thema 5 les 3 blok 3 2021

lesdoelen
  • Je kan jouw eigen kennis testen m.b.v. de literatuur van het buitenonderwijs.
  • Je kan een visie vormen t.o.v. het buitenonderwijs.
  • Je bent je bewust van gender bij buitenonderwijs en ontwerpend leren.
  • Je kan met de HKJ-vraag meerdere ontwerpopdrachten bedenken.
1 / 18
suivant
Slide 1: Diapositive
Natuur en TechniekHBOStudiejaar 2

Cette leçon contient 18 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

lesdoelen
  • Je kan jouw eigen kennis testen m.b.v. de literatuur van het buitenonderwijs.
  • Je kan een visie vormen t.o.v. het buitenonderwijs.
  • Je bent je bewust van gender bij buitenonderwijs en ontwerpend leren.
  • Je kan met de HKJ-vraag meerdere ontwerpopdrachten bedenken.

Slide 1 - Diapositive

Naast de doelen van de les heeft de voorbereiding ook enkele doelen:
- Je weet dat kinderen entousiaster zijn, actiever mee doen en meer samen werken met een buitenles.
- Je weet dat buitenles zorgt voor een fijnere afwisseling en een betere aansluiting op de lesstof.
- Je weet dat een buitenles een andere houding van de leerkracht vraagt.
- Je kan op basis van literatuurstudie meer voordelen noemen
Maak een foto van je groepsmindmap en deel deze met de groep.

Slide 2 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarin verschillen de mindmaps van elkaar?

Slide 3 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

genderongelijkheid

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 5 - Vidéo

Dit filmpje geldt alleen voor de feb 20/21. Hierna is dit opgenomen in les 2 thema 2.
buitenonderwijs

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

de feiten op een rij:

  • Jongens lopen eind groep 8 - 1 jaar gem. achter op taal.
  • CITO eindtoets bij jongens 1,5 punt gedaald afgelopen 5 jaar.
  • Jongens scoren de laatste jaren lager bij de CITO eindtoets.

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Oorzaak in artikel
  1. Het ontbreken mannelijke rolmodellen. Er zijn ook onderzoeken die dit tegenspreken.
  2. Het onderwijs wordt steeds taliger.
  3. Te weinig aandacht voor verschillen in hersenrijping tussen jongens en meisjes.
  4. De daling van het aantal uren beweging(sonderwijs).

Slide 8 - Diapositive

1. ontbreken mannelijke rolmodellen worden in andere bronnen weer ontkracht. Wanneer je een juf hebt die veel met techniek doet dan is dat bevorderlijk voor beide partijen. 
Wat hebben jongens nodig?
  • lessen met meer ontdekken, experimenteren, bouwen, competitie
    en bewegen.
  • concrete, uitvoerende taken.
  • meer naar buiten om energie kwijt te kunnen.

onderzoek Engeland: lezen en schrijven in buitenlucht.

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 10 - Lien

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 11 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

lesidee: de wolken

Slide 12 - Diapositive

ga lekker naar buiten en laat de kinderen op een kleedje liggen per viertal met de hoofden bij elkaar. Welke figuren zien ze en zien de anderen dat ook.

Bespreek met elkaar waar de wolken vandaan komen en wat een wolk precies is. welke vormen? Weersvoorspelling.


Wat weten de kinderen over de waterkringloop en kunnen ze deze in het klein buiten nabootsen.
lesidee: groente onderzoek

Slide 13 - Diapositive

leerlingen leren voorspellen onder welke omstandigheden groente het beste kunnen groeien. Hierbij leren ze het nauwkeurig bij te houden door in millimeters te meten. En leren de kinderen dit in een staafgrafiek te plaatsen. 

kerndoel 41: de kinderen leren over de bouw van planten, dieren en mensen en over de vorm en functie van hun onderdelen.
Kerndoel 42: de leerlingen leren onderzoek doen naar materialen en natuurkundige verschijnselen als licht, geluid, elektriciteit, kracht, magnetisme en temperatuur.
kerndoel 33: de leerlingen leren te meten en te rekenen met eenheden en maten, zoals bij tijd, geld, omtrek, oppervlakte, inhoud, gewicht, snelheid en temperatuur.

Zet vooraf alle materialen klaar en vertel dat ze gaan onderzoeken zoals echte biologen dat ook doen. Gebruik hiervoor eventueel tuinkers voor een snel resultaat.


van stengel tot stamper

Slide 14 - Diapositive

Lesdoel
De leerlingen leren de verschillende delen van
een bloem kennen en oefenen met het schrijven
van een elfje.
Kerndoel 5: De leerlingen leren naar inhoud en
vorm teksten te schrijven met verschillende
functies, zoals: informeren, instrueren, overtuigen of plezier verschaffen.
Kerndoel 9: De leerlingen krijgen plezier in het
lezen en schrijven van voor hen bestemde verhalen, gedichten en informatieve teksten.
Kerndoel 41: De leerlingen leren over de bouw
van planten, dieren en mensen en over de vorm
en functie van hun onderdelen.
Inhoud
Voorbereiding
Kies een dag uit in een seizoen dat er bloemen
in de buurt te vinden zijn (maart-juni). Print
het werkblad en leg de loepjes/vergrootglazen
klaar.
Zet voor je begint twee filmpjes klaar:
SchoolTV: “Bloemen” https://schooltv.nl/
video/bloemen-wat-is-een-bloem/.
• SchoolTV: “Hoe veranderen paardenbloemen in pluizenbollen? 3:24 min.) https://
schooltv.nl/video/hoe-veranderen-paardenbloemen-in-pluizenbollen-van-gele-blaadjes-naar-witte-pluisjes/
Inleiding
Stel de leerlingen de volgende vragen om te
kijken hoeveel ze al weten:
• Weet jij waarom planten soms één of meer
bloemen hebben?
• Zijn bloemen van verschillende planten
hetzelfde van vorm?
• Wat zit er eigenlijk binnen in een bloem?
• Hoe heten de delen van een bloem?
Kijk naar beide filmpjes op SchoolTV. Kijk of je
samen de antwoorden kunt ontdekken.
Aan de slag
Ga met de leerlingen buiten op zoek naar
bloemen. Een aantal leerlingen mag een bloem
plukken (er mogen nog een steel en bladeren
aan zitten). Bespreek dat het plukken van bloemen eigenlijk niet handig is. Veel insecten eten
het nectar in de bloemen. Nu halen we dus hun
eten weg. Een paar mogen we er wel plukken,
zodat we kunnen zien hoe het werkt, maar als
je zelf buiten bent, kun je ze dus beter laten
staan. Eventueel kan je ook een paar bloemen
op voorhand kopen. Bijvoorbeeld lelies, omdat je daarbij goed de stamper kunt zien.
Lesidee: Hoe kun je van zwerfafval/ natuurlijk materiaal een bootje maken dat door wind aangedreven wordt?

Slide 15 - Diapositive

wedstrijdje: welke bootje blijft het langst drijven of vaart het verst op de wind. Gebruik zowel kosteloos materiaal als natuurlijke materialen. spreek vooraf af waar het bootje op getest gaat worden. Doorloop ook hierbij de stappen van het ontwerpend leren. 
visie-pitch-opdracht
Je moet de stageschool overtuigen om meer lessen buiten te organiseren. Hoe ga je hun overtuigen?

Schrijf een overtuigend, kort pleidooi om in de nieuwsbrief/website van de school te plaatsen.
Tijd 7 minuten. 
Daarna worden er twee uitgekozen om te presenteren.

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

TOVERFORMULE
HKJ-vraag + voorwerp buiten + actief werkwoord = ontwerp-opdracht

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Bedenk zoveel mogelijk ontwerp-opdrachten aan de hand van de toverformule.

Slide 18 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions