3Va Plot26 Lezen 5, les 4 en 5

Welkom 3Va
Ga lekker zitten, pak je leesboek en duik in de wereld van jouw verhaal...



tot over 10 min ;-)
timer
10:00
1 / 41
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 2

This lesson contains 41 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

Items in this lesson

Welkom 3Va
Ga lekker zitten, pak je leesboek en duik in de wereld van jouw verhaal...



tot over 10 min ;-)
timer
10:00

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

interpunctie
Wat staat er hiernaast?
Wat denk je dat er bedoeld wordt?

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

In de krant staat... 
een stukje over kleine, vieze beestjes

Hoofdluis moeders niet meer weg te denken op basisscholen
Hoofdluis is de laatste twintig jaar een ware plaag op de basisscholen. Dat is ook het geval op de basisscholen in Stolwijk. Daarom zijn ‘luizen moeders’ ook niet meer weg te denken.

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

"Hoofdluis moeders niet meer weg te denken op basisscholen"
Wat is er niet meer weg te denken op basisscholen?

Slide 6 - Open question

Hoofdluis moeders kun je in de krantenkop lezen als: ‘de hoofdluis van de moeders’. Er had moeten staan Hoofdluismoeders, aan elkaar dus.
programma
  • lezen (10 min)
  • korte terugblik (5 min)
  • intro woordpost (5 min)
  • wat weten jullie eigenlijk al? (10 min)
  • aan de slag; lesmethode (40 min)
  • exit poll (2 min)

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

lesdoel
  • je weet (weer) leesmanieren
  • je kent (weer) onderdelen van een tekstgeraamte
  • je kent verschillende tekstdoelen

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

verhoging zakgeld 
- Het leven is duurder (inflatie) ook voor mij: een broodje op school is €1 duurder dan voorheen.
- onderzoek heeft aangetoond dat... 
- iedereen krijgt meer...

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

conclusie verwachtingen
verwachtingen van jullie naar mij: aardig zijn, duidelijk en goede uitleg geven, weinig tot geen hw
mijn antwoord: wees positief, geef duidelijk aan waarmee je geholpen wilt worden, richting klasgenoten én mij (uitleg)

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Slide 11 - Slide

uitdelen uitdraaien

Wat zit er in jouw leesdossier?
zie classroom
1. leesautobiografie (er ontbreken nog 4 lln)
2. verwerkingsopdracht 1: boekenpitch
(lees de opdracht goed door, heb je vragen? stel ze!
Inleveren na de toetsweek: dinsdag 15 november)

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Woordpost
Wat ? Jij neemt een onbekend woord mee naar de les.
Hoe dan? Je geeft het woord,
je geeft de betekenis uit het woordenboek (of andere goede bron)
en je maakt een zin waarin de betekenis duidelijk wordt.


Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Woordpost
Wanneer? Na de toetsweek, iedere dinsdag.
Waarom? Werken samen aan onze woordenschat. 

Eindresultaat: woordenschatquiz van 3Va

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Voorbeeld
attent = 
1. als je goed oplet
2. met zorg en aandacht voor anderen
zinnen:
1. Hij maakte ons attent op het mooie uitzicht.
2. Een attente lezer wees mij op mijn stijlfout.

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

werk samen
overleg in tweetallen, noteer individueel (begin van een samenvatting)

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

timer
0:40
Welke leesmanieren ken je?

Slide 18 - Mind map

we kennen er zeker vijf:
1. scannend lezen
2. zoekend lezen
3. kritisch lezen
4. ontspannend lezen
5. grondig lezen
Je wilt snel weten waar een tekst over gaat en of hij interessant is om te lezen.
A
deze leesmanier heet: kritisch lezen
B
deze leesmanier heet: scannend lezen
C
deze leesmanier heet: ontspannend lezen
D
deze leesmanier heet: grondig lezen

Slide 19 - Quiz

This item has no instructions

timer
0:40
Welke onderdelen
van
een tekst(geraamte) ken je?

Slide 20 - Mind map

de methode heeft het over:
1. titel
2. illustratie (afbeeldingen, foto's of tekeningen)
3. (begin en eind van een) alinea
4. inleiding
5. bron (waar komt de tekst vandaan)
6. tussenkopjes
7. tabellen
Inleiding, middenstuk- en slotalinea's zijn onderdelen van een tekstgeraamte. Maar ook titel, illustraties, tabellen, tussenkopjes en de bron zijn onderdelen.
A
waar
B
niet waar

Slide 21 - Quiz

This item has no instructions

timer
0:50
Welke woordraadstrategieën
ken je?

Slide 22 - Mind map

raden van een woord kan door:
stukje teruglezen
stukje vooruit lezen
deel van het woord weet je misschien wel
zoeken in de tekst naar synoniem (of antoniem)
kom je er zelf niet uit, grijp dan hulpbronnen aan:
vraag het iemand
pak een woordenboek
Enkele woordraadstrategieën zijn:
1. stukje terug lezen
2. stukje vooruit lezen
3. synoniem/antoniem zoeken
4. aan iemand vragen
A
waar
B
niet waar

Slide 23 - Quiz

This item has no instructions

timer
0:50
Noem zoveel mogelijk
tekstdoelen

Slide 24 - Mind map

informeren
uiteenzetten
beschouwen
overtuigen
activeren
amuseren


Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Wat doet een signaalwoord eigenlijk in een tekst?

Slide 27 - Open question

This item has no instructions

Welke signaalwoorden ken je
en
welke tekstverbanden horen daarbij?

Slide 28 - Mind map

opsommend verband: ten eerst, ten tweede, daarnaast, en ook
oorzaak - gevolg verband: daardoor, doordat, hierdoor
tegenstelling: daarentegen, echter, toch
redengevend verband: want, omdat, daarom
concluderend: dus, alles overziend
samenvattend: samengevat, kortom, al met al 

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

wat kun je vertellen over
de 'kleur' van een tekst?

Slide 30 - Mind map

This item has no instructions

Slide 31 - Video

Lubach is schrijver, van literatuur maar ook satirische teksten. 
Bedoeld als amusement, maar er wordt wel degelijk een serieuze ondertoon gegeven. Satire is een spottende manier gebaseerd op feiten om kritiek te geven op de maatschappij, personen en dingen die gebeuren in de wereld.
Aan de slag
  • H1.2 Lezen, blz. 16, maken opdr. 1
  • lezen theorie 'Leesstrategieën', maken opdr. 2
  • lezen theorie 'Tekstverband 1', maken opdr. 3


Slide 32 - Slide

This item has no instructions

Aan de slag met Plot26
Lezen 5 les 4
  • maken opdr. 1 t/m 4
  • opdracht 3 klassikaal
Daarna?
Ga verder met Les 5. Werk in groepjes van 4.



Slide 33 - Slide

This item has no instructions

wat neem je mee van deze les?

Slide 34 - Open question

This item has no instructions

Bedankt en tot de volgende les

Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Tekstdelen en hun functies
Inleiding: de aandacht van de lezer trekken, het onderwerp introduceren
Middenstuk: meer informatie over het onderwerp geven (deelonderwerpen uitwerken: uitleg en/of voorbeelden geven, vragen beantwoorden enz.)
Slot: een samenvatting of een conclusie schrijven. Niets nieuws!

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Tekstdoelen I
Informeren: je krijgt informatie over een onderwerp (waarover je nog niets/niet veel wist -> iets is nieuw)
Uitleg geven: je krijgt uitleg over hoe iets werkt, in elkaar zit of gebruikt moet/kan worden
Overtuigen: een schrijver wil zijn mening overbrengen op jou als lezer en dat je die zelfde mening hebt

Slide 37 - Slide

This item has no instructions

Tekstdoelen II
Opiniëren: een schrijver wil je na laten denken over een onderwerp en je zelf een mening laten vormen
Overhalen (activeren): een schrijver wil dat je iets gaat doen, bijvoorbeeld kopen
Amuseren: een schrijver wil je vermaken

Slide 38 - Slide

This item has no instructions

Een recept voor een appeltaart
timer
0:15
A
informeren
B
uitleg geven
C
overhalen
D
amuseren

Slide 39 - Quiz

This item has no instructions

Een recensie (over een boek of een film)
timer
0:15
A
informeren
B
overhalen
C
overtuigen
D
amuseren

Slide 40 - Quiz

This item has no instructions

Een schoolboektekst
timer
0:15
A
overtuigen
B
informeren
C
overhalen
D
amuseren

Slide 41 - Quiz

This item has no instructions