Les 27 - Hoe herken je het doel van een alinea?

Startklaar
Telefoon in de telefoontas
Spullen op tafel: boek en schrift



1 / 15
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvmbo kLeerjaar 3

Cette leçon contient 15 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Startklaar
Telefoon in de telefoontas
Spullen op tafel: boek en schrift



Slide 1 - Diapositive

Lesprogramma
- Terugblik
- Wat gaan we leren?
Les 27– Hoe herken je het doel van een alinea?
- Samen starten
- Instructie
- Zelfstandig werken
- Nabespreken/huiswerk

Slide 2 - Diapositive

Leerdoelen

Je leert welke bedoeling een schrijver heeft met elke alinea 

Slide 3 - Diapositive

Ten eerste vind ik Amsterdam een mooie stad en verder vind ik het een gezellige stad.
A
Oorzaak en gevolg
B
Opsomming
C
Doel en middel
D
Tijd

Slide 4 - Quiz

Ik slik elke dag een vitaminepil om te voorkomen dat ik griep krijg.
A
Tijd
B
Doel en middel
C
Opsomming
D
Tegenstelling

Slide 5 - Quiz

Opruimen is niet mijn sterkste kant. Rotzooi maken kan ik daarentegen wel goed.
A
Tegenstelling
B
Voorbeeld
C
Opsomming
D
Conclusie

Slide 6 - Quiz

Als je komende zomer met je vrienden een week op vakantie wilt, heb je veel geld nodig; dus het is verstandig een baantje te nemen.
A
Tegenstelling
B
Opsomming
C
Conclusie
D
Doel en middel

Slide 7 - Quiz

Lesdoel
Je leert welke bedoeling een schrijver heeft met elke alinea.

Slide 8 - Diapositive

Inleiding
Doel: lezer nieuwsgierig maken
- Reden geven voor schrijven
- Voorbeeld geven
- Opbouw van de tekst aangeven
- Mening verwoorden
- Belangrijkste informatie geven

Slide 9 - Diapositive

Kern
Alinea's die met elkaar te maken hebben.
- Opsomming
- Voorbeeld of tegenstelling
- Doel en middel
- Vraag en antwoord
- Oorzaak en gevolg
- Mening en argument

Slide 10 - Diapositive

Slot
Verschillende functies
- Samenvatting geven
- Conclusie trekken
- Advies geven
- Vraag stellen
- Verwachting uitspreken
Let op: Soms heeft een alinea een dubbele functie

Slide 11 - Diapositive

[1] Uit onderzoek blijkt dat voedselfabrikanten het steeds belangrijker vinden om meer te verkopen. De laatste jaren is de productie van voedsel dan ook sterk toegenomen en lijken vrijwel alle fabrikanten bezig te zijn met het verhogen van hun jaarlijkse omzet.  
 
[2] Om dit te bereiken hebben de meeste fabrikanten een aantal veranderingen doorgevoerd. Zo zijn er regelmatig kortingsacties en  gebruiken de fabrikanten aantrekkelijke termen, zoals ‘minder vet’  en ‘extra vitamine B’ om de verkoop te stimuleren.  

DOEL
MIDDEL

Slide 12 - Diapositive

Aan de slag!

  • Je werkt individueel 
  • Maak opdracht 1 tot en met 9 van les 27.    
  • Lees de theorie nog een keer door bij opdracht 4 (Dit is ook de opdracht!)
  • We gaan het samen nakijken.  

Slide 13 - Diapositive

Wat wordt bedoeld met de functie van een alinea?
A
bedoeling van de schrijver
B
indeling van een tekst

Slide 14 - Quiz

Welke functie vervult het slot van de alinea?

Slide 15 - Question ouverte