Lezen 3.3 (les 1 tot en met 3)

Welkom in 
Je bent stil en hebt klaarliggen:
  • leerwerkboek deel A
  • Pungelhuis
  • pen
  • iPad (dicht)
timer
4:00
Les 1
1 / 33
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 2

Cette leçon contient 33 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Welkom in 
Je bent stil en hebt klaarliggen:
  • leerwerkboek deel A
  • Pungelhuis
  • pen
  • iPad (dicht)
timer
4:00
Les 1

Slide 1 - Diapositive

timer
10:00

Slide 2 - Diapositive

Planning
  • Opstarten paragraaf 3.3
  • Werkmoment
  • Afsluiten van de les

Slide 3 - Diapositive

Leerdoelen 3.3 (p. 146)
  • Je weet wat een betogende tekst is.
  • Je weet wat argumenten en meningen zijn.
  • Je kent het tekstverband oorzaak en gevolg 

Slide 4 - Diapositive

Wat is een betogende tekst?
  • Welk doel heeft de schrijver van een betogende tekst?
  • Kunnen in een betogende tekst feiten voorkomen?
  • Wat zijn synoniemen voor het woord mening?
Kies er 4 uit: argument/bewijs/informatie/oordeel/opinie/opvatting/ reden/standpunt


timer
1:30

Slide 5 - Diapositive

Betogende tekst (p. 146)
  • Hij wil de lezer overtuigen dat zijn mening juist is. 
  • Hij doet dat door argumenten te gebruiken.

Voorbeelden: een opiniestuk, boekbespreking of klachtenbrief.

opinie = mening

Slide 6 - Diapositive

Indeling betogende tekst
Vaak heeft een betoog een driedeling:
  • inleiding: onderwerp en mening
  • kern: argumenten voor die mening
  • slot: conclusie of samenvatting

Hoofdgedachte: mening van de schrijver, meestal met daarbij zijn/haar belangrijkste argument.

Slide 7 - Diapositive

Argumenten (p. 147)
Een argument = een feit of een mening  om te bewijzen: ik heb gelijk!

• Ik vind Groningen een leuke stad, want je kunt er goed winkelen.
• Ik vind Rotterdam groter dan Zwolle, want er wonen meer mensen. 

Wat overtuigd meer: een feit of een mening?
Welke vraag stel je?

Slide 8 - Diapositive

Opdracht 3 p. 147
Deens scholen hoogste aantal lesuren
Feit
Mening
Kinderen minder lessen krijgen
Noorden weinig interessante musea
Groninger museum 200.00 bezoekers
In kantine lekkere broodjes kopen

Slide 9 - Diapositive

Werkmoment = Keuze
  1. Maak opdracht 5 en 6. (in stilte)
  2. Kijk zelf na via de studiewijzer => verbeter.
  3. Klaar? Leer de tekstverbanden/signaalwoorden p. 198 of lees het Pungelhuis.  (h 11 t/m 15 deze week)

  • Doe mee samen de tekst lezen en vragen maken.
Zet regelnummers bij je antwoord

Slide 10 - Diapositive

Vooruitblik

Verder met 3.3 lezen.

Neem weer A boek en Pungelhuis mee.

Slide 11 - Diapositive

Welkom in 
Je bent stil en hebt klaarliggen:
  • leerwerkboek deel A
  • Pungelhuis
  • pen
  • iPad (dicht)
timer
4:00
Les 2

Slide 12 - Diapositive

timer
10:00

Slide 13 - Diapositive

Planning
  • Huiswerk 5 en 6 (pagina 146)
  • Testje signaalwoorden/tekstverbanden
  • Uitleg nieuw tekstverband
  • Werkmoment
  • Afsluiten van de les

Slide 14 - Diapositive

Max houdt van klimmen. Bovendien houdt hij van hardlopen.
A
opsommend
B
tijdsvolgorde
C
tegenstellend
D
concluderend

Slide 15 - Quiz

Bibi eet altijd een banaan nadat ze heeft gesport.
A
opsommend
B
tijdsvolgorde
C
tegenstellend
D
concluderend

Slide 16 - Quiz

Ilona vindt volleyballen leuk, echter alleen als ze op vakantie is.
A
opsommend
B
tijdsvolgorde
C
tegenstellend
D
concluderend

Slide 17 - Quiz

Joris is lang, basketbal is dan ook een goede sport voor hem.
A
Tegenstellend
B
Concluderend
C
Samenvattend
D
Oorzaak en gevolg

Slide 18 - Quiz

Al met al was het een zeer verdiende overwinning.
A
Tegenstellend
B
Concluderend
C
Samenvattend
D
Oorzaak en gevolg

Slide 19 - Quiz

Het regende gisteren, daardoor is mijn tas nat geworden.
A
Tegenstellend
B
Concluderend
C
Samenvattend
D
Oorzaak en gevolg

Slide 20 - Quiz

Oorzaak en gevolg (p. 151)

Slide 21 - Diapositive

Tekstverband oorzaak => gevolg
Signaalwoorden als:
doordat
daardoor
waardoor
met als gevolg
zodat

Slide 22 - Diapositive

Werkmoment = Keuze
  1. Maak opdracht 7 t/m 10 (in stilte)
  2. Kijk zelf na via de studiewijzer => verbeter.
  3. Klaar? Lees het Pungelhuis.  (h 11 t/m 15 deze week)


  • Doe mee samen de tekst lezen en vragen maken.
Einde les: bespreken

Slide 23 - Diapositive

Fijne meivakantie!!

Slide 24 - Diapositive

Welkom in 
Je bent stil en hebt klaarliggen:
  • leerwerkboek deel A
  • Pungelhuis
  • pen
  • iPad (dicht)
timer
4:00
Les 3

Slide 25 - Diapositive

timer
10:00

Slide 26 - Diapositive

Planning
  • Update
  • Samen lezen tekst 2 pagina 
  • Werkmoment
  • Afsluiten van de les

Slide 27 - Diapositive

Leerdoelen 3.3 (p. 146)
  • Je weet wat een betogende tekst is.
  • Je weet wat argumenten en meningen zijn.
  • Je kent het tekstverband oorzaak en gevolg 

Slide 28 - Diapositive

Tekstverband oorzaak => gevolg
Signaalwoorden als:
doordat
daardoor
waardoor
met als gevolg
zodat

Slide 29 - Diapositive

Tekstverband oorzaak => gevolg
Signaalwoorden als:
Doordat de zon schijnt, smelt mijn ijs.
Ik heb het het warm, daardoor word ik duf.
Mijn band is lek, waardoor ik te laat ben.
Het regent, met als gevolg dat mijn tas nat is.
Ik doe zonnebrand op, zodat ik niet verbrand.

Slide 30 - Diapositive

Slide 31 - Diapositive

Werkmoment = Keuze
  1. Maak opdracht 12, 13, 14 en 16 (in stilte)
  2. Kijk zelf na via de studiewijzer => verbeter.
  3. Klaar? Lees het Pungelhuis.  (h 16 t/m 20 deze week)


  • Doe mee samen de tekst lezen en vragen maken.
Einde les: bespreken

Slide 32 - Diapositive

Afsluiting
Let op!!

Vrijdag leerwerkboek deel BBBBB mee!

Slide 33 - Diapositive