Les 1

Trainingskunde
Les 1:
Testen, meten en begeleiden

Leerjaar 2, Periode 5
2024 - 2025
1 / 27
suivant
Slide 1: Diapositive
TrainingskundeMBOStudiejaar 3

Cette leçon contient 27 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 90 min

Éléments de cette leçon

Trainingskunde
Les 1:
Testen, meten en begeleiden

Leerjaar 2, Periode 5
2024 - 2025

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe ziet het vak trainingskunde eruit?
Doorlopend van periode 1(5) tot en met periode 2(6).
Gaat over: testen en testinstrumenten, meten, beginsituatieanalyse, opstellen van persoonlijk trainingsschema en deze evalueren.

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Menu van de dag

  • Inchecken
  • Periode- en Lesdoelen

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

PERIODEDOEL (1)
Aan het einde van de periode ben je bekend met de termen validiteit en betrouwbaarheid en kun je deze begrippen toepassen op verschillende test- en meetinstrumenten.

Aan het einde van de periode ben je in staat om een geschikt test- of meetinstrument te kiezen en te kunnen toepassen voor het analyseren en bijstellen van een (begin)situatie.

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

LESDOEL
Aan het einde van de les ben je bekend met het verschil tussen validiteit en betrouwbaarheid en kun je deze twee begrippen toepassen op verschillende test- of meetinstrumenten.


Aan het einde van de les ben je bekend met de verschillende manieren voor het vaststellen van een (fysieke) beginsituatie.

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

TESTEN EN METEN
Een trainer-coach/instructeur werkt vaak met jongere sporters die sportieve ambitieuze doelstellingen willen realiseren. Niet één mens is gelijk, dit geldt ook voor sporters. Automatisch is dan ook de beginsituatie voor geen één sporter hetzelfde. 

Jullie als trainer-coach of instructeur hebben dus de belangrijke taak om continu de (begin)situatie te analyseren en bij te stellen. 

Dit doe je door te testen en te meten! 

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

METHODISCHE CYCLUS
In de eerste weken bevinden wij ons vooral in de eerste 3 fasen:

We onderzoeken wat het niveau is en bepalen ons doel op basis van dit niveau. We gebruiken de resultaten van de analyse voor het stellen van een hulpvraag.


Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

METHODISCHE CYCLUS
Halverwege de periode plakken we er 2 fases aan. Alles valt dan samen in het trainingsschema!

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

VASTSTELLEN BEGINSITUATIE
Voordat je een trainingsbelasting ondergaat dien je een goed beeld te hebben van de prestatiebepalende factoren  
                              WELKE ZIJN DIT OOK ALWEER?

Om de beginsituatie te kunnen vaststellen, kan je gebruikmaken van de volgende methoden:
  • anamneses
  • tests
  • biometingen
  • wedstrijdanalyses

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

ANAMNESES
Anamnese is een vragenlijst of gesprek waarin je zoveel mogelijk relevante informatie probeert te verzamelen. Is altijd een onderdeel van de totale testprocedure

Beschrijf van het verleden tot nu.
Denk aan: 'inschrijfformulier, intakegesprek'.

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht
Zoek in tweetallen een voorbeeld van een anamnese op.
Beschrijf de overeenkomsten en verschillen

tip: zie sportscholen, fysiotherapeuten, diëtisten, sportbedrijven, et cetera.

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

TEST EN METINGEN (1)
Gebruik je als aanvulling op de informatie vanuit de anamnese:

  • laboratoriumtests
    Wetenschappelijk onderbouwd. Doorgaans één detail testen.
    Voorbeelden: VO2max; HB-meting
  • veldtests
    Vaak minder betrouwbaar. Kunnen door trainer-coach zelf worden uitgevoerd. Globaal beeld van meerdere factoren.
    Voorbeelden: sit- and reach; shuttle-run; Zolats-test

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leg in jouw woorden uit wat het verschil is tussen een laboratoriumtest- en veldtest. Geef van beide testen één voorbeeld!

Slide 15 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

TEST EN METINGEN (2)
Onder laboratoriumtests kunnen ook tests als biometingen vallen. Gaat dan om lichaamssamenstellingen meten.

Onder veldtesten kunnen ook wedstrijdanalyses vallen. We hebben al geleerd dat de wedstrijd de beste training is. Is het dan ook niet zo dat de trainer-coach hieruit de meeste én beste informatie kan halen?

Wat vind jij?!

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

timer
5:00

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

BETROUWBAAR TESTEN EN METEN
Betrouwbaarheid:
Bij herhaaldelijk dezelfde test kom je tot dezelfde resultaten. 

Bijvoorbeeld: Je doet de 60m sprinttest op een nat grasveld en volgende keer op een verharde baan! - ONBETROUWBAAR!

Validiteit:
Je meet graag wat je wilt meten. 

Bijvoorbeeld: Je wilt de maximale snelheid van een sporter testen en gebruik hiervoor een 60m sprinttest - VALIDE


Hoe kunnen we deze twee gegevens versterken zodat een test betrouwbaar én valide is?

Slide 18 - Diapositive

Objectieve meting
Dezelfde omstandigheid testen

Voorbeelden:
  • bloeddruk bij twee verschillende artsen op twee verschillende manieren
  • Gewicht altijd op hetzelfde moment meten!
  • Gebruik de test die bedoeld is voor het resultaat die je wilt krijgen. Een 5x10m sprint voor maximale snelheid is niet valide. 
  • Niet valide, niet betrouwbaar: 
    Moeilijke woorden in een toets gebruiken waardoor kennis van trainingskunde niet meer wordt bevraagd.

Welke test is onbetrouwbaar, omdat er sprake is van een slechte reproduceerbaarheid?
A
De trainer test de snelheid van een sporter met een 1500m loop
B
De coach telt te weinig sit-ups om de sporter te motiveren
C
Een trainer test de sprongkracht, maar legt niet uit wat de bedoeling is
D
De weegschaal geeft verschillende waarde bij dezelfde persoon

Slide 19 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

TESTEN (1)
Zoek in tweetallen een fysieke, mentale of cognitieve test op. 
(Dit mag ook een deelcomponent uit een grotere test zijn):

Stap 1:
  • Onderzoek wat de test meet en beschrijf dit
  • Onderzoek of deze betrouwbaar is en beschrijf waarom wel of niet
  • Onderzoek of deze valide is en beschrijf waarom wel of niet

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

TESTEN (2)
Stap 2:
Bedenk hoe jij deze test zou vormgeven om validiteit en betrouwbaarheid te maximaliseren!!!
 Schrijf dit op in een maximaal 1 a4'tje


Oftewel: schrijf een kort testinstrument die haalbaar is (we gaan deze uitvoeren!!!)

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

1. Waarom moet een trainer-coach de beginsituatie van zijn sporter meten?
A
Zodat hij weet wat de sporter kan presteren na de prestatie
B
Zodat hij weet hoe snel de sporter kan sprinten.
C
Zodat hij weet wat de sporter in het verleden heeft gepresteerd
D
Zodat hij de juiste trainingsbelasting kan verstrekken

Slide 22 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

2. Een voorbeeld van een laboratoriumtest is een spierbiopsie. Wat wordt er bij een spierbiopsie gemeten?
A
Het spiervezeltype
B
De doorbloeding van de spieren
C
De spierkracht
D
De werking van spieren

Slide 23 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Inleiding vraag 3
Een onderzoekster wil weten hoe vaak mensen rommel op straat gooien en benadert daartoe op een drukke zaterdagmiddag in een winkelcentrum rechtstreeks een aantal respondenten met de vraag of zij zich hieraan weleens schuldig maken. De vraag leidt telkens tot hetzelfde antwoord: de overgrote meerderheid van de respondenten zegt dit niet te doen.

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Dit onderzoek is :
A
betrouwbaar en valide
B
betrouwbaar maar niet valide
C
niet valide en niet betrouwbaar
D
wel valide maar niet betrouwbaar

Slide 25 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Uitleg vraag 3
De respondenten hebben slechts sociaal wenselijke antwoorden gegeven toen hun op de man af werd gevraagd of zij weleens rommel op straat gooiden. De kans is groot dat de enquête, wanneer ze werd herhaald, opnieuw tot dezelfde resultaten zou leiden; in die zin is het een betrouwbaar instrument. Maar het onderzoek is niet valide, omdat het geen antwoord geeft op de gestelde onderzoeksvraag.

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

.. EN VOLGENDE WEEK DAN?
  • Het lichaam in cijfers (meten = weten)
  • Meten van de bewegingseigenschappen
  • Shuttle-run test onder de loep nemen!?! (betrouwbaar / valide?!)

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions