Ethische dilemma’s - les 3: de twijfelaar

Welkom bij het
thema-uur ethische
dilemma's


Deltion ICT Lyceum
1 / 15
next
Slide 1: Slide
Thema-uurMBOStudiejaar 3

This lesson contains 15 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 90 min

Items in this lesson

Welkom bij het
thema-uur ethische
dilemma's


Deltion ICT Lyceum

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Terugblik:
debatteren

Slide 2 - Slide

Inleiding
Een lagerhuisdebat is een gestructureerde discussie waarin je als student de rol van parlementariër op je neemt om over een specifiek onderwerp te debatteren. Het is een manier om je argumentatieve vaardigheden te ontwikkelen en kritisch na te denken over verschillende standpunten.

Korte geschiedenis
Het idee van een lagerhuisdebat komt oorspronkelijk uit het Britse parlement. In het Verenigd Koninkrijk bestaat het parlement uit twee kamers: het Lagerhuis (House of Commons) en het Hogerhuis (House of Lords). Het Lagerhuis is de kamer waar de meeste wetgevende debatten plaatsvinden, en de term "lagerhuisdebat" verwijst naar de manier waarop deze debatten worden gevoerd.

In het Lagerhuis worden verschillende voorstellen en wetten besproken. Leden van het Lagerhuis, die gekozen zijn door het volk, presenteren hun standpunten, argumenteren voor of tegen voorstellen, en proberen elkaar te overtuigen. Dit debat is een essentieel onderdeel van het wetgevingsproces.

In een klaslokaal gebruiken we een soortgelijk format om jullie te laten oefenen met debatteren. Hoewel het niet hetzelfde is als een echt parlementair debat, helpt het jullie om dezelfde vaardigheden te ontwikkelen, zoals presenteren, luisteren en kritisch denken.
Lesdoelen
van deze les

▸ Je kunt kritisch reflecteren op (complexe) ethische dilemma's.
▸ Je kunt goed onderbouwde argumenten bedenken.
▸ Je kunt meedoen aan een discussie, waarbij je openstaat voor de mening van anderen.

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Inleiding:
de twijfelaar

Slide 4 - Slide

Inleiding
Een lagerhuisdebat is een gestructureerde discussie waarin je als student de rol van parlementariër op je neemt om over een specifiek onderwerp te debatteren. Het is een manier om je argumentatieve vaardigheden te ontwikkelen en kritisch na te denken over verschillende standpunten.

Korte geschiedenis
Het idee van een lagerhuisdebat komt oorspronkelijk uit het Britse parlement. In het Verenigd Koninkrijk bestaat het parlement uit twee kamers: het Lagerhuis (House of Commons) en het Hogerhuis (House of Lords). Het Lagerhuis is de kamer waar de meeste wetgevende debatten plaatsvinden, en de term "lagerhuisdebat" verwijst naar de manier waarop deze debatten worden gevoerd.

In het Lagerhuis worden verschillende voorstellen en wetten besproken. Leden van het Lagerhuis, die gekozen zijn door het volk, presenteren hun standpunten, argumenteren voor of tegen voorstellen, en proberen elkaar te overtuigen. Dit debat is een essentieel onderdeel van het wetgevingsproces.

In een klaslokaal gebruiken we een soortgelijk format om jullie te laten oefenen met debatteren. Hoewel het niet hetzelfde is als een echt parlementair debat, helpt het jullie om dezelfde vaardigheden te ontwikkelen, zoals presenteren, luisteren en kritisch denken.
Wat gaan we doen?
  • In de klas zijn 3 kampen: eens / oneens / twijfel. Iedereen start in kamp twijfel.
  • Je krijgt een ethisch dilemma te zien en gaat bij het kamp staan dat bij jou past. Daarna ga je argumenten bedenken.
  • De mensen uit de kampen eens oneens proberen de mensen uit kamp twijfel te overtuigen met argumenten.
  • Beide kampen geven één argument.
  • Van mening veranderd? Je mag overlopen naar een ander kamp.

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Welke stelling wil
je behandelen?
A
B
C
D
E
F

Slide 6 - Poll

This item has no instructions

❛Er zou geen moderator op sociale media moeten zitten.❜

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

❛Het gebruik van illegale onbetaalde software of games is acceptabel.❜

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

❛De zorgpremie moet inkomensafhankelijk worden.❜

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

❛Als een groepsgenoot niets doet, maar wel hetzelfde cijfer wil, dan moet de docent op de hoogte gebracht worden.❜

Slide 10 - Slide

Je werkt samen met een groep aan een groot project voor school. Eén van je teamleden levert nauwelijks een bijdrage, maar wil wel graag het cijfer ontvangen. Wat doe je? Zeg je dit tegen de docent, werk je verder en accepteer je dat deze persoon zonder inspanning het cijfer krijgt, of probeer je het intern op te lossen?
❛Als een collega veel tijd besteedt aan het gamen tijdens het werk, dan moet de baas dat weten.❜

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

❛Het is oké om alcohol te kopen voor een minderjarige vriend die een feestje wil houden.❜

Slide 12 - Slide

Je vrienden willen een feestje houden en vragen je om alcohol te kopen, omdat jij als enige oud genoeg bent. Je weet dat dit eigenlijk niet mag, maar je wilt geen spelbreker zijn en uit de groep worden gezet. Koop je de alcohol voor hen, of houd je je aan de regels en riskeer je dat ze boos op je worden?
❛Werkgevers zouden het recht moeten hebben om altijd inzicht te hebben in de communicatie van hun medewerkers op het werk.❜

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Afsluiting

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Wat vond je
van deze les?
😒🙁😐🙂😃

Slide 15 - Poll

This item has no instructions