Les 1 Ondersteunt de cliënt bij participatie

Ondersteunt de cliënt bij Participatie (B1-K1-W4)

Periode 2
Les 3
1 / 29
suivant
Slide 1: Diapositive
VerzorgingMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 29 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 120 min

Éléments de cette leçon

Ondersteunt de cliënt bij Participatie (B1-K1-W4)

Periode 2
Les 3

Slide 1 - Diapositive

Programma
  • Aanwezigheidsregistratie
  • Terugblik vorige lessen
  • Lesdoelen
  • Introductie eindopdracht 
  • Theorie: Beginsituatie
  • Opdracht: Schrijf een beginsituatie van jouw cliënt (
  • Afsluiting

Slide 2 - Diapositive

Les vorige week herhaling
  • Wat is participatie?
  • Welke nieuwe ideeën heeft het bezoek aan de zorgwoning je gebracht?
  • Op welke manier ga je dit inzetten in je werk en studie?

Slide 3 - Diapositive

Lesdoelen
 Je legt uit wat een beginsituatie is.

Je beschrijft de onderdelen van een beginsituatie.


Slide 4 - Diapositive

Introductie eindopdracht participatie
De lessen participatie duren  4 weken. Voorbereiding op examen B1-K1-W4 ''Ondersteunt de cliënt bij participatie'' . 

De eindopdracht bestaat uit:
Je maakt de opdrachten OEFENEN EN TOEPASSEN VAN WERKPROCES B1-K1-W4

Aanwezigheid  op school is van groot belang om de eindopdracht te maken.


Slide 5 - Diapositive

Deadlines van de eindopdracht 
School: 
1. Woensdag 5 juli  2023 Inleveren B1-K1-W4 opdrachten OEFENEN EN TOEPASSEN (op school in Teams):

En ingevulde feedbackformulier van je praktijkbegeleider. 


LET OP: IN TEAMS LEVER JE DE BOVENSTAANDE TWEE DINGEN IN. Doe je dit niet dan is het einderesultaat een onvoldoende. 


Slide 6 - Diapositive

Kan je zonder dat je weet wie je doelgroep is, een passende activiteit organiseren?
Ja
Nee

Slide 7 - Sondage

Als jij als MZ'er een doelgerichte activiteit wilt organiseren voor een doelgroep, wat wil jij dan weten van ze?

Slide 8 - Carte mentale

Wat is een beginsituatie?

Slide 9 - Carte mentale

Waarom is een beginsituatie zo belangrijk voor een MZ'er?

Slide 10 - Carte mentale

Beginsituatie
Boek  METHODIEK 2.2: Methodisch gegevens verzamelen.

Om voor een cliënt of cliëntengroep de doelen te bepalen en een plan van aanpak op te stellen, ga je methodisch te werk. In de methodische werkwijze stel je eerst de beginsituatie vast. Hier is een belangrijke plaats ingeruimd voor de gegevensverzameling. 

Een beginsituatie bestaat uit 2 onderdelen:
Onderdeel 1: persoonlijke gegevens, reden opname, levensloop, ontwikkelingsgebieden, medicatie, bijzonderheden, hulp-en aandachtsgebieden.
Onderdeel 2: Ondersteuningsvraag, impliciet,/expliciet, leefgebied, bron, motivatie/relevantie

Om gegevens te verzamelen voor de beginsituatie gebruik je verschillende bronnen: jezelf, cliënt, collega's, familie, deskundigen, dossier etc. 

Slide 11 - Diapositive

Opdracht 
Klassikaal gaan wij een beginsituatie schrijven. Ieder schrijft over zijn/haar eigen cliënt op de leerplek.


Slide 12 - Diapositive

Beginsituatie 1.1 persoonlijke gegevens
(Let op: Denk hierbij aan de privacy van de cliënt. Gebruik als naam ‘Cliënt’ en daarbij een letter)

- Naam,
- Leeftijd (geboortedatum),
- Afkomst,
- Religie/ geloofsovertuiging,
- Burgerlijke staat,
- Geslacht,
- Gezinssamenstelling,
- Achtergrond/ thuissituatie.

Slide 13 - Diapositive

Beginsituatie 1.2 Reden opname
-  Om welke reden(en) zit jouw cliënt bij jouw stageplek?
- Indicatie - Zorgprofielen (voorheen Zorgzwaartepakket (ZZP)) Informatie over de zorgprofielen voorheen ZZP

zorgprofielen:
Sector Verpleging en verzorging (V&V)
Sector Verstandelijk gehandicapt (VG)
Sector Licht verstandelijk gehandicapt (LVG)
Sector Lichamelijk gehandicapt (LG)
Sector Zintuiglijk gehandicapt, auditief en communicatief (ZGaud)
Sector Sterk gedrag gestoord licht verstandelijk beperkt (SGLVB)

Slide 14 - Diapositive

Beginsituatie 1.3 Levensloop
- Geschiedenis (geboorteplaats, scholen, beroep, scheiding, burgelijke staat, beperking geconstateerd, hulp van externe partijen bijv. logopedie, ziekenhuis etc. 
- Markante gebeurtenissen -> Tip: Doe dit aan de hand van jaartallen in de juiste volgorde

Slide 15 - Diapositive

Beginsituatie 1.4 Ontwikkelingsgebieden
Lichamelijke ontwikkeling
Emotioneel en sociale ontwikkeling
Persoonlijke ontwikkeling
Cognitieve ontwikkeling
Seksuele ontwikkeling
ADL-ontwikkeling
Dagbesteding
Vrije tijd

Slide 16 - Diapositive

Ontwikkelingsgebieden
Lichamelijke ontwikkeling:

lichamelijk groei en achteruitgang

Motorische ontwikkeling

Zintuigelijke ontwikkeling

Slide 17 - Diapositive

Ontwikkelingsgebieden
Sociale- en emotionele ontwikkeling:
o Ontwikkeling in de omgang met anderen (empathie, inlevingsvermogen)
o Ontwikkeling in acceptatie van anderen (accepteren van gezag en invloed)
o Ontwikkeling van sociaal gedrag (begrip, openheid, aanpassen, helpen)
o Ontwikkeling van verantwoordelijkheden
o Houding in de groep
o Vriendschappen



Slide 18 - Diapositive

Ontwikkelingsgebieden
Persoonlijkheidsontwikkeling:
o Vorming van de eigen identiteit.
o Ontwikkeling van de eigen wil
o De ontwikkeling van mannelijk en vrouwelijk gedrag.
o Karakter/ temperament






Slide 19 - Diapositive

Ontwikkelingsgebieden
Cognitieve ontwikkeling:
o Verstandelijke ontwikkeling (niveau/LVG)
o Taalontwikkeling
o Ontwikkeling van denken en geheugen (afwijkingen, zoals ADHD)


Slide 20 - Diapositive

Ontwikkelingsgebieden
Seksuele ontwikkeling:
o Relationele ontwikkeling
o Seksuele ontwikkeling






Slide 21 - Diapositive

Ontwikkelingsgebieden
ADL-ontwikkeling:
o Zelfstandigheid (keuzes)
o Zelfredzaamheid

Slide 22 - Diapositive

Ontwikkelingsgebieden
Dagbesteding:
o Pensioen
o Vrijwilligerswerk
o Werk
o Dagbesteding
o Andere werkzaamheden….



Slide 23 - Diapositive

Ontwikkelingsgebieden
Vrijetijd:
o Uitjes
o Vakanties
o Recreatie
o Evenementen
o Spel


Slide 24 - Diapositive

Beginsituatie 1.5 Medicatie
Medicatieafhankelijk

Slide 25 - Diapositive

Beginsituatie 1.6 Bijzonderheden
Aspecten die niet naar voren zijn gekomen in de bovenstaande kopjes, maar wel relevant zijn. Dit hoeft niet altijd ingevuld te worden.

Slide 26 - Diapositive

Beginsituatie 1.7 Hulp- aandachtsgebieden
Leefgebieden:
1. Zingeving (eigen kracht)
2. Wonen
3. Financiën
4. Sociale relaties
5. Lichamelijke gezondheid
6. Psychische gezondheid
7. Werk en activiteiten

Slide 27 - Diapositive

Beginsituatie 2.1 Ondersteuningsvragen 2x
Let op: De ondersteuningsvragen komen voort uit de beginsituatie (denk hierbij ook aan de genoemde leefgebieden). Daarnaast mogen de ondersteuningsvragen niet beginnen met ‘help mij’. Denk aan:’ Ondersteun mij, stimuleer mij, begeleid mij, motiveer mij.. etc.’

- Ondersteuningsvraag: 
- Impliciet of expliciet en leg dit uit: 
- Leefgebied en leg dit uit:
- Bron 1 en leg dit uit:
- Bron 2 en leg dit uit:
- Motivatie en relevantie (waarom is dit belangrijk voor de ontwikkeling/ het behouden van vaardigheden van de cliënt).

Slide 28 - Diapositive

Wat vond je van de les?
😒🙁😐🙂😃

Slide 29 - Sondage