Cette leçon contient 24 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 5 vidéos.
La durée de la leçon est: 45 min
Introduction
In deze les gaan wij het begrip animatie ontleden en leren wij hoe een animatiefilm wordt gemaakt. Ook gaan wij met elkaar in gesprek over animatie en de wereld van verbeelding.
Instructions
Introductie
Dit is de les die gaat over de film Sirocco en het Koninkrijk van de wind.
Tijdens de les ligt de focus op animatie en de wereld van verbeelding.
Instructies
In de les bespreek je met de klas de film voordat jullie hem gaan kijken.
Lesduur:
Lesvoorbereiding: 10 - 15 minuten
Les : 40- 45 minuten
Leerdoelen:
Leerlingen leren inzicht krijgen in de wereld van verbeelding en de wereld van animatie
Leerlingen leren creatieve vaardigheden ontwikkelen door middel van gebruik te maken van verbeeldingskracht
Leerlingen leren hoe zij film scenes kunnen analyseren en daarover kunnen discussiëren.
Praktische informatie:
Per slide staan in de notities instructies voor het geven van de les en voor de opdrachten. Ook kun je hier de antwoorden op de vragen vinden. Staat er 'eigen antwoord' dan is de vraag en open vraag en is er geen goed of fout antwoord.
Let op: als je de les aan het geven bent en de notities aanklikt, kunnen de leerlingen die ook zien. Het is daarom handig als je de les eerst uitprint.
Feuilles de travail
Éléments de cette leçon
De wereld van verbeelding & animatie
Slide 1 - Diapositive
Introductie
Beste docent,
Dit is de les die hoort bij de film: Sirocco en het Koninkrijk van de wind
Voorbereiding
Het is fijn om de les vooraf al een keer door te nemen.
Tip: Bekijk de notities vooraf of print ze uit. Hierin staat extra informatie.
Zet de notities tijdens de les aan door op het icoon met het schrijfblokje onderin de balk te klikken.
Heb je nog niet eerder met LessonUp gewerkt? Hier vind je aanvullende informatie.
Thema: Verbeelding
Film educatief thema: animatie
Slide 2 - Diapositive
Jullie gaan de film kijken op het Cinekid festival!
Vraag
Dit is een vraag
Kijken
Dit is een kijkopdracht
Doen
Dit is een doe opdracht
Weetje
Dit is een weetje
Weetje
extra opdracht
Slide 3 - Diapositive
Legenda
Waar staan de iconen voor, hoe werkt deze les? Klik in de volgende dia's op de iconen voor uitleg.
Dit zijn de icoontjes die worden gebruikt tijdens deze les.
Klik op een vraagteken om de vraag te zien. (Antwoorden staan in de notities.)
Bij het hoedje (weetje icoontje) staat uitleg of extra informatie.
Het oogje geeft aan dat op de volgende slide een filmpje of foto's staan waar de leerlingen vragen over gaan beantwoorden.
Klik op het potlood om de uitleg voor een opdracht te zien.
De koptelefoon geeft aan dat er een muziekje op de slide staat waar de leerlingen vragen over gaan beantwoorden.
Een sterretje is een extra opdracht, deze zijn optioneel.
Vandaag gaan we leren over
Verbeelding
Animatie
Slide 4 - Diapositive
Waar gaan we vandaag over leren?
Het raket icoontje van Lessonup is per thema gekoppeld aan een kleur. Zo weet je welk thema er tijdens de les wordt behandeld. De thema's zijn verbeelding (donkerblauw) en animatie (blauw)
In deze les gaan wij het begrip animatie ontleden en leren wij hoe een animatiefilm wordt gemaakt. Ook gaan wij met elkaar in gesprek over animatie en de wereld van verbeelding.
Lesdoelen
Inzicht krijgen in verbeelding en animatie
Creatieve vaardigheden ontwikkelen
Analyseren en discussiëren over filmscenes
(Zie volgende slide)
Waar denk je aan als iemand zegt: 'Beeld je in..'
Slide 5 - Carte mentale
De leerlingen scannen de Qr-code of voeren de code in om mee te doen aan de woordweb en de overige interactieve activiteiten.
Waar denk je aan als iemand zegt:
'Beeld je in..'
- Hierbij is het de bedoeling om de woorden samen te vatten en te peilen wat de voorkennis is van de leerlingen
Wat zie je voor je?
"Sluit je ogen. Beeld je in hoe Sirocco en zijn Koninkrijk van de wind eruit ziet"
Welke kleuren zie je voor je?
Slide 6 - Diapositive
Klik op het geluid icoontje en beluister het fragment.
"Sluit je ogen. Beeld je in hoe Sirocco en zijn Koninkrijk van de wind eruit ziet"
Wat zie je voor je?
A: Eigen antwoord van de leerling
Welke kleuren zie je voor je
A: Eigen antwoord van de leerling
Titel: Sirocco en het Koninkrijk van de Wind
Regisseur: Benoît Chieux
Land: Frankrijk
Duur: 80 minuten
Jaar: 2023
Sirocco en het Koninkrijk van de wind is een 3D animatiefilm over de dromen wereld, de kracht van de wind en de wereld van verbeelding.
Slide 7 - Diapositive
Filmposter
Sirocco en het Koninkrijk van de Wind
Sirocco en het Koninkrijk van de wind is een 3D animatiefilm over de dromen wereld, de kracht van de wind en de wereld van verbeelding.
Uit welke kleuren denk jij dat het Koninkrijk van Sirocco bestaat?
"Sluit je ogen en luister opnieuw naar het fragment en verbeeld je in hoe Sirocco en zijn Koninkrijk van de Wind eruit ziet"
Hoe denk jij dat Sirocco eruit ziet en welke krachten zou hij kunnen hebben?
We gaan zo kijken naar een fragment van Sirocco
Slide 8 - Diapositive
Klik op het geluid icoontje en beluister het fragment opnieuw.
"Sluit je ogen en luister opnieuw naar het fragment en verbeeld je in hoe Sirocco en zijn Koninkrijk van de wind eruit ziet
Uit welke kleuren denk jij dat het Koninkrijk en Sirocco bestaat?
A: eigen antwoord van de leerling
Hoe denk jij dat Sirocco eruit ziet en welke krachten zou hij kunnen hebben?
A: Eigen antwoord van de leerling
We gaan zo kijken naar een fragment van Sirocco
Slide 9 - Vidéo
Bekijk het fragment en beantwoord de extra vragen. Lees de achtergrondinformatie tekst om meer te weten te komen over de film.
Valt er iets op aan het geluid?
Dit is de video die hoort bij het geluidsfragment over verbeelding
Achtergrondinformatie over de film
Sirocco en het Koninkrijk van de wind is een verhaal over een magisch land van de wind. Het verhaal is onderdeel van de boeken serie over Sirocco, een magiër die leeft in een land van bergen en wind. De boekenreeks is tot leven gebracht na het verlies van de zus van tante Agnes. Een prachtige zangeres genaamd Selma.
De twee zusjes Julliette en Carmen ontdekken tijdens dit avontuur hoe zangers Selma beland is in het koninkrijk van de wind en daarnaast ontmoeten zij de magiër, Sirocco.
Slide 10 - Vidéo
Bekijk het fragment over Sirocco en beantwoord de vragen op de volgend slide
Wat heb je gezien in het filmpje? Leek wat je zag met wat je zelf had bedacht?
Hoe kwam de wind voor in het filmpje? Waar aan kon je zien dat de wind er was?
Voor de makers van Sirocco was het een uitdaging om de wind in een film te laten zien. Wind is namelijk onzichtbaar. Door de kleuren en de beweging hebben ze nu de wind te laten zien.
Slide 11 - Diapositive
V: Wat heb je gezien in het filmpje? Leek wat je zag met wat je zelf had bedacht?
A: Eigen antwoord van de leerling
V: Hoe kwam de wind voor in het filmpje? Waar aan kon je zien dat de wind er was?
A: Eigen antwoord van de leerling
A: Het element van de wind kwam door middel van geluid terug in het fragment of door vloeiende doeken bijvoorbeeld.
W: Voor de makers van Sirocco was het een uitdaging om de wind in een film te laten zien. Wind is namelijk onzichtbaar. Door de kleuren en de beweging hebben ze nu de wind te laten zien.
Als jij een film zou maken over de wind, hoe zou jij dat dan hebben laten zien?
De volgende opdracht is een doe-opdracht.
Verbeelding of fantasie is het bedenken en voor je zien van ideen. In je fantasie kan eigenlijk alles. De makers van Sirocco gebruiken animatie om deze fantasieën uit te beelden.
Slide 12 - Diapositive
V: Als jij een film zou maken over de wind, hoe zou jij dat dan hebben laten zien?
A: eigen antwoord van de leerling
W: Verbeelding of fantasie is het bedenken en voor je zien van ideen. In je fantasie kan eigenlijk alles. De makers van Sirocco gebruiken animatie om deze fantasieën uit te beelden.
De volgende opdracht is een doe-opdracht.
Hierbij hebben wij de telefoons weer nodig.
Wat is animatie?
Het maken van films met echte acteurs
Het tekenen van plaatjes op papier
Het creëren van beweging door snel achter elkaar stilstaande beelden af te spelen
Het maken van stilstaande beelden
Slide 13 - Sondage
De leerlingen hebben hun telefoon nodig om de vraag: Wat is animatie, te beantwoorden.
Leerlingen mogen met elkaar in gesprek gaan over het antwoord. Op de volgende slide zal het antwoord bekend worden gemaakt
Animatie
Dit is een manier van film maken waar we plaatjes maken die, als we ze heel snel achter elkaar afspelen, lijken te bewegen. Dit kan met tekeningen, foto's of plaatjes gemaakt door de computer.
Welk verhaal wordt er verteld op de tekeningen? Hoe zie je dat terug?
Slide 14 - Diapositive
W: Animatie: Dit is een manier van film maken waar we plaatjes maken die, als we ze heel snel achter elkaar afspelen, lijken te bewegen. Dit kan met tekeningen, foto's of plaatjes gemaakt door de computer.
V: Welk verhaal wordt er vertelt op de tekeningen? Hoe zie je dat terug?
A: Wat je ziet is een propje dat zich ontpopt tot een mannetje.
Slide 15 - Vidéo
Bekijk het fragment en beantwoord de vragen op de volgende slide.
1. Frames
Elke tekening voor een animatie nomen we een Frame.
Elke seconde van de film moeten 24 tekeningen voor worden gemaakt!
2. Frames
Hoeveel beelden (frames) kun je hiernaast tellen?
Fragment Instorten
Wat heb je gezien? Viel jou iets op aan hoe lang het clipje duurde?
Slide 16 - Diapositive
Wat heb je gezien? Viel jou iets op aan hoe lang het clipje duurde?
A: eigen antwoord van de leerling
A: Het fragment was heel kort.
A: Het fragment was 37 seconden lang.
W: Elke tekening voor een animatie nomen we een Frame.
Elke seconde van de film moeten 24 tekeningen voor worden gemaakt!
V: Hoeveel beelden (frames) kun je hiernaast tellen?
A: in totaal zijn er 7 frames
1. Traditionele Animatie (2D)
Traditionele Animatie (2D)is handgetekende animatie. Voor elk nieuwe beweging wordt een andere tekening getekend en later samengevoegd tot een scene uit de speelfilm.
Stop-Motion Animatie
Stop-Motion Animatie animatie met poppen. Die worden steeds een klein stukje bewogen, en dan gefotografeerd. Die foto's worden dan achter elkaar gezet en lijken de poppetjes te bewegen.
3D Animatie
Bij 3D Animatie wordt gewerkt met digitale poppetjes in een computer. De beweging is niet per frame gemaakt, maar wordt door de computer ingevuld. De plaatjes hebben veel meer diepte dan in 2D animatie.
Computer-Generated Imagery (CGI)
Computer-Generated Imagery (CGI) is vaak ook 3D animatie, maar dan in een speelfilm. Die animatie moet er vaak uit zien alsof het helemaal echt is. Voorbeelden: "Jurassic Park", "The Avengers".
2. Traditionele Animatie (2D)
Hoe bewoog Sneeuwwitje in het fragment?
2. Stop motion animatie
Uit welk materiaal bestaat Schaun het schaap? En hoe zag de omgeving eruit?
2. 3D animatie
Hoe zag je dat Dory op de bodem van de oceaan was?
2. GCI
Welke special effects heb je gezien?
De verschillende Animatie stijlen
Slide 17 - Diapositive
De verschillende animatie stijlen.
Let op !
Om de clip te zien en de vraag te beantwoorden, lees je de informatie bij het 'weetje' icoontje en klik je op de link in de tekst.
V: Hoe bewoog Sneeuwwitje in het fragment?
A: Ze bewoog niet zo vloeiend als wij gewend zijn. Dit gebeurt meestal als het internet of WIFI niet goed werkt als een video wordt afgespeeld. Dit komt omdat er minder frames per seconde zijn gemaakt toentertijd door Disney.
V: Uit welk materiaal bestaat Schaun het schaap? En hoe zag de omgeving eruit?
A: Schaun het schaap is een stop motion animatie serie. Schaun is gemaakt uit klei met een combinatie van computer animatie wordt de serie ontwikkeld.
V: Hoe zag je dat Dory op de bodem van de oceaan was?
A: Dory zwom naast en door koraalrif heen wat meestal alleen leeft op de bodem van een oceaan. Daarnaast zag je het zand op de bodem in cirkels draaien toen zijn zwom.
V: Welke special effects heb je gezien?
A: eigen antwoord van de leerling
Slide 18 - Vidéo
Bekijk het fragment en beantwoord de vragen op de volgende slide.
Wat heb je gezien en welk gevoel kwam er bij jou naar boven?
Hoe kwam de wereld van verbeelding terug in het fragment?
Welke animatie stijl heb je terug gezien?
Slide 19 - Diapositive
V: Wat heb je gezien en welk gevoel kwam er bij jou naar boven?
A: eigen antwoord van de leerling
V: Hoe kwam de wereld van verbeelding terug in het fragment?
A: eigen antwoord van de leerling
A: Verbeelding vond plaats doordat ze in de hoofd waren van tante Agnes en haar gedachten hoorden.
A: Verbeelding vond plaats door gebruik van de donkere kleuren, sterren en vel licht.
V: Welke animatie stijl heb je terug gezien?
A: eigen antwoord van de leerling
A: 3D en 2D animatie door gebruik van zowel diepte als platte elementen.
Hoe zou jouw droomwereld of fantasiewereld eruit zien?
De volgende opdracht is een doe-opdracht
Slide 20 - Diapositive
V: Hoe zou jouw droomwereld of fantasiewereld eruit?
A: eigen antwoord van de leerling.
Geef leerlingen de beurt om hun droomwereld te verwoorden aan anderen.
D: De volgende opdracht is een doe-opdracht. Hierbij hebben de leerlingen hun telefoons voor nodig
Wat is het belangrijkste verschil tussen 2D en 3D animatie
2D animatie heeft geen kleuren
3D animatie heeft diepte, terwijl 2D animatie plat is
2D animatie is altijd op papier getekend
3D animatie gebruikt geen computers
Slide 21 - Sondage
Een korte quiz. Hierbij hebben de leerlingen hun telefoons voor nodig.
De volgend vraag wordt beantwoord: Wat is het belangrijkste verschil tussen 2D en 3D animatie?
De leerlingen mogen overleggen met elkaar, maar kiezen uiteindelijk 1 antwoord.
Het antwoord is: 3D animatie heeft diepte, terwijl 2D animatie plat is
Slide 22 - Vidéo
Bekijk het fragment
Wat viel je op aan het fragment en de frames uit de vorige slide?
A: eigen antwoord van de leerling
A: De frames uit de vorige slide komen voor in het fragment. Er wordt zowel gebruik gemaakt van 2D als 3D animatie.
Wat is je bijgebleven over animatie en de animatie stijlen?
Wat weet je nog over hoe wind laten zien is in de film?
Slide 23 - Diapositive
V: Wat is je bijgebleven over animatie en de animatie stijlen?
A: eigen antwoord van de leerling
A: Frames per seconden, 2D of 3D animatie
A: anticipatie en de kracht van verbeelding
V: Wat weet je nog over hoe wind laten zien is in de film?
A: eigen antwoord van de leerling
A: door gebruik te maken van kleuren, geluid, beeld en verschillende vormen