les 6 bewegingsvormen en herhalen P2

Zorg dat je klaar zit met.....
  • Pen en papier
  • Laptop (opgeladen!)
  • Boek "Didactiek van een les of training"
  • Concentratie
timer
1:00
1 / 39
suivant
Slide 1: Diapositive
Begeleiden en LesgevenMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 39 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 90 min

Éléments de cette leçon

Zorg dat je klaar zit met.....
  • Pen en papier
  • Laptop (opgeladen!)
  • Boek "Didactiek van een les of training"
  • Concentratie
timer
1:00

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe zit je er bij vandaag?
A
B
C
D

Slide 2 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Thema van vandaag:
1. Didactisch model
2. Beginsituatie
3. Doelstellingen
4. Planning en lesopbouw 
5. Materialen en middelen
6. Organisatie deel 2
7. Bewegingsvormen
8. Didactische werkvormen
9. Presenteren
10. Leertheorieën
11. Evaluatie

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Inhoud
  • Doelen
  • Bewegingsvormen
  • Herhaling periode 2
  • Aan de slag met lesvoorbereiding lesbeurt 3
  • Doelen behaald?

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Doelen voor de les:
  • Je kunt het begrip bewegingsvormen en de eisen die hieraan gesteld worden omschrijven.
  • Je kunt de functies van de bewegingsvormen omschrijven.
  • Je kunt differentiatie omschrijven en weet wat inhoudelijke differentiatie is. Je kunt er een voorbeeld van noemen.
  • Je kunt de kolom bewegingsvormen correct invullen op het lesvoorbereidingsformulier.

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Bewegingsvormen
Alle sport- en bewegingsactiviteiten die de sportleider laat uitvoeren door de SB-deelnemers, om de doelstellig te bereiken.

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Kun je wat concrete
bewegingsvormen (activiteiten) noemen?

Slide 7 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Bewegingsvormen kun je ook omschrijven als:
A
Oefenstof
B
Trainingsvormen
C
Bewegingsactiviteiten
D
Allemaal goed

Slide 8 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Functies bewegingsvormen

Slide 9 - Diapositive

  • badminton op de camping, wandelen, yoga
  • wandel4daagse, zwem 4-daagse, valpreventie voor ouderen, wijk/buurt sportactiviteiten
Wij houden ons bezig met:
nr 3: bewegingsvormen gericht op ontwikkeling sporttechniek en sporttactiek, want

Onze lessen/trainingen zijn gericht op het aanleren of verbeteren van sporttechnische en –tactische vaardigheden.

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Kiezen van bewegingsvormen
Gekozen bewegingsvormen moeten verband houden met:
  • De beginsituatie
  • De doelstelling

Eisen bewegingsvormen:
  • Didactische eisen en eisen gesteld aan de bewegingsvormen

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Didactische eisen
  • Bewegingsvormen sluiten aan bij de beginsituatie
    (goed analyseren is dus belangrijk!)

  • Bewegingsvormen dragen bij aan het realiseren van de doelstelling
    (Hou er rekening mee dat je bewegingsvorm bijdraagt aan wat je op de lange termijn wilt. Dus kies niet alleen maar wat leuk is; er moet een opbouw in zitten!)

  • Bewegingsvormen zijn gebaseerd op de evaluatie van voorafgaande lessen
    (de vraag is of jouw bewegingsvormen hebben bijgedragen aan jouw einddoel)


Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Eisen gesteld aan de bewegingsvormen
Bewegingsvormen moeten aan een aantal eisen voldoen. Het moet:

  • veilig zijn (zowel fysiek als sociaal)
  • betekenisvol zijn (waar gaat het eigenlijk om?)
  • voldoende belevingswaarde en afwisseling hebben (aansluiten)
  • optimale intensiteit mogelijk maken (zoveel mogelijk tijd bewegen)
  • differentiatie mogelijk maken (rekening houden met verschillen)
  • methodisch goed opgebouwd zijn. (van makkelijk naar moeilijk)

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Differentiatie
Wat was dat ook al weer?
Het rekening houden met de individuele verschillen binnen een groep
Organisatorische differentiatie (organisatie aanpassen, leereenheid 5)
Inhoudelijke differentiatie (bewegingsvormen aanpassen)


Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Inhoudelijke differentiatie
BHU-model (ook wel 3 niveaus)

Basisvormen
Herhalingsvormen
Uitbreidingsvormen

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorbeeld
Basisvorm
De leerling steunt op de trapeze stok met gestrekte armen vanaf de bank met een grote zwaai.

Herhalingsvorm
De leerling steunt op de trapeze stok met gestrekte armen vanaf de bank met een kleine zwaai.

Uitbreidingsvorm
De leerling springt vanaf de hoge kast op de trapeze stok met gestrekte armen en springt af iets voor het omkeer punt.

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Herhaling:

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning
Een doel bereiken kan eigenlijk alleen als je volgens een plan te werk gaat en dan maakt het niet uit of je bijv. met kleuters werkt of dat je trainer bent van FC Twente.

Wat is een plan is en hoe stel je een plan op?

Elk plan start met het bepalen van een doel.

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Een plan geeft:
  • sturing en houvast; je wilt er iets mee bereiken.
  • afstemming;  je stelt niet alleen vast wat je binnen 1 les wilt bereiken, maar ook waar je met de groep op langere termijn naartoe wilt. Er moet een opbouw inzitten.
  • verantwoording: je hebt je keuzes overwogen en schriftelijk vastgelegd. Ouders, bestuur en sporters kunnen hierom vragen

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Soorten planning
Planning op basis van de situatie
Planning op basis van de tijd

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

  • Stel je zelf op zonder overleg met de groep
  • Strakke planning
  • Vooral bij wedstrijd- en topsport
  • Veelal prestatiegericht

  • In samenspraak tussen lesgever en deelnemers
  • Planning flexibel
  • Meestal recreatief

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning op basis van tijd




macroplanning
: een planning voor een langere termijn. Dit kan variëren van één tot meerdere jaren. Een voorbeeld hiervan is een sporttechnisch beleidsplan of een talentontwikkelingsplan.
 

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

mesoplanning: een planning voor een middellange termijn. Dit is een planning voor een bepaalde periode, variërend van enkele weken tot een jaar. Je kunt hierbij denken aan onder andere een themaplan, een periodeplan of een seizoenplan.

microplanning: een planning voor een korte termijn. Dit is de planning voor één les. Hierbij hoort een lesvoorbereidingsplan aan de hand van het lesvoorbereidingsformulier.

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions


Meestal houden deze plannen verband met elkaar.

Dus:
Een meerjarenplan/ macroplanning bestaat meestal uit


meerdere middellangetermijnplannen/ mesoplanning


Uiteindelijk werk je alle lessen uit in microplanning/ lesvoorbereidingsplannen.

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Goede lesopbouw

  • Geordend en gestructureerd zijn 
  • Fysiologisch veelzijdig zijn 
  • Psychologisch kun je deelnemers niet eenzijdig belasten 
Deelnemers moeten wat kunnen oefenen en leren
Een les zo opbouwen dat het hele lichaam afwisselend belast wordt. 
Aansluiten bij de belevingswereld van de deelnemer. Deelnemers blijven niet de hele les geconcentreerd, daar moet je rekening mee houden.

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

(VT)De opbouw van een les
De opbouw hangt af van de doelgroep, je
doelstelling en welke bewegingsvormen je geeft

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Begin
Functie van de warming-up / Inleiding:

  • Fysiologische >> het opwarmen van het lichaam. Hart, bloedsomloop en ademhaling worden op peil gebracht om inspanning te kunnen leveren. Voorkomen van blessures.

  • Psychologische >> Het begin van de les moet bij de deelnemer leiden tot concentratie, opmerkzaamheid, vertrouwen, zin in  bewegen, prestatiebereidheid. Even de energie eruit, wennen aan relatie lesgever > deelnemer.

  • Pedagogische >> Voorkom dat het begin van de les chaotisch verloopt. Laat de manier waarop je lesgeeft zien, hoe je met deelnemers omgaat, wat je van ze verwacht en op welke manier je dat aan gaat pakken.
VT

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Warming-up opbouw:
  1.  Algemene warming-up
  2.  Rekken en losmaken
  3.  Specifieke warming-up 
Inleiding:
  • Vooral bij recreatieve sportbeoefening en kinderen
  • Intensief en veel bewegen
  • Snel en eenvoudig organiseren 

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Kern
  • Aanleren
  • Verbeteren
  • Toepassen 
Realiseer je de doelstellingen
  • Eén kern
  • Meerdere, afzonderlijke kernen
  • Meerdere, gekoppelde kernen

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Einde
  • Cooling-down
  • Speelse bewegingsvormen
  • Afsluiting 
- met een praatje
- deelnemers komen tot rust
Hoe te doen:
  • samen opruimen
  • les bespreken
  • feedback geven
  • afspraken voor volgende les

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Organiseren betekent:

De onderdelen tijd, ruimte, materiaal, de groep en jezelf als lesgever, in de les zo neerzetten, dat er een goedlopend geheel ontstaat.

Kun je bovenstaande zin in je 
eigen woorden uitleggen ? 

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De organisatie valt binnen het didactisch model onder Les/training.
De doelstelling en de beginsituatie is vastgesteld
Je kiest de bewegingsvormen en de juiste opbouw van de les.
Hoe kun je alles het 
beste organiseren?


  • Deelnemers
  • Materialen
  • Positie van de lesgever

Slide 33 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

(VT) Als lesgever kun je:
  • de les  starten (inleiding), opgang houden (kern) en afsluiten (afsluiting)
  • de les zo organiseren dat je lesdoel zo goed en zo veilig mogelijk wordt bereikt.



Slide 34 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

(VT) ORGANISEREN
Veel acties hebben er mee te maken
  • kort en krachtig uitleg geven
  • weloverwogen groepjes indelen
  • materialen klaarzetten
  • materialen opruimen
  • de groep op de bank zetten 
  • les starten, op gang houden, afsluiten

Slide 35 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Je les goed structureren en organiseren
Om leerresultaat te krijgen

Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

(VT) Organiseren heeft een aantal functies:

  • Veilig verloop van de les
    Het garanderen van de veiligheid van de SB-deelnemers is een belangrijke taak van de sport- en bewegingsleider.
  • Intensief verloop van de les
    Een goed georganiseerde les leidt tot een les waarin de deelnemers veel bewegen.
  • Doelmatig verloop van de les
    Doelmatig wil zeggen dat je de les zo organiseert dat je het doel waarnaar je streeft beter kunt bereiken. Wanneer je het uithoudingsvermogen van de SB-deelnemers wilt verbeteren, moet je de les zo organiseren dat dit doel gerealiseerd wordt. Gaat het om het verbeteren van de hurksprong, dan moet de organisatie zo zijn dat er veel oefentijd en oefenbeurten zijn om dit te bereiken. Dat heet een doelgerichte organisatie.
de VID-regel

Slide 37 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Organisatiemomenten

Slide 38 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Test je kennis
Volgende week dinsdag 16 januari, tijdens time in is Test je kennis, aangezien wij als docenten op 15 januari een studiedag hebben.
Neem de rest van de lessen uit 
periode 2 ook goed door.

Succes met leren!

Slide 39 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions