les 12

Weer & Klimaat
1 / 28
suivant
Slide 1: Diapositive
AardrijkskundeMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 3

Cette leçon contient 28 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Weer & Klimaat

Slide 1 - Diapositive

Slide 2 - Diapositive

Slide 3 - Diapositive

Programma
Binnenkomst + absentie (3 min)
Introductie (5 min)
Leerdoelen (2 min)
Uitleg + opdrachten (20 min)
Check (10 min)
Aan het werk (10 min)
Afsluiting (10 min)

Slide 4 - Diapositive

Bekijk met je groep de afbeelding.
Bespreek: Wat zie je? Hoe zou dit kunnen komen?
timer
2:00

Slide 5 - Diapositive

Wat denk je zelf???
Noteer op je wisbordje wat jij denkt. Overleg niet met anderen. Houd je bordje omhoog als de docent het vraagt.

1. Het broeikaseffect wordt door de aarde zelf veroorzaakt -> juist / onjuist.
2. Zonder het broeikaseffect zou het op aarde -18 graden zijn -> juist / onjuist.
3. Waterdamp, koolstofdioxide en methaan zijn broeikasgassen -> juist / onjuist.

4. Klimaatverandering is een 'ver-van-mijn-bed-show', ik heb er niet mee te maken -> juist / onjuist.
5. Ik zelf kan niets doen aan klimaatverandering -> juist / onjuist.

Slide 6 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. uitleggen wat het verschil is tussen het (natuurlijke) broeikaseffect en het versterkte broeikaseffect;
2. kun je uitleggen hoe het versterkte broeikaseffect veroorzaakt wordt;
3. kun je tenminste twee broeikasgassen noemen;
4. kun je tenminste drie oplossingen bedenken om het versterkte broeikaseffect tegen te gaan.

Slide 7 - Diapositive

Bekijk de kaart

Slide 8 - Diapositive

Beantwoord met je groep de volgende vragen: 
1. Waarover gaat de kaart?
2. In welke groep landen is dit het hoogst? (Kies uit: koplopers, volgers, achterblijvers)
3. Welk groot, wereldwijd probleem wordt veroorzaakt door het onderwerp van deze kaart?
4. Bedenk twee gevolgen van het probleem van vraag 3 in Nederland.
5. Bedenk tenminste drie oplossingen voor het probleem van vraag 3.

Bangladesh is een land dat net als Nederland onder de zeespiegel ligt.
Extra: waarom zal het probleem van vraag 3 erger zijn voor een land als Bangladesh dan voor Nederland?
timer
5:00

Slide 9 - Diapositive

Het natuurlijke broeikaseffect
Zonnestralen kaatsen tegen de aarde aan en vliegen terug de atmosfeer uit.​
Maar een aantal zonnestralen botst op de terugweg tegen broeikasgassen aan. ​
Bekende broeikasgassen zijn waterstof, methaan en CO2.
Die broeikasgassen houden warmte vast, waardoor de aarde verwarmd wordt.​
​Een paar broeikasgassen kunnen dus helemaal geen kwaad. De aarde weet precies hoeveel het er mogen zijn.
Zonder die gassen zou het op aarde -18 graden zijn en zou er dus geen leven mogelijk zijn!

Neem de bordtekening over in je schrift!

Slide 10 - Diapositive

Broeikaseffect vs. versterkte Broeikaseffect
Broeikaseffect = goed 
Hierdoor blijft de temperatuur op aarde op peil en wordt het niet zo koud als in de ruimte.
Versterkte broeikaseffect = niet goed  
Hierdoor wordt de aarde steeds warmer en dit zorgt voor klimaatverandering.

Slide 11 - Diapositive

Video
Bekijk de video en beantwoord daarna de volgende vraag:

Hoe werkt het versterkte broeikaseffect?
(Tip: handig om tijdens het kijken aantekeningen te maken!)

Slide 12 - Diapositive

Slide 13 - Vidéo

Het versterkte broeikaseffect
Je hebt het filmpje bekeken.

Leg in eigen woorden uit hoe het versterkte broeikaseffect werkt.

Doe dit zo:
-> schrijf dit op je wisbordje en overleg NIET (2 minuten)
-> klaar? Bespreek jullie antwoorden in de groep. Was je iets vergeten?/ klopt er iets niet? Vul je antwoord aan! (3 minuten)
timer
2:00

Slide 14 - Diapositive

Het Versterkte Broeikaseffect
Het natuurlijke broeikaseffect is iets positiefs.

Maar….​ mensen verbranden oa fossiele brandstoffen...
Daardoor komen er heel veel broeikasgassen bij in de atmosfeer.

Steeds meer zonnestralen kunnen nu niet meer weg.
Hun warmte wordt vastgehouden door de broeikasgassen waardoor de temperatuur op aarde stijgt. 

Er ontstaat een klimaatverandering met grote gevolgen voor planten, dieren en mensen.​

Neem de bordtekening over in je schrift!

Slide 15 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. uitleggen wat het verschil is tussen het (natuurlijke) broeikaseffect en het versterkte broeikaseffect;
2. kun je uitleggen hoe het versterkte broeikaseffect veroorzaakt wordt;
3. kun je tenminste twee broeikasgassen noemen;
4. kun je tenminste drie oplossingen bedenken om het versterkte broeikaseffect tegen te gaan.

Slide 16 - Diapositive

Zonder het (natuurlijke) broeikaseffect ...
A
... wordt het heel warm op aarde.
B
... blijft de temperatuur op aarde gelijk.
C
... wordt het op aarde net zo koud als in de ruimte.

Slide 17 - Quiz

Wat is het versterkte broeikaseffect?
A
Toename van hoge concentraties broeikasgassen in de atmosfeer waardoor het warmer wordt.
B
Afname van broeikasgassen rondom de aarde waardoor het kouder wordt.
C
De massale ontbossing waardoor CO2 niet meer wordt opgenomen.
D
Toename van hoge concentraties broeikasgassen in de atmosfeer waardoor het kouder wordt.

Slide 18 - Quiz

Noem twee broeikasgassen.

Slide 19 - Question ouverte

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 20 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. uitleggen wat het verschil is tussen het broeikaseffect en het versterkte broeikaseffect;
2. kun je uitleggen hoe het versterkte broeikaseffect veroorzaakt wordt;
3. kun je tenminste twee broeikasgassen noemen;
4. kun je tenminste drie oplossingen bedenken om het versterkte broeikaseffect tegen te gaan.

Slide 21 - Diapositive

Aan het werk- groep 1

Wat: 
- werkboek paragraaf 1.3 vraag 1 + 2 + 5 

Hoe: in tweetallen

Hulp: paragraaf 1.3

Tijd: 10 minuten

Klaar: Lees paragraaf 1.7 en noteer 8 dingen uit de tekst die jij belangrijk vindt.
Aan het werk- groep 2

Wat: 
- werkboek paragraaf 1.3 vraag 1de + 2a + 5ab

Hoe: met de groep 

Hulp: paragraaf 1.3 + docent

Tijd: 5.00 min hulp docent + 5.00 minuten zelfstandig werken

Klaar: Lees paragraaf 1.7 en noteer 5 dingen uit de tekst die jij belangrijk vindt.
timer
10:00

Slide 22 - Diapositive

Afronding
Wat hebben we geleerd?
Hoe hebben we meegedaan?
Huiswerk

Slide 23 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. uitleggen wat het verschil is tussen het broeikaseffect en het versterkte broeikaseffect;
2. kun je uitleggen hoe het versterkte broeikaseffect veroorzaakt wordt;
3. kun je tenminste twee broeikasgassen noemen;
3. kun je tenminste drie oplossingen bedenken om het versterkte broeikaseffect tegen te gaan.

Slide 24 - Diapositive

Natuurlijk broeikaseffect
Versterkt broeikaseffect
Teveel 
CO2
gemiddeld 2 graden warmer
Klimaatverandering
Zonder dit is het -18 graden op aarde
Zeespiegelstijging
Natuurlijke verwarming
De zon als motor
De mens als motor

Slide 25 - Question de remorquage

Introductie
Examenvraag: verbinding klimaatverandering en landbouw

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 26 - Diapositive

Hoe heb ik deze les meegedaan?
😒🙁😐🙂😃

Slide 27 - Sondage

Huiswerk
Maken paragraaf 1.3
- Groep 1 vraag 1 + 2 + 5
- Groep 2 vraag 1de + 2a + 5ab

Lezen paragraaf 7

Slide 28 - Diapositive