Onderzoek: verzilting & verdroging

Welkom!
Ga op je plek zitten,
pak je ipad voor,
ga naar lessonup en accepteer de uitnodiging,
wanneer de timer afloopt, is het stil!
timer
3:00
1 / 32
suivant
Slide 1: Diapositive
AardrijkskundeMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 2

Cette leçon contient 32 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

Éléments de cette leçon

Welkom!
Ga op je plek zitten,
pak je ipad voor,
ga naar lessonup en accepteer de uitnodiging,
wanneer de timer afloopt, is het stil!
timer
3:00

Slide 1 - Diapositive

Onderzoek:
verdroging & verzilting

Slide 2 - Diapositive

Lesplanning 
Aanwezigheid en boekencontrole 

Mededelingen:  

Uitleg Project: Onderzoek verdroging & verzilting

klassikaal oefenen met aardrijkskundige vragen

Lesdoelencheck

Vooruitblik op de volgende les

Slide 3 - Diapositive

Lesdoelen van deze les
  1. Welke soorten onderzoek zijn er?
  2. Wat is het verschil tussen hoofd- en deelvragen?
  3. Wat zijn aardrijkskundige vragen?
  4. Leg kort de opdracht uit

Slide 4 - Diapositive

Wat is onderzoek?

Slide 5 - Carte mentale

Planning 'Onderzoek verdroging & verzilting'
Week
Onderdeel
20
Gray of the day, proef zoet/zout, uitleg van de opdracht, groepjes maken, hoofdvraag kiezen en taken verdeling 
21
Bronnen zoek en deelvragen bedenken
22
27 mei gastcollege Wetterskip (2HA 12:45 -13:30 en 2AHA 13:30-14:15)
Verdiepende lessen verdroging en verzilting 
23
Deelvragen beantwoorden en het veld in!
24
Deelvragen beantwoorden en het verslag maken
25
Puntjes op de 'i' en maak de presentatie
26/27/28
28 juni onderzoeksverslag inleveren! 
juni/juli Presenteren voor het wetterskip!

Slide 6 - Diapositive

Waar is de opdracht te vinden
Via lessonup            Onderzoek: verdroging en verzilting
Hierin staat de opdracht helemaal beschreven.

Pak deze er elke keer bij en lees deze heel goed door AUB!! 

Slide 7 - Diapositive

Soorten onderzoek
Kwantitatief onderzoek probeert feiten te achterhalen, waarbij de resultaten vaak worden uitgedrukt in cijfers (door middel van enquetes bijv.)

Kwalitatief onderzoek is meer beschrijvend en richt zich op interpretaties, ervaringen en betekenis. Kwalitatieve resultaten worden meestal weergegeven in woorden.

Slide 8 - Diapositive

Hoe begin je?
Stap 1: wat ga je doen?
Stap 2: hoe ga je het doen?
Stap 3: onderzoek doen!
Stap 4: presenteren
Stap 5: terugblik

Doorloop deze 5 stappen en dan mis je niks!

Slide 9 - Diapositive

Stap 1: wat ga je doen?
A. Onderwerp en gebied is bekend! namelijk tijdens aardrijkskunde gaan jullie verdroging of verzilting onderzoeken.

B. Je gaat in een 2/3 tal bronnen zoeken over het onderwerp! 

C. Bedenk een hoofdvraag          deze krijg je van de docent. Je kan kiezen uit 6.

D. Deelvragen bedenk je wel zelf. Minimaal 5 en maximaal 10.
Dit zijn aardrijkskundige vragen!

Slide 10 - Diapositive

Aardrijkskundige vragen
Bij het bedenken van hoofd- en deelvragen moet je rekening houden dat je met aardrijkskunde bezig bent. Dat betekend dat je aardrijkskundige vragen moet stellen.

1. Beschrijvende vragen
2. Verklarende vragen
3. Waarderende vragen
4. Voorspellende vragen
5. Probleem oplossende vragen
Aardrijkskundige vragen met voorbeelden
Deze vragen helpen de hoofdvraag te beantwoorden

Slide 11 - Diapositive

Waarom staan er veel molens op deze foto?
A
Beschrijvende
B
Verklarende
C
Waarderende
D
Probleem oplossende

Slide 12 - Quiz

Wat zie ik op deze foto?
A
Verklarende
B
Voorspellende
C
Beschrijvende
D
Waarderende

Slide 13 - Quiz

Vind jij het goed dat er minder op vakantie gegaan werd naar het buitenland door corona?
A
Waarderende
B
Probleemoplossende
C
Beschrijvende
D
Voorspellende

Slide 14 - Quiz

Gaat de zeespiegel de komende jaren stijgen?
A
Voorspellende
B
Verklarende
C
Probleemoplossende
D
Beschrijvende

Slide 15 - Quiz

Wat kan Nederland doen om minder te vervuilen?
A
Waarderende
B
Beschrijvende
C
Verklarende
D
Probleemoplossende

Slide 16 - Quiz

Stap 2: hoe ga je het doen?
A. Jullie werken 5 weken tijdens de lessen van aardrijkskunde en skills aan het onderzoek.

B. Je gaat in een 2/3 tal het onderzoek uitvoeren. Denk goed na met wie je goed kan samenwerken. Houdt hierbij ook rekening mee wie wat goed kan.

C. Verdeel de taken onderling! 
Bijv: Wie onderzoekt welke deelvraag?
Wie zet het verslag in elkaar?
Wie maakt de presentatie?
etc.

D. Maak een planning met wie, wat en wanneer iets gedaan moet worden! 

Slide 17 - Diapositive

Stap 3: onderzoek doen!
A. De bronnen ga je goed doorlezen! 
De bronnen, bijv boeken, websites, etc moet je noteren in een bronnenlijst!  
Wees kritisch met je bronnen, check meerdere bronnen om de betrouwbaarheid te beoordelen! 



B. De informatie die jullie in de bronnen hebben gevonden beantwoorden de deelvragen.

C. Met de antwoorden van de deelvragen beantwoord jullie de hoofdvraag!


!!Deelvraag over veldwerk!!
Een van de deelvragen moet over een experiment in het veld gaan. Je gaat tijdens het veldwerk aantonen dat dit gebied ooit de zeebodem was. 
Bronnotatie
Boek: titel, jaartal, schrijver, pag. nummer 
Websites: titel, jaartal, schrijver/maker, link

Slide 18 - Diapositive

Hoofdvragen
1. Wat zijn de gevolgen van verzilting voor landbouw en drinkwaterbronnen?

2. Welke maatregelen kunnen genomen worden om verzilting te voorkomen of te verminderen?

3. Wat gebeurt er als water zout wordt en waarom is dat een probleem voor boeren en gemeenschappen?

4. Wat zijn de belangrijkste gevolgen van verdroging voor mens en natuur?

5. Welke maatregelen kunnen worden genomen om verdroging tegen te gaan en de gevolgen ervan te verminderen?

6. Welke rol speelt de mens, zoals landgebruik en watermanagement, bij het verergeren van verdroging?

Kies er eentje uit!

Slide 19 - Diapositive

Stap 4: presenteren
A. Je maakt van het onderzoek een verslag in Word.


B. De uitkomsten van je hoofd- en deelvragen presenteer je in een PowerPoint.


Presentatie wordt mede beoordeeld door het Wetterskip!
Voorwaarden verslag
  • Voorblad
  • Inhoudsopgave
  • Paginanummering
  • Inleiding: Waarom dit onderwerp? Welke hoofdstukken? Welke deelvragen? Verwachting antwoord hoofdvraag
  • Kern: hoofdstuk per deelvraag met een titel
  • Conclusie: antwoord op de hoofdvraag
  • Bronnenlijst
  • Terugblik

Voorwaarden presentatie
  • Voorblad
  • Inhoudsopgave
  • Per deelvraag een dia
  • Conclusie: antwoord op de hoofdvraag
  • Terugblik
  • Bijpassende afbeeldingen/foto's
Tijd: 5 minuten

Slide 20 - Diapositive

Stap 5: terugblik
A. Hoe ging de samenwerking? Wie heeft wat en wanneer gedaan? Wees hierin eerlijk

B. Wat heb je geleerd van jullie onderzoek? Wat zou je nog meer willen weten?



Slide 21 - Diapositive

Beoordeling
Tip!
Houdt het beoordelingsformulier regelmatig bij je onderzoek.

Het cijfer telt 4x mee!

Slide 22 - Diapositive

Lesdoelcheck
  1. Welke soorten onderzoek zijn er?
  2. Wat is het verschil tussen hoofd- en deelvragen?
  3. Wat zijn aardrijkskundige vragen?
  4. Leg kort de opdracht uit

Slide 23 - Diapositive

Aan het werk
Wat: groepjes maken, hoofdvraag kiezen en taken verdeling 

Wanneer: deze les!

Hulp: je groepje en de docent
              
Klaar? ga alvast bronnen zoeken

Tijd: 15 minuten daarna gaan we nabespreken


timer
15:00

Slide 24 - Diapositive

Aan het werk
Wat: bronnen zoek en deelvragen bedenken

Wanneer: deze les!

Hulp: je groepje, de lessonup en de docent
              
Klaar? ga alvast beginnen met beantwoorden van de deelvragen

Tijd: 5 minuten voor de bel


timer
40:00

Slide 25 - Diapositive

Aan het werk
Wat: deelvragen beantwoorden

Wanneer: deze les

Hulp: je groepje, de lessonup en de docent
              
Klaar? -

Tijd: 5 minuten voor de bel


timer
40:00

Slide 26 - Diapositive

Aan het werk
Wat: deelvragen beantwoorden

Wanneer: deze les

Hulp: je groepje, de lessonup en de docent
              
Klaar? maak alvast een begin aan het verslag

Tijd: 5 minuten voor de bel


timer
40:00

Slide 27 - Diapositive

Aan het werk
Wat: nog 3 lessen!

Wanneer: deze les

Hulp: je groepje, de lessonup en de docent
              
Klaar? ga starten met de volgende stap presentatie oefenen

Inleveren: 28 juni

Presenteren: 2HA 24 juni en 2AHA 26 juni


timer
40:00

Slide 28 - Diapositive

Inleveren
Verslag en presentatie af? 
Google naar magister → log in → open web app → ELO → Opdrachten →AK: Onderzoek: verzilting & verdroging
Klik dan op inleveren → bestand toevoegen → verzenden → Klaar!

Zet jullie namen bij 'uitwerking'!

Heb je alles ingeleverd? Ga dan bezig met huiswerk van een andere vak.

Slide 29 - Diapositive

Onderzoek presenteren!
Ga in je groepje zitten 
Presentatie klaar zetten - 5 minuten
Timer voorbij beginnen we met presenteren.
Volgorde: met de klok mee
 
timer
5:00

Slide 30 - Diapositive

Checklist hoofdvraag
• BINNEN VAKGEBIED: Een vraag moet passen binnen het vak, waarmee je bezig bent.  
AFGEBAKEND: Hij moet duidelijk afgebakend zijn: het onderwerp, de periode en het gebied zijn duidelijk aangegeven (Wat?; Wanneer?: Waar?).  
EENDUIDIG: Hij is maar op één manier uit te leggen.  
ENKELVOUDIG: De vraag mag niet uit meerdere vragen bestaan.  
NIEUW: Hij moet nieuwe informatie opleveren. Wat je al weet, hoef je niet meer te onderzoeken.  
BEHAPBAAR: Hij moet te onderzoeken zijn met jouw beschikbare tijd en middelen.  

Slide 31 - Diapositive

Checklist deelvragen 
CRITERIA HOOFDVRAAG: Deelvragen moeten aan dezelfde eisen voldoen als de hoofdvraag bij "Wat is een goede hoofdvraag?".  
ONDERSTEUNEND: Ze moeten de hoofdvraag ondersteunen. Je moet geen deelvragen stellen die niet nodig zijn voor het beantwoorden van de hoofdvraag.  
MINDER COMPLEX DAN HOOFDVRAAG Let op: de hoofdvraag is steeds complexer dan de deelvragen.  
GOEDE VOLGORDE Ze moeten in een logische volgorde staan:  
o Chronologisch.  
o Zodat ze een lopend verhaal opleveren.  
o In volgorde van complexiteit: eerst beschrijvende, dan verklarende enz.  (zie basisboek nr. 24)

Slide 32 - Diapositive