Cette leçon contient 16 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.
La durée de la leçon est: 50 min
Éléments de cette leçon
Startklaar
Telefoon in de telefoontas
Spullen op tafel: boek en schrift
Slide 1 - Diapositive
Lesprogramma
- Terugblik
- Wat gaan we leren?
Les 27– Hoe herken je het doel van een alinea?
- Samen starten
- Instructie
- Zelfstandig werken
- Nabespreken/huiswerk
Slide 2 - Diapositive
Leerdoelen
Je leert welke bedoeling een schrijver heeft met elke alinea
Slide 3 - Diapositive
Ten eerste vind ik Amsterdam een mooie stad en verder vind ik het een gezellige stad.
A
Oorzaak en gevolg
B
Opsomming
C
Doel en middel
D
Tijd
Slide 4 - Quiz
Ik slik elke dag een vitaminepil om te voorkomen dat ik griep krijg.
A
Tijd
B
Doel en middel
C
Opsomming
D
Tegenstelling
Slide 5 - Quiz
Opruimen is niet mijn sterkste kant. Rotzooi maken kan ik daarentegen wel goed.
A
Tegenstelling
B
Voorbeeld
C
Opsomming
D
Conclusie
Slide 6 - Quiz
Als je komende zomer met je vrienden een week op vakantie wilt, heb je veel geld nodig; dus het is verstandig een baantje te nemen.
A
Tegenstelling
B
Opsomming
C
Conclusie
D
Doel en middel
Slide 7 - Quiz
Lesdoel
Je leert welke bedoeling een schrijver heeft met elke alinea.
Slide 8 - Diapositive
Braindump
Wat is de opbouw van een tekst?
timer
1:00
Slide 9 - Diapositive
Inleiding
Doel: lezer nieuwsgierig maken
- Reden geven voor schrijven
- Voorbeeld geven
- Opbouw van de tekst aangeven
- Mening verwoorden
- Belangrijkste informatie geven
Slide 10 - Diapositive
Kern
Alinea's die met elkaar te maken hebben.
- Opsomming
- Voorbeeld of tegenstelling
- Doel en middel
- Vraag en antwoord
- Oorzaak en gevolg
- Mening en argument
Slide 11 - Diapositive
Slot
Verschillende functies
- Samenvatting geven
- Conclusie trekken
- Advies geven
- Vraag stellen
- Verwachting uitspreken
Let op: Soms heeft een alinea een dubbele functie
Slide 12 - Diapositive
[1] Uit onderzoek blijkt dat voedselfabrikanten het steeds belangrijker vinden om meer te verkopen. De laatste jaren is de productie van voedsel dan ook sterk toegenomen en lijken vrijwel alle fabrikanten bezig te zijn met het verhogen van hun jaarlijkse omzet.
[2] Om dit te bereiken hebben de meeste fabrikanten een aantal veranderingen doorgevoerd. Zo zijn er regelmatig kortingsacties en gebruiken de fabrikanten aantrekkelijke termen, zoals ‘minder vet’ en ‘extra vitamine B’ om de verkoop te stimuleren.
DOEL
MIDDEL
Slide 13 - Diapositive
Aan de slag!
Je werkt individueel
Maak opdracht 1 tot en met 9 van les 27.
Lees de theorie nog een keer door bij opdracht 4 (Dit is ook de opdracht!)