische eenheid
1 / 33
next
Slide 1: Slide
WelzijnMBOStudiejaar 2

This lesson contains 33 slides, with text slides.

time-iconLesson duration is: 90 min

Items in this lesson

Les 7.2 Biologische eenheid

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Terugblik


✅ Leerdoelen en de onderwerpen van de aankomende periode vastgesteld
✅ Starttoets gemaakt en vastgesteld welk onderwerp ik verplicht ga uitwerken als bewijsstuk




Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Periode 7
Beoordeling (formatief):
  • Aanwezigheid + deelname
  • Start- + formatieve toets

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen
Aan het einde van deze les:

  • Heb ik een duidelijk beeld van hoe ik een bewijsstuk voor natuur of techniek moet opbouwen.
  • Begrijp ik het concept van een biologische eenheid.
  • Ben ik begonnen aan de formatieve toets 'De Slimste Student'.

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Welk boek gaan we gebruiken?
  • Aanschaffen van de boeken niet verplicht
  • Boeken zijn op school en worden gebruikt in de lessen
  • Gebruikten boeken worden aangeboden voor kleine prijsjes op diverse websites dus wellicht is dat een optie als je het toch graag aan wilt schaffen.

  • https://www.goedvoorbereidnaardepabo.nl
  • https://www.studiopabo.nl/studiopabo
  • De websites zijn echt heel breed en helpen jou om de stof beter te begrijpen

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Formatieve toets

Week 9 
 10 april
Spel slimste mens

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Programma van vandaag
  • Hoe bouw ik een bewijsstuk op?
  • Starten met de formatieve toets het spel `de slimste student`
  • Afsluiting

Slide 7 - Slide

This item has no instructions



5 kernconcepten Natuur:

  • Biologische eenheid
  • Instandhouding
  • Gedrag en interactie
  • Voortplanting
  • Groei en ontwikkeling




5 kernconcepten Techniek:

  • Materie en techniek
  • Energie en techniek
  • Licht, geluid en techniek
  • Kracht, beweging en techniek
  • Ruimte


Portfolio natuur & techniek

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Opdracht
  • Ga naar It`s learning  23 PW keuzedeel
  • Zoek in de handreiking: de tien kernconcepten natuur & techniek (B) 
  • Welke leerdoelen kent biologische eenheid?
timer
5:00

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Het kernconcept biologische eenheid ken
4 leerdoelen

  1. B.1.1. De aspirant-student kan een cel beschrijven als een zelfstandig functionerende eenheid, de onderdelen van cellen benoemen en enkele functies daarvan toelichten. 
  2. B.1.2. De aspirant-student kan organen van planten, dieren en de mens noemen en de relatie tussen vorm en functie toelichten.
  3.  B.1.3. De aspirant-student kan kenmerken van planten en dieren gebruiken om ze te classificeren en kan daarbij het begrip soort toepassen.
  4. B.1.4. De aspirant-student kan beschrijven dat een ecosysteem het geheel is van biotischefactoren (organismen) en abiotische factoren (omgeving) die in wisselwerking zijn. 

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Inleiding
  • Per bewijsstuk kies je één of meerdere leerdoelen en deze zet je voor de inleiding neer. 
  • Per bewijsstuk schrijf je een inleiding van ongeveer 500 woorden.
  • Hierin leg je de belangrijkste punten uit van het kernconcept waar je bewijsstuk over gaat.
  • Je legt uit waar je bewijsstuk over gaat en hoe dat verbonden is met het kernconcept.
  • 5 belangrijke begrippen 

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Wat is het verschil tussen verdiepende informatie en verbredende informatie?

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Stel, je kiest voor biologische eenheid,
 bijvoorbeeld voor een cel of een ecosysteem.
Verdieping: Je gaat dieper in op hoe een cel precies werkt, zoals hoe de celkern DNA gebruikt om eiwitten te maken.

Verbreding: Je bekijkt hoe cellen samenwerken in een weefsel of hoe een ecosysteem functioneert met verschillende planten en dieren.

Dus verdieping is meer details over een onderdeel, en verbreding is kijken naar hoe het onderdeel in een groter geheel past.

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Ik heb mijn keuze gemaakt
B.1.2. De aspirant-student kan organen van planten, dieren en de mens noemen en de relatie tussen vorm en functie toelichten.

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

B.1.2. De aspirant-student kan organen van planten, dieren en de mens noemen en de relatie tussen vorm en functie toelichten.
  • Je gaat de verdieping zoeken....
  • Wordt het dan organen van planten?
  • of organen van dieren?
  • of organen van mensen?
  • of maak je een combi?
  • Laten we eens naar de mens kijken....

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

B.1.2. De aspirant-student kan organen van planten, dieren en de mens noemen en de relatie tussen vorm en functie toelichten.
Dieren en de mens: spijsverteringsstelsel (mond [gebit], slokdarm, maag, galblaas, alvleesklier,
twaalfvingerige darm, dunne darm [darmvlokken], dikke darm, endeldarm, blinde darm, anus),
lever, uitscheidingsstelsel (nieren, blaas, huid), bloedvatenstelsel (slagader, ader, haarvat, hart,
kleine en grote bloedsomloop), lymfevatenstelsel (milt, thymus/zwezerik), ademhalingsstelsel
(mond en neus, longen [luchtpijp, trilharen, bronchiën, longblaasje], middenrif, kieuwen,
huidademhaling, tracheeën), zenuwstelsel (grote en kleine hersenen, ruggenmerg, zenuwcellen, reflexen), zintuigen (oor [trommelvlies, buis van Eustachius, gehoorbeentjes,
slakkenhuis met evenwichtsorgaan], oog [iris, pupil, lens, netvlies met staafjes, kegeltjes, blinde
- en gele vlek], neus, tong, gevoel), hormoonstelsel (hypofyse, eilandjes van Langerhans,
bijnieren, eierstokken en teelballen), skelet (gewrichten, beenmerg), spierstelsel (gladde en
gestreepte spieren, antagonisten), voortplantingsstelsel (eierstokken, eileider, baarmoeder,
vagina, grote en kleine schaamlippen en clitoris; teelballen, bijballen, zaadleider, prostaat,
penis, zwellichaam, urinebuis, voorhuid, eikel)

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

In dit geval ga je een biologische verschijnsel uitleggen.
Dieren en de mens: spijsverteringsstelsel (mond [gebit], slokdarm, maag, galblaas, alvleesklier, twaalfvingerige darm, dunne darm [darmvlokken], dikke darm, endeldarm, blinde darm, anus),
lever,

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Voorbeeld
  • Functie van de dunne darm?
  • Vertering van voedsel
  • Opname van voedselstoffen vanuit de voeding
  • Lengte van de dunne darm
  • Vorm van de darm
  • Darmvlokken
  • Microvilli

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Koppelen?
Je legt een concept uit door verschillende voorbeelden te geven. 
Daarna laat je zien hoe dat concept in elk voorbeeld terugkomt.

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Voorbeeld: Oppervlaktevergroting in de biologie
Concept: Een groter oppervlak zorgt ervoor dat stoffen sneller en beter worden opgenomen of uitgewisseld.

Voorbeelden in verschillende situaties:
Dunne darm (voedsel verteren) – De darmvlokken maken het oppervlak groter, zodat voedingsstoffen beter in het bloed worden opgenomen.
Longen (ademhalen) – De longblaasjes hebben een groot oppervlak, zodat zuurstof snel in het bloed komt en koolstofdioxide eruit kan.
Plantenwortels (water opnemen) – Wortelharen zorgen voor een groter contact met de grond, zodat de plant meer water en voedingsstoffen opneemt.

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Vragen?

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

5 minuten pauze
timer
1:00

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Spel `de slimste student`
  • Spelregels staan op It's
  • Maak een groep met 5 studenten
  • Maak ook hier de tafel indeling naar in de klas

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Groep 4
Amber
Evi
Valerie
Zoe
Mika
Groep 5
Fabian
Thijmen V
Noor
Ryan
Berra
Groep 6

Groep 1
Thijmen van H
Azine
Carmen
Tess
Nina
Groep 2
Yannick
Jasper
Roberto
Isabella
Annemarie
Groep 3
Nienke
Robin
Linda
Esmee
Tamam
Leerpark

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Groep 4
Groep 5
Groep 6
Groep 1
Sanne
Thirze
Lotte
Tessa
Renee
Groep 2
Sara
Nora
Isa
Julie
Kayleigh

Groep 3
Sylvan
Alek
Aya
Ricky
Melissa
Britt
Mollenburgseweg

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Taakverdeling spelen spel 
(later te bepalen)

Voor het spelen van het spel is er:
• 1 quizmaster nodig
• beheerder van de timer
• 3 kandidaten die het spel uiteindelijk gaan spelen
• Verdeel deze taken!

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Taak verdeling 
  • Wie maakt er een gratis account aan op LessonUP,  deel deze gegevens met de groep!
  • Wie legt de vragen en de antwoorden vast in een document, zorg ervoor dat dit document met elkaar kan worden gedeeld
  • Zorg ervoor dat dit iedere les met elkaar gedeeld kan worden!!

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

RONDE 1
3-6-9

Slide 28 - Slide

Ronde 1 

In deze ronde staat elke vraag op een aparte slide. De quizmaster gaat naar de volgende slide als de vraag is beantwoord of niet is beantwoord door een van de kandidaten. 

Elke 3e vraag is steeds 10 punten waard.

Slide 29 - Link

https://npo.nl/start/serie/de-slimste-mens/seizoen-27/de-slimste-mens_1200/afspelen
Kijken vanaf 5.40 tot 9.15 min
7
4
5
2
3
14
13
8
10
11
6
9
12
15
Biologische eenheid
1961
1
timer
0:10
Maak met je groep 15 goede quiz vragen over biologische eenheid!

Slide 30 - Slide

This item has no instructions

Wat hebben we vandaag bereikt?
✅Ik heb een duidelijk beeld hoe ik een bewijsstuk kan opbouwen.
✅Ik begrijp het concept biologische eenheid
✅Ik ben begonnen aan de formatieve toets 'De Slimste Student'.

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

Vooruitblik
  • We gaan ons verdiepen in instandhouding
  • We gaan verder werken aan het spel `de slimste student`

Slide 32 - Slide

This item has no instructions

Vragen?

Slide 33 - Slide

This item has no instructions