Deel 1_ les 2_ omgevingsinvloeden

Ecologisch systeem van kinderen
Onderwijskunde bijeenkomst 2
Juliette Hoogeveen 
1 / 27
suivant
Slide 1: Diapositive
onderwijskundeHBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 27 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 3 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 100 min

Éléments de cette leçon

Ecologisch systeem van kinderen
Onderwijskunde bijeenkomst 2
Juliette Hoogeveen 

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

doelen 
• Je kunt aan de hand van het nurture-nature debat uitleggen hoe een mens gevormd wordt en hierover discussiëren;
• Je kunt uitleggen welke factoren invloed hebben op de ontwikkeling en sociaal-culturele achtergrond van kinderen;
• Je kunt het ecologisch systeem van Bronfenbrenner toelichten en dit illustreren met (eigen) voorbeelden;
• Je kunt een interview(leidraad) ontwerpen over de sociaal-culturele achtergrond van kinderen en twee kinderen interviewen.

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wie ben ik?
Bio-ecologisch model van Bronfenbrenner;
Vijf omgevingsniveaus:
 
Micro 
Meso
Exo
Macro
Chrono

Slide 3 - Diapositive

jezelf voorstellen via het ecologisch model van Bronfenbrenner. 

Chromo: Tijd, eeuw waarin je leeft + invloed hiervan op je leven. Ook gebeurtenissen in de tijd. Bv. Overlijden van ouders op jonge leeftijd.
Macro: Land waarin je opgroeit, welke maatschappij en cultuur.
Exo: Factoren die het leven beïnvloeden, maar geen directe relatie met de persoon hebben. Bv. Bedrijf van partner/ ouder. Dit beïnvloedt de visie, vrije tijd en dus invloed op persoon.
Meso: relatie tussen microsystemen.
Micro: groepen waarmee je contact hebt. Familie, school. Invloed hiervan op persoon kan beide richtingen gaan. Ouders beïnvloeden kind. Maar kind kan ook ouders beïnvloeden.
Ik ben Juliette Hoogeveen, 35 jaar, vrouw, VWO, pabo, Master studie. Vanaf mijn 14e gewerkt, van supermarkt, de kas, hostess voor Holland amerika lijn, kinderopvang, leerkracht, onderwijskundige.
Nu werk ik vier dagen voor de Hogeschool en af toe een dag in groep 3 in het dorp waar ik woon.
Ik ben heel blij dat dit kan allemaal. Dat had 50 jaar geleden waarschijnlijk niet gekund. En dat ik hier in het Westen woon, want ook in veel culturen is mijn pad ondenkbaar voor een vrouw.
Het Westen, en Nederland maken dat ik in een heel vrij land woon met oneindig veel mogelijkheden. Toen de lockdown kwam, en ook nu met alle maatregelen, merk ik pas wat het is om echt in vrijheid geleefd te hebben. Alles kon, alles mocht, met natuurlijk respect en de ander in acht te nemen.
Hier in de Randstad hebben we ook zoveel mogelijkheden; alles dichtbrij, van alles zonder veel moeite kunnen genieten.
Ik woon samen met Gerard, mijn man. Hij werkt bij een groot belastingkantoor. Dit maakt dat hij veel overuren maakt, veel weg is en ik veel zorg van de kinderen op mij heb. Ik ervaar het soms als zwaar, maar vaak ook als heel waardevol dat ik zo veel met mn meiden ben. Tegelijkertijd maakt de afwezigheid van hem, ook dat we de tijd samen heel goed benutten. Als we met zn vieren zijn, is het echt qualitytime en genieten we volop.
Door mijn baan voel ik me al snel bezwaard om op de basisschool van mijn dochter iets te zeggen. Ik wil heel graag als ‘ouder ‘ gezien worden en niet als iemand die het beter zou weten WANT DAT WEET IK ZEKER NIET!! De relatie is tot nu altijd heel open geweest en ik probeer echt te voorkomen dat ik teveel mijn kind verdedig, maar echt luister naar wat de lk zegt.
Ik noemde het al even; mijn gezin (man, 2 kids) heel belangirjk voor me. Grappig is wel dat we uit totaal verschillende families komen. Mijn ouders zijn vrij ‘eenvoudig’, ook wel angstig en gaan niet veel de deur uit. Vakanties, groot sociaal netwerk hadden wij niet. Dat maakt dat ik ook lang erg verlegen, stil en afwachtend ben geweest.
Gerard komt uit een welvarend gezin, met een groot sociaal netwerk. Ik moest hier wel erg aan wennen. Ik dacht dat mensen iets van me zouden vinden. Maar ik heb gezien dat het gaat om wie je bent, wat je doet, i.p.v. waar je vandaan komt. Dus hij heeft een positieve invloed op mij gehad. Inmiddels hebben we een rijke, diverse vriendengroep waar we veel mee ondernemen. 
Zo, heel kort een kleine verdieping in wie ik ben. Heeft iemand vragen?

Het bio- ecologisch model van Bronfenbrenner 
Het systemisch perspectief

Micro: samenlevingsvorm, harmonie, samenhang, openheid, structuur, vrienden 
Meso: relaties tussen microsystemen (voor een kind: relatie lk-ouder, relatie gescheiden ouders)
Exo: Factoren die het leven beïnvloeden, maar geen directe relatie met de persoon hebben. (voor een kind bv. invloeden media, buurt en gebedshuis, werk ouders)
Macro: invloeden (sub)cultuur, levensbeschouwing/religie, politiek,
     economie
Chrono: historische gebeurtenissen, tijd waarin je opgroeit, ontwikkelingen en veranderingen in de maatschappij. (voor een kind bv. ook: overlijden van ouder op jonge leeftijd)

Slide 4 - Diapositive

Meerwaarde ecologisch systeem: kinderen beter begrijpen, aansluiten bij leef-belevingswereld
Micro: gezin en samenlevingsvorm = eerste leefmilieu (aanvulling uit van Eijkeren)
Samenlevingsvormen: kerngezin, grootgezin (opa en oma), eenoudergezin, samengesteld gezin, pleeggezin, adoptiegezin, instelling, alternatieve samenlevingsvormen
Gezinskenmerken:
Harmonie: weinig ruzie, kwaliteit relaties
Samenhang: kwantiteit relaties: doen de gezinsleden veel samen?
Openheid: relaties met de buitenwereld: vinden er veel activiteiten plaats buiten het gezin?
Structuur: wat kan wel en wat niet, wat is ieders rol? Hoe laat moet een kind naar bed?

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Omschrijf jouw omgevingsniveaus:
  Micro
Meso
Exo
Macro
Chrono

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

wissel uit

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht portfolio deel 1
Opdracht 4: het ecologisch systeem van de leerlingen
•Interview min twee kinderen uit je toekomstige stageklas met behulp van de interviewleidraad die je in de les hebt gemaakt. Neem deze, en je de resultaten van je interview, op in je portfolio.
• Beschrijf welke vragen je hebt gesteld en welke antwoorden je het meest opvallend vond. Maximaal een halve pagina.

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

2

Slide 10 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

00:00-00:05
Wat komen we te weten over de sociaal-culturele achtergrond van de jongen in het midden, Alberto?

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

07:36
Wat komen we te weten over de sociaal-culturele achtergrond van Alberto?

Slide 12 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Praten met kinderen
Waar moet je op letten?

Lichaamstaal
Toon
Woorden
Luisteren
Opbouw

Slide 13 - Diapositive

Houding geeft boodschap… naar voren zitten is actief…
Gebaren ondersteunen de boodschap
Gezicht is de spiegel van de ziel – mimiek
Zenuwachtig – adem hoog in je keel
Tonaliteit:
Toon
Tempo
Ritme
Volume
Timbre
Woorden:
Taal
Woordenschat
Uitspraak
Luisteren:
Ongeïnteresseerd Luisteren
Luisteren
Actief luisteren
Empatisch luisteren
Opbouw
Voorbereiding
Introductie
Startvraag
Romp
Afronding

Interview opstellen
Bedenk in tweetallen vragen die je aan de kinderen wilt stellen; Bedenk bij ieder omgevingsniveau twee uiteenlopende vragen. 


Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

1P
break out room
1. Sophia & Mikail&Marjan
2. Esin & Tara&Ysabelle
3.Lisa & Joni&Daphne
4.Erin & Jamie -Lee&Romea
 & Judy

ziek thuis? 
1Q
break out room
1. Ouassima & Claire &Joy
2.Guusje & Lucia & Mario
3.Sher & Nevra & Imro
4.Nora & Ticho &
Danielle & Nick

kies een groep

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Interview vragen delen
micro en meso

Slide 16 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

interview vragen delen
Exo

Slide 17 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

interview vragen delen
macro en chrono

Slide 18 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

2

Slide 20 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

00:00-00:05
welke nature aspecten komen in de film voor?
welke nurture? 

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

04:43
Welke nature & welke nurture?
geef voor beiden 1 vb.

Slide 22 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

In 3 groepen

1. Zijn er niet-fysieke nature kenmerken te noemen?  Zijn nurture kenmerken vooral fysiek? cognitief? sociaal?
2. Wat speelt de grootste rol in de ontwikkeling: nature of nurture? Bij intelligentie? Bij sociaal contact? 
3. Kunnen de genen de omgeving beïnvloeden? Zo ja, geef voorbeelden. Kan de omgeving de genen beïnvloeden? Zo ja, geef voorbeelden.

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

0

Slide 24 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

In het filmpje is sprake van
100% nature en 100% nurture.
Rekenkundig lijkt dit niet te kloppen en toch stelt van Hooff dat dit kan. Wat bedoelt van Hooff?
A
Bepaalde delen van de persoonlijkheid worden volledig bepaald door nature en andere volledig door nurture.
B
Bij de ene helft van de bevolking wordt de persoonlijkheid volledig bepaald door nature en bij de andere helft volledig bepaald door nurture
C
Er is feitelijk geen verschil tussen nature en nurture; ze hebben immers dezelfde oorsprong in de genen van de mens.
D
Mensen worden de eerste 4 jaren van het leven opgevoed volgens nurture en na hun 4e levensjaar volgens de principes van nature

Slide 25 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat ga je merken aan nature en nurture aspecten als leerkracht? (overleg coronaproof)

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

En nu?
Gesproken over Bronfenbrenner, interview met kinderen, nature-nurture. 

Aan de slag!
Werk je interview verder uit
Tijdens oriëntatiestage afnemen
Uitwerken zoals in handleiding beschreven staat (Moodle)

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions