3.3. Lezen (inleiding, slot, tussenkopjes > herhaling)

Goedemorgen!
Welkom bij les 1 van vandaag... 
1 / 41
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 3

This lesson contains 41 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Goedemorgen!
Welkom bij les 1 van vandaag... 

Slide 1 - Slide

Wat we gaan doen:


Lesdoel van vandaag:
  • Je begrijpt wat tekstdoel/tekstvorm/tekstsoort is (herhaling)
  • Je begrijpt wat een betoog is, wat subjectieve informatie is, kent aantal functies inleiding/slot (nieuw)

Slide 2 - Slide

Herhalen + nieuwe uitleg
Inloggen in LessonUp!
Gebruik je voornaam.

Slide 3 - Slide

Herhaling 1.3. en 2.3.

Slide 4 - Slide

Twee manieren om een tekst op te bouwen komen vaak voor.

Namelijk:
A
eenledig - tweeledig
B
tweedeling - driedeling
C
oorzaak - gevolg
D
nieuwsbericht - recept

Slide 5 - Quiz

De tekstopbouw van de tekst hiernaast is...
A
een tweedeling
B
een informatieve tekst
C
een driedeling
D
informeren

Slide 6 - Quiz

Geef een voorbeeld van een informatieve tekst:

Slide 7 - Open question

Informatieve tekst
Ander soort tekst
interviewverslag
uiteenzetting
advertentie
handleiding

Slide 8 - Drag question

Tekstdoel
Tekstsoort
Tekstvorm
activerende tekst
betogende tekst
amuserende tekst
informatieve tekst
informeren
amuseren
overtuigen
activeren
betoog
nieuwsbericht
uitnodiging
poster
klachtenbrief
gedicht
column

Slide 9 - Drag question

Sleep de juiste tekstsoorten en -vormen naar de tekstdoelen
Informeren
Overtuigen
Activeren
Amuseren
verslag
advertentie
stripboek
informatieve tekst
betogende tekst
amuserende tekst
activerende tekst
boekbespreking
betoog
reclame folder
roman
recept

Slide 10 - Drag question

3.3. Lezen 
Nieuwe uitleg:

betoog
subjectieve informatie
inleiding, slot, tussenkopjes

Slide 11 - Slide

Wat weet je al over een 'betoog'?

Slide 12 - Open question

Een betoog
  • Mening + argumenten

  • overtuigen 

  • vaak een driedeling  

Slide 13 - Slide

Juist/onjuist?

Een voorbeeld van een betoog is een filmrecensie.
A
Juist
B
Onjuist

Slide 14 - Quiz

Feit
Mening
Objectief
Subjectief

Slide 15 - Drag question

Een betoog is altijd subjectief.
A
Juist
B
Onjuist

Slide 16 - Quiz

Subjectief

- Schrijver geeft zijn mening

- Schrijver geef eigen uitleg bij een gebeurtenis

- Lezer vraagt zich af of hij dit ook vindt.


Objectief

- Mening van schrijver speelt geen rol (neutraal)

- Feiten

- Lezer verwacht dat info waar is.

Slide 17 - Slide

OBJECTIEF
SUBJECTIEF

Slide 18 - Drag question

OBJECTIEF
SUBJECTIEF

Slide 19 - Drag question

OBJECTIEF
SUBJECTIEF

Slide 20 - Drag question

Wat weet je nog over 'de inleiding' van een tekst?

Slide 21 - Mind map

Een inleiding is allereerst bedoeld om de aandacht van de lezer te trekken.

Welke andere functies heeft een inleiding nog meer?

Slide 22 - Open question

De functies van de inleiding
  • het onderwerp noemen
  • de aanleiding voor het schrijven van de tekst noemen
  • een vraag stellen
  • een mening geven
  • een samenvatting geven 

Slide 23 - Slide

Functies van de inleiding zijn o.a....
A
Onderwerp noemen
B
Samenvatting geven
C
Vraag stellen
D
Advies geven

Slide 24 - Quiz

Bijna elke inleiding noemt het onderwerp.

Welke andere functie vind je in de inleiding van
EEN INTERVIEWVERSLAG
A
een vraag stellen
B
de aanleiding noemen
C
een samenvatting geven
D
een mening geven

Slide 25 - Quiz

Bijna elke inleiding noemt het onderwerp.

Welke andere functie vind je in de inleiding van
EEN UITEENZETTING
A
een vraag stellen
B
de aanleiding noemen
C
een samenvatting geven
D
een mening geven

Slide 26 - Quiz

Bijna elke inleiding noemt het onderwerp.

Welke andere functie vind je in de inleiding van
EEN NIEUWSBERICHT
A
een vraag stellen
B
de aanleiding noemen
C
een samenvatting geven
D
een mening geven

Slide 27 - Quiz

Bijna elke inleiding noemt het onderwerp.

Welke andere functieS vind je in de inleiding van
EEN INGEZONDEN BRIEF
A
een vraag stellen
B
de aanleiding noemen
C
een samenvatting geven
D
een mening geven

Slide 28 - Quiz

Hoe stel je vast of de laatste alinea het slot is of nog bij de kern van de tekst hoort?

Slide 29 - Open question

Belangrijk...
! Een conclusie is niet hetzelfde als een samenvatting.

Een goede conclusie is meer dan een samenvatting van de informatie. Het is gebaseerd op feiten


Een conclusie en samenvatting bevatten geen nieuwe informatie, ideeΓ«n of details.

Slide 30 - Slide

Welke signaalwoorden horen er bij?
Conclusie
Samenvatting
al met al
dus
hieruit volgt
kortom

Slide 31 - Drag question

Wat is een tussenkopje?
A
De titel van een alinea
B
Het onderwerp van een alinea
C
de belangrijkste zin van een alinea
D
de bron van de tekst

Slide 32 - Quiz

Hoe maken tussenkopjes een tekst leesbaarder?

Slide 33 - Open question

Hoeveel tussenkopjes heeft deze tekst?

Slide 34 - Slide

Hoeveel tussenkopjes had deze tekst?
A
1
B
4
C
7
D
geen

Slide 35 - Quiz

Welk deel van een tekst is dit?
A
Inleiding
B
Kern
C
Slot

Slide 36 - Quiz

De laatste alinea is het slot.
Wat is vaak de functie van een slot?

Slide 37 - Open question

De inleiding en het slot van een tekst kunnen verschillende functies hebben. Sleep de functies naar het juiste vak. 
Functie van een inleiding






Functie van een slot

het onderwerp noemen
samenvatting van de inhoud geven
conclusie
centrale vraag stellen 
Toekomstver-wachting uitspreken
persoon introduceren
advies geven
aanleiding noemen
mening van de schrijver geven

Slide 38 - Drag question

Als er 'dus' in het slot staat, wat zal dan waarschijnlijk de functie van het slot zijn?
A
Een advies geven
B
Een conclusie geven
C
Een mening geven

Slide 39 - Quiz

Heb je de lesdoelen van deze les behaald? (Heb je de lesstof begrepen?)
πŸ˜’πŸ™πŸ˜πŸ™‚πŸ˜ƒ

Slide 40 - Poll

Aan de slag!
Lezen 3.3. 
Opdr. 1 t/m 6

(op de laptop: neem morgen boek B mee!)


Slide 41 - Slide