LES 2 - ZOEKEND LEZEN

1 / 22
next
Slide 1: Slide
NederlandsPraktijkonderwijsLeerjaar 2

This lesson contains 22 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 90 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Het thema 'ik en financien' 

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

              Startklaar
  • Op je plek zitten 
  • Telefoon in het Zakkie 
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: Boek, Chromebook, JdW-map, etui 
timer
3:00

Slide 3 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

JdW-kijkwijzer
Lesopbouw:

  1. Vooraf:
    Startklaar, Voorkennis activeren, Formatief Handelen

  2. Instructie:
    Leerdoelgericht werken, Inclusieve didactiek, Concrete en herkenbare voorbeelden, Formatief Handelen

  3. Toepassing:
    Actieve verwerking, Formatief handelen 

  4. Evaluatie:
    Afsluiting

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Inleiding
Tijdens de vorige les heb je geleerd dat er verschillende soorten piraten (hebben) bestaan.
Je hebt het een en ander geleerd over Vikingen.

Vandaag leer je meer over de Boekaniers.

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen
Aan het einde van de les ...
  • kan ik uitleggen wat 'Boekaniers' zijn.
  • kan ik uitleggen wat zoekend lezen is.
  • kan ik het stappenplan voor zoekend lezen gebruiken.

Slide 7 - Slide

Leerdoelgericht werken: 
Voor iedere leerling is duidelijk waar er aan gewerkt gaat worden. Docenten geven vanuit deze leerdoelen vorm aan
de inhoud van hun lessen. Om dit voor leerlingen behapbaar te houden wordt alleen het hoognodige aangeboden. Iedere les worden de beoogde leerdoelen kenbaar gemaakt en
worden onderwijsactiviteiten ingezet die moeten leiden tot het beoogde leerdoel. Hierbij wordt gericht ingezet op succeservaringen. Leerdoelen worden vanuit hoge positieve verwachtingen van alle leerlingen geformuleerd en zetten in op succeservaringen. 
Wat weet je nog over
de Vikingen?

Slide 8 - Mind map

This item has no instructions

Theorie
Tijdens de vorige les heb je geleerd dan rond het jaar 1000 de Vikingen in opkomst kwamen. Vikingen waren piraten uit het Noorden (Noormannen) die daar de zeeën beheersten. 

Na de Vikingen kwamen de Boekaniers. Zij zijn een probleem geweest tot halverwege de 19e eeuw. Zij zijn de piraten die het het langst hebben volgehouden op zee. 

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Theorie
Boekanier’ is misschien een beetje een gekke naam voor een piraat. 
Wat het eigenlijk betekent, is 'vlees klaarmaken op een boucan' (een soort barbecue). 
Want de Boekaniers waren dol op vlees! 

Voordat ze piraten werden, woonden de Boekaniers op een eilandje tussen Noord- en Zuid Amerika. 
Dat was in 1600. 
Dat eilandje heet nu Cuba en was toen van de Spanjaarden. Die vonden het maar niks dat de Boekaniers op hun eiland woonden.

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Theorie
De Spanjaarden probeerden de Boekaniers weg te pesten naar een ander eiland. Maar wat er toen gebeurde, hadden de Spanjaarden niet verwacht...

De Boekaniers besloten om piraat te worden. En om zoveel mogelijk Spanjaarden aan te vallen. 
Daar waren ze eigenlijk best heel goed in. 
Zó goed zelfs, dat sommige landen hun inhuurden om te vechten tegen de Spanjaarden. 

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Theorie
Twee van de bekendste Nederlandse kapers (piraten) in de strijd tegen Spanje waren Piet Hein en 
Michiel de Ruyter. 

In de volgende video ontdek je hier meer over! 

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Slide 13 - Link

This item has no instructions

Theorie
De boekaniers waren vooral Nederlandse, Franse en Engelse avonturiers en mensen die waren weggestuurd uit hun eigen land. 
Ook waren er veel ontsnapte Afrikaanse slaven bij. 

Deze piraten bleven altijd in het Caribische gebied waar ze vandaan kwamen en gingen vaak aan land. Ze leefden volgens hun eigen regels en trokken zich niets aan van de rest van de wereld.

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Instructie
Bij opdracht 2 ga je zo kijken of de beweringen juist of onjuist zijn, door dit te controleren in de tekst.

Dit doe je handig door zoekend te lezen. 

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Instructie
Wat is zoekend lezen? Het woord zegt het al: je bent op zoek naar informatie in een tekst. Om een antwoord op een vraag te vinden, hoef je niet meteen de hele tekst te lezen. Je kunt de tekst ook 'scannen'. 

Om zoekend te lezen kun je het stappenplan voor zoekend lezen volgen. 
Stappenplan voor zoekend lezen
  • Lees niet de hele tekst, maar ga direct op zoek naar informatie die je nodig hebt.
  • Kijk in welke alinea of bij welk tussenkopje het antwoord zou kunnen staan.
  • Hoe zou je het antwoord of de informatie kunnen herkennen?
  • Let op opvallende woorden, cijfers of schema's.
  • Lees de alinea waarvan je denkt dat het antwoord erin staat.
  • Als je het antwoord niet hebt gevonden, denk dan aan een ander opvallend woord waarnaar je kunt zoeken.

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Stappenplan zoekend lezen
  • Lees niet de hele tekst, maar ga direct op zoek naar informatie die je nodig hebt.
  • Kijk in welke alinea of bij welk tussenkopje het antwoord zou kunnen staan.
  • Hoe zou je het antwoord of de informatie kunnen herkennen?
  • Let op opvallende woorden, cijfers of schema's.
  • Lees de alinea waarvan je denkt dat het antwoord erin staat.
  • Als je het antwoord niet hebt gevonden, denk dan aan een ander opvallend woord waarnaar je kunt zoeken.
Noteer in je map!

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Instructie
We lezen de tekst nog eens, gezamenlijk

Daarna maak je in groepjes opdracht 2. Je controleert of de beweringen waar zijn.Gebruik hierbij het stappenplan voor zoekend lezen.
Stappenplan voor zoekend lezen
  • Lees niet de hele tekst, maar ga direct op zoek naar informatie die je nodig hebt.
  • Kijk in welke alinea of bij welk tussenkopje het antwoord zou kunnen staan.
  • Hoe zou je het antwoord of de informatie kunnen herkennen?
  • Let op opvallende woorden, cijfers of schema's.
  • Lees de alinea waarvan je denkt dat het antwoord erin staat.
  • Als je het antwoord niet hebt gevonden, denk dan aan een ander opvallend woord waarnaar je kunt zoeken.

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

BEGRIPPEN UIT DEZE LES
Vikingen
Boekaniers
Zoekend lezen
Alinea
Tussen-
   kopjes

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen
Aan het einde van de les ...
  • kan ik uitleggen wat 'Boekaniers' zijn.
  • kan ik uitleggen wat zoekend lezen is.
  • kan ik het stappenplan voor zoekend lezen gebruiken.

Slide 20 - Slide

Leerdoelgericht werken: 
Voor iedere leerling is duidelijk waar er aan gewerkt gaat worden. Docenten geven vanuit deze leerdoelen vorm aan
de inhoud van hun lessen. Om dit voor leerlingen behapbaar te houden wordt alleen het hoognodige aangeboden. Iedere les worden de beoogde leerdoelen kenbaar gemaakt en
worden onderwijsactiviteiten ingezet die moeten leiden tot het beoogde leerdoel. Hierbij wordt gericht ingezet op succeservaringen. Leerdoelen worden vanuit hoge positieve verwachtingen van alle leerlingen geformuleerd en zetten in op succeservaringen. 
Eindslide.

Ruimte voor een afsluitend woord.

Slide 21 - Slide

This item has no instructions


Noteer drie dingen uit het stappenplan zoekend lezen

Slide 22 - Open question

This item has no instructions