3. 10 sept: les 2 onderwerp/hoofdgedachte + les 3 tekstsoorten

Communiceren doe je samen 2
Welkom vwo 4

Waar kun je zitten?
Heb je een rectificatie? Ga dan vooraan zitten. 
Heb je een column, ga links achterin zitten.
Heb je een ingezonden brief, ga rechts achterin zitten. 

Op tafel:
Map/schrift, pen, laptop, oefenboek
1 / 19
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolmavo, havo, vwoLeerjaar 1

Cette leçon contient 19 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 1 min

Éléments de cette leçon

Communiceren doe je samen 2
Welkom vwo 4

Waar kun je zitten?
Heb je een rectificatie? Ga dan vooraan zitten. 
Heb je een column, ga links achterin zitten.
Heb je een ingezonden brief, ga rechts achterin zitten. 

Op tafel:
Map/schrift, pen, laptop, oefenboek

Slide 1 - Diapositive

Dit gaat vooraf aan de huiswerkopdracht:

Vind (online) een column, ingezonden brief of rectificatie uit een krant/tijdschrift.
Zoek op wat 'column', 'ingezonden brief' en 'rectificatie' betekenen. 
Communiceren doe je samen 2
  • Huiswerk deel 1 bespreken
  • Huiswerk deel 2 bespreken
  • Uitleg les 3
  • Aan de slag

Vandaag dinsdag 9 september

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Communiceren doe je samen 2
Huiswerk les 2, opdracht 13
Hoe beïnvloedt willfull ignorance de beoordeling van goeddoeners en waarom is dit zorgelijk volgens de schrijver?

Mensen blijven liever onwetend over de negatieve gevolgen van hun keuzes. Als iemand anders hier wél aandacht aan schenkt, wordt deze persoon negatief beoordeeld. Mensen gaan bovendien niet alleen op de boodschapper schieten, maar ook op de boodschap zelf. Ze zijn nog minder geneigd om aandacht te schenken aan de negatieve gevolgen van hun keuzes en aan het doen van duurzame aankopen. 

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Communiceren doe je samen 2
Huiswerk les 2, opdracht 14

  • Hoofdgedachte > Een zin die weergeeft waar de tekst over gaat. 
  • Het is handig om eerst bepaald te hebben wat het onderwerp is >> opdracht 10: wereldverbeteraars

  • Wereldverbeteraars én hun boodschap worden vanuit zelfbescherming door ontvangers van die boodschap gedegradeerd.

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Begrippen uit les 2
onderwerp
deelonderwerpen
hoofdgedachte
kernzin

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen les 3
  1. Je kent verschillende tekstdoelen, tekstsoorten en tekstvormen. 


Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Communiceren doe je samen 2
Opdracht
  • Bespreek in de groep die dezelfde soort tekst gekozen heeft, waarom jullie tekst tot die tekstsoort behoren.

  • Kom met elkaar tot overeenkomsten waar een ingezonden brief, rectificatie of column aan voldoen.
timer
5:00

Slide 7 - Diapositive

Dit gaat vooraf aan de huiswerkopdracht:
Vind (online) een column, ingezonden brief of rectificatie uit een krant/tijdschrift.
Zoek op wat 'column', 'ingezonden brief' en 'rectificatie' betekenen. 
Communiceren doe je samen 2
Wat doet de rectificatie?

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Communiceren doe je samen 2
Wat maakt dit tot een column?

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Communiceren doe je samen 2
Waarom is dit een ingezonden brief? 

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Communiceren doe je samen 2
Tekstsoorten (les 3: komt niet voor in de toets, maar wel handig)

Feitelijke teksten > informatie geven, zoals in een
  • rapport
  • rectificatie
  • uiteenzetting
Verhalende teksten > iets vertellen, zoals in een:
  • verhaal
  • dagboek
  • column
Waarderende teksten > meningen, zoals in een:
  • betoog
  • ingezonden brief



Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Communiceren doe je samen 2
Tekstsoorten (les 3: komt niet voor in de toets, maar wel handig)

Feitelijke teksten > informatie geven, zoals in een
  • rapport
  • rectificatie
  • uiteenzetting
Verhalende teksten > iets vertellen, zoals in een:
  • verhaal
  • dagboek
  • column
Waarderende teksten > meningen, zoals in een:
  • betoog
  • ingezonden brief



Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Communiceren doe je samen 2
Tekstsoorten (les 3: komt niet voor in de toets, maar wel handig)

Feitelijke teksten > informatie geven, zoals in een
  • rapport
  • rectificatie
  • uiteenzetting
Verhalende teksten > iets vertellen, zoals in een:
  • verhaal
  • dagboek
  • column
Waarderende teksten > meningen worden gegeven, zoals in een:
  • betoog
  • ingezonden brief



Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Communiceren doe je samen 2
Tekstdoelen uit de onderbouw:
  • Informeren
  • Instrueren
  • Beschouwen
  • Overtuigen
  • Activeren
  • Amuseren

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Theorie beschouwing
  • Beschouwing = lezer laten nadenken over een bepaalde kwestie
  • Wat moet je doen:
  • uitleggen waarom iets een probleem is
  • verschillende verklaringen/oorzaken voor het probleem
  • verschillende oplossingen voor het probleem
  • de voor- en nadelen van de voorgestelde oplossingen
  • verschillende meningen van deskundigen

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Verschil betoog?
Wat is het verschil met een betoog? -> in een betoog probeer je de lezer te overtuigen van jouw mening, in een beschouwing mag de lezer zelf een oordeel vellen aan de hand van verschillende meningen.

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Overeenkomsten betoog?
Wat is wel hetzelfde?
  • Opbouw: inleiding, kern, slot
  • Inleiding: beginnen met aandachttrekker, onderwerp introduceren, hoofdvraag (ipv standpunt)
  • Kern: per mening/voor- of nadeel/oplossing een alinea
  • Slot: korte samenvatting, hoofdvraag herhalen

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Communiceren doe je samen 2
Opdracht 11 (pg 39)
Strip op pagina 38 van het oefenboek. 
Schrijf een beschouwing over deze tekst van maximaal 100 woorden. 

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Begrippen uit deze les
1. Tekstsoorten: waarderende, informerende en verhalende.
2. Tekstdoelen: beschouwen, overtuigen, informeren, instrueren, activeren en amuseren.
3. Tekstvoorbeelden: ingestuurde brief, rectificatie en column

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions