Opname / zelfredzaamheid....16/10

Leerdoel
Je hebt kennis van opname in het verzorgingshuis of verpleeghuis; 
1 / 34
suivant
Slide 1: Diapositive
Verpleging en verzorgingMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 34 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

Éléments de cette leçon

Leerdoel
Je hebt kennis van opname in het verzorgingshuis of verpleeghuis; 

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesopzet
  • Bespreken van Opname in een verpleeghuis

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions


Anamnese betekend in het Grieks letterlijk herinnering 

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat gebeurt er tijdens een opname?

Slide 4 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat zijn de verpleegkundige taken bij opname in het verpleeghuis?

Slide 5 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat te doen als zorgverlener?
  • Schenk aandacht aan de emoties die bij de zorgvrager en zijn naasten  spelen;
  • Geef ruimte om emoties er te laten zijn. Leg ook uit dat heftige emoties erbij horen in deze fase;
  • Zorg ervoor dat de nieuwe zorgvrager en zijn naasten zich welkom voelen;
  • Houd de eerste dag zo informeel mogelijk!

Slide 6 - Diapositive

Formele zaken, bijvoorbeeld administratie, kunnen op een andere dag aan de orde komen.

Laat iemand niet alleen.
Neem de tijd.
Luister zorgvuldig naar de beleving over de situatie.
Spreek duidelijk en kalm en blijf rustig en begripvol.
Probeer iemand positief te waarderen
Ga zo veel mogelijk conflicten uit de weg.
Stel eventuele beslissingen uit of bied de zorgvrager de gelegenheid om controle op beslissingen uit te oefenen.
Tips
  1. Leer het levensverhaal van de (toekomstige) bewoner kennen.
  2. Organiseer (indien gewenst) huisbezoeken voorafgaand aan de verhuizing.
  3. Vermijd in alle uitingen het woord 'opname' en gebruik het woord 'verhuizing'.
  4. Maak de verhuisdag zo comfortabel mogelijk.
  5. Schenk in het hele proces aandacht aan de behoeftes en wensen van de mantelzorger.

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

6 stappen van het zorgproces : Methodisch werken
Methodisch werken = een bewuste, systematische aanpak die zes stappen omvat: 
In het zorgproces kan je volgende zes stappen onderscheiden:

  1. verzamelen van gegevens
  2. formuleren zorgproblemen
  3. bepalen van doelen
  4. actie plannen
  5. uitvoeren van de activiteiten
  6. evalueren, rapporteren, bijstellen etc.
   

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions


Het anamnesegesprek bestaat uit vier fasen:


Voorbereiding
Inleiding
Vraag gesprek
Afsluiting 





Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Inleiding


Stel jezelf voor en ga zitten.
Vraag of de zorgvrager iets wil drinken.
Leg het doel en de duur van het gesprek uit.
Vertel wat er met de verzamelde gegevens wordt gedaan.


Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Eigenlijke vraaggesprek
Verzamel informatie over de behoeften, zelfredzaamheid, situatie, wensen, verwachtingen en beleving van de zorgvrager.

Pas de vragen aan op de zorgvrager en maak het gesprek zo open mogelijk.

Gebruik het anamneseformulier als hulpmiddel.

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Afsluiting
Vat het gesprek samen en vraag of de zorgvrager het eens is met de samenvatting.

Vraag naar de mening van de zorgvrager over het gesprek.

Geef de zorgvrager de mogelijkheid om vragen te stellen.
Leg uit wat er na het gesprek gaat gebeuren.

Bedank de zorgvrager voor zijn medewerking.

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aandachtspunten
  • Gebruik de juiste vraagtechniek
  • Kies de goede woorden
  • Houd rekening met het referentiekader van de zorgvrager (Een referentiekader is ‘de bril’ waardoor mensen naar situaties en zaken kijken. Elke persoon heeft een referentiekader dat is bepaald door ervaringen en belevingen uit het verleden)
  • Houd rekening met relationele factoren

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Culturele achtergrond
  • Het is altijd belangrijk om rekening te houden met de culturele achtergrond van de zorgvrager
  • Een timmerman uit Delft heeft andere gewoontes en een ander taalgebruik dan een hoogleraar uit Groningen
  • Zorgvragers met een allochtone achtergrond hebben vaak andere gewoontes dan zorgvragers met een Nederlandse achtergrond

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht: Rollenspel

Het is niet meer mogelijk is dat mevrouw Dijkers thuis blijft wonen en wordt opgenomen in een verpleeghuis 
1 Voorbereiding vul de gegevens die je al  zeker weet op in het anamneseformulier. 

2 Ga met elkaar in gesprek waarin jullie een anamnese bij elkaar afnemen  
Je speelt een rollenspel met  2 of 3 personen: een verzorgende-IG, mw Dijkers en Karin.
Wissel van rol..

De student die de zorgvrager speelt, speelt zichzelf. Dat wil zeggen: hij of zij beantwoordt de vragen naar waarheid. Deze student neemt daarbij een wat verlegen en terughoudende houding aan. Hij of zij wacht af en toe even met het geven van een antwoord, geeft niet meteen een volledig antwoord of zegt bijvoorbeeld dat hij of zij het niet precies weet.

De observator bekijkt en beoordeelt de uitvoering van het rollenspel aan de hand van 
het formulier 'Een anamnesegesprek voeren - checklist'.

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Letterlijk betekent zelfredzaamheid: 

jezelf kunnen redden.


Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

0

Slide 18 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat weet jij van
zelfredzaamheid?

Slide 19 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Zorg
Gericht op zelfredzaamheid. 
Verzorgende moet zelfredzaamheid stimuleren 

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarom zelfredzaamheid zo belangrijk ?

Slide 21 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Onderdelen van zelfredzaamheid 
- Dagbesteding (vrije tijd, zinvolle activiteiten). 
- Lichamelijk, psychisch en cognitief functioneren.
- Sociaal netwerk.
-  Woonsituatie. Huishouden. 
-  Algemene dagelijkse levensverrichtingen. 
- Mobiliteit. -
Financiën. 

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat versta je onder "samen"redzaamheid?

Slide 23 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Samenredzaamheid:
gaat om het vermogen van mensen om zich zoveel mogelijk te redden met behulp van vrienden, buren, familie en vrijwilligers.

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 25 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Kun je enkele instrumenten benoemen om de mate van zelfredzaamheid bij de cliënt te bepalen

Slide 26 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 27 - Lien

Cet élément n'a pas d'instructions

Maak de opdracht in Canvas
over zelf- en samenredzaamheid! 

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

4 domeinen van de zorg.

Voor het in kaart brengen van de  situatie van de zorgvrager kunnen we gebruik maken van 4 domeinen van de zorg.
Vragen uit alle vier domeinen geeft een volledig beeld

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lichamelijk welbevinden:

Slide 31 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Woon en leefomstandigheden:

Slide 32 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Mentaal welbevinden:

Slide 33 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Participatie

Slide 34 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions