G6 BE12

Bedrijfseconomie G6

Les 12

1 / 23
suivant
Slide 1: Diapositive
BedrijfseconomieMiddelbare schoolvwoLeerjaar 5,6

Cette leçon contient 23 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Bedrijfseconomie G6

Les 12

Slide 1 - Diapositive

Leerdoelen
Na vandaag & morgen 


- De uitgangspunten van het scientific management kunnen benoemen.
- De kenmerkende verschillen tussen de klassieke theorie, de human relations benadering, de systeemtheorie en de contingentiebenadering kunnen benoemen.
- Kenmerken van de lerende organisatie beschrijven.



Spoorboekje

  • Introductie
  • Voorspelbaargedrag
  • Wie is er ?
  • LessonUp account 
  • It's Learning Planner
  • Vivoryon NV?
  • LearnBeat voortgang een op een

  • P&O H3/H4 
  • Huiswerk

  • Leerdoelen check



Slide 2 - Diapositive

Voorspelbaar gedrag?
Hoe gaan we dat doen, ik hier, jullie daar?! 

Iedereen heeft eigen device, dat werkt en opgeladen is. 
Ik verwacht dat je camera werkt en dat je ook oordopes/headsetje hebt. 

Ik zal veelal LessonUp gebruiken, in combinatie met een tweetal Google Meet's (1 klassikaal met iedereen, 1 voor aparte uitleg/overleg). Standaard regel bij deelname: camera aan, geluid aan (oordopjes/headset), microfoon uit. 

Maak van je hart geen moordkuil, niet blij? Voel je vrij dit met me te bespreken: w.vanderkamp@cgu.nl 

Slide 3 - Diapositive

Wie is er ?
Je blijft in de Google Meet tijdens de les.
Standaard afspraak, je neemt deel met camera aan, geluid aan (via oordopjes/headset) en microfoon gedempt. (Microfoon zet je aan op verzoek). 

Als je tijdens de les apart wil overleggen/uitleg wil met mij, dan kom je in aparte Meet.

Slide 4 - Diapositive

LessonUp
Voeg je s.v.p. toe aan deze groep: https://LessonUp.app/invite/group/wxhwa

Slide 5 - Diapositive

it's Learning Planner

Slide 6 - Diapositive

Wie is er ?
Je blijft in de Google Meet tijdens de les.
Standaard afspraak, je neemt deel met camera aan, geluid aan (via oordopjes/headset) en microfoon gedempt. (Microfoon zet je aan op verzoek). 

Als je tijdens de les apart wil overleggen/uitleg wil met mij, dan kom je in aparte Meet.

Slide 7 - Diapositive

wat betekent arbeid voor jou?

Slide 8 - Carte mentale

Klassieke school
Hiërarchie, scheiding van kracht/macht 

Efficientie

De arbeider is vervangbaar

De organisatie is een machine, het management de bestuurder



Frederik W. Taylor
Henri Fayol
Max Weber

Slide 9 - Diapositive

Arbeidsverdeling en arbeidsdeling

Slide 10 - Diapositive

Taylorisme
Het 'Scientific Management'-model van Taylor
efficiëntie, scheiding van krachten en de 'luie arbeider'

Hoe lang is iemand met iets bezig? Normen vaststellen (tijd- en bewegingsstudies)

Selecteer mensen en train ze zodanig dat ze het werk krijgen dat het best bij hun past (medewerkers moeten doen waar ze goed in zijn)

Haal de planning weg bij de werknemers en laat dat over aan de specialisten. (De luie arbeider moet vol gepland worden met taken als een machine)

Slide 11 - Diapositive

Slide 12 - Vidéo

Slide 13 - Diapositive

Slide 14 - Diapositive

Slide 15 - Diapositive

Slide 16 - Diapositive

Slide 17 - Diapositive

Welke 5 taken zijn er
volgens Henri Fayol
A
Vooruitzien, organiseren, bevelen, opdrachten geven, polariseren, checken
B
organiseren, vooruitzien, opdrachten geven, polariseren, controleren
C
vooruitzien, opdrachten geven, organiseren, controleren en coördineren
D
vooruitzien, opdrachten geven, organiseren, controleren en Instrueren

Slide 18 - Quiz

Weber
Bureaucratisch management 
Volgens Weber is het ideaaltype van de bureaucratie:
-zakelijk
-eerlijk 
-efficiënt
-vrij van nepotisme en willekeur
Hoe? 
• een duidelijke hiërarchie;
• veel procedures en voorschriften;
• sterk afgebakende en duidelijk omschreven bevoegdheden van de werknemers;
• promotie op basis van 'technische' kunde;
• objectieve criteria voor beloning;
• onpersoonlijke en formele relaties
timer
5:00

Slide 19 - Diapositive

Human relations (Elton Mayo)
Hawthorne-experimenten (Daglicht in een fabriek, invloed op productiviteit?)
Mayo concludeerde:
- Een organisatie is een harmonische gemeenschap waarbinnen mensen samenwerken (er is geen belangentegenstelling tussen werkgever en werknemer).
- De arbeider is een 'sociaal mens' die respect, genegenheid en waardering nodig heeft.
- De informele groep, de sociale werkomgeving, heeft een zeer belangrijke invloed op de productiviteit.
- Een positief mensbeeld: van nature streeft de mens naar ontplooiing, creativiteit en verantwoordelijkheid. (Zie ook Maslow verder op)
   

Slide 20 - Diapositive

Huiswerk deze week
PERSONEELSBELEID EN INTERNE ORGANISATIE 2e druk (In LearnBeat),           
          
Huiswerk deze week (ook tijd in les)  H6 
Kijk ook naar 'oude huiswerk'

timer
25:00

Slide 21 - Diapositive

H3 Onderneem het zelf / H1 Marktverovering / H2

Bijwerken waar je gebleven bent
(om firma mopper en co even de kans te geven wat bij te werken ;-))
Een op een overleg in andere meet.
(ruimte voor Wim voor G6/G4)

timer
30:00

Slide 22 - Diapositive

Leerdoelen: check?
Leerdoelen

Slide 23 - Diapositive