Les 1 - Gezondheid en voeding - Introductie

Module: 
Gezondheid en voeding 

Les 1
Inleiding in de module


1 / 25
suivant
Slide 1: Diapositive
WelzijnMBOStudiejaar 4

Cette leçon contient 25 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.

Éléments de cette leçon

Module: 
Gezondheid en voeding 

Les 1
Inleiding in de module


Slide 1 - Diapositive

Aanwezigheidsregistratie
Aanwezigheid wordt meerdere malen tijdens de les ingevoerd door de docent.

Bij vroegtijdig verlaten van de les, zonder geldige reden of overleg, betekend 'ongeoorloofd afwezig'.

Ben je te laat? Alleen binnen met een briefje van de administratie. Anders na de 45 min. 


Slide 2 - Diapositive

Slide 3 - Diapositive

Programma
  1. AWR
  2. Terugblik fase 1, vooruitblik fas 2
  3. Lesdoelen
  4. Inleiding in de module
  5. Inhoud eindopdracht
  6. Aan de slag: Groepjes maken + opzet van de opdracht bespreken
  7. Aan de slag: Definitie 6 dimensies positieve gezondheid
  8. Afsluiten

Slide 4 - Diapositive


Hoe voel jij je nu?
😒🙁😐🙂😃

Slide 5 - Sondage

Terugblik 
Fase 1 KENNISMAKING

Fase 1 is afgerond. Onderstaande vakken/modules stonden centraal:

  • Beroepsoriëntatie: Verkennen van het beroep Maatschappelijke zorg, afgerond met een eindopdracht
  • Werknemerschap en Recht: professionaliteit, rechten en plichten, afgerond met een eindopdracht
  • BPV deze loopt nog door in fase 2: Verdiepen in waar je stage kan lopen.
  • LOB deze loopt door in fase 2: Loopbaancompetenties
  • LB deze loopt door in fase 2: Loopbaancompetenties
  • SLB deze loopt door in fase 2: Praktische zaken
  • ICM deze loopt door in fase:  Huiswerktijd + individueel gesprekken tussen slb'er en student
  • Rekenen deze loopt door in fase 2
  • Nederlands deze loopt door in fase 2
  • Engels deze loopt door in fase 2


Slide 6 - Diapositive

Vooruitblik
Fase 2 INDIVIDUELE ONDERSTEUNING VAN DE CLIËNT
​​​​​Tot wanneer loopt fase 2, welke vakken zitten in deze fase 2 en waarom hebben we deze opdrachten.

De fase loopt tot einde van het school jaar, dus tot 18 juli 2025

In de BPV: Zelfzorg, Observeren, signaleren en rapporteren, Wonen en Participatie 
Op school: krijg je Gezondheid en voeding, deze module bestaat uit een groepsopdracht en een toets.

De eindopdrachten in deze fase, moet je met een voldoende afronden, zodat je een GO voor een examen krijgt.

Het feit dat je bij de module: Beroepsoriëntatie kennis hebt gemaakt met de MZ-doelgroep kan je gebruiken voor de module Gezondheid en Voeding.



Slide 7 - Diapositive

Waar denk je dat de module Gezondheid en Voeding over zal gaan? (denk aan onderwerpen, wat voor eindopdracht/ lessen etc)

Slide 8 - Carte mentale

Lesdoelen
Aan het einde van de les:
- Kan je benoemen wat de opbouw is van de module.

- Kan je benoemen uit welke onderdelen de eindopdracht bestaat.
- Heb je een doelgroep gekozen waar je de eindopdracht op richt.
- Kan je benoemen wat een stoornis is.
- Kun je de zes dimensies van positieve gezondheid benoemen: Lichaamsfuncties, Mentaal Welbevinden, Zingeving, Kwaliteit van Leven, Meedoen en Dagelijks Leven.



Slide 9 - Diapositive

Inleiding in de module
Gezondheid’ is een begrip dat je als (persoonlijk) begeleider maatschappelijke zorg geregeld tegen komt. Maar wat is ‘gezond’? Stel, je eet iedere dag groente, sport drie keer per week, rookt niet en hebt geen ernstige ziekte. Ben je dan gezond?


Wat als je daarnaast de nut van het leven niet inziet en je maar weinig vrienden hebt om wat leuks mee te doen. Hoe gezond voel je je in dat geval? Gezondheid of de gezondheidsbeleving hangt af van diverse factoren. ​​​​​​​

Deze module richt zich onder andere op de zes dimensies van gezondheid: 1. Stoornissen in lichaamsbeleving en regulatie, 2. Voedings- en dieetleer, 3. Voedings- en eetstoornissen, 4. Leefstijl, 5. Preventie, 6. Voorlichting & advies en regie.

Slide 10 - Diapositive

Inhoud en eindopdracht
Voor de eindopdracht ontwikkel je, in samenwerking met medestudenten, een leefstijlprogramma voor een zelfgekozen doelgroep. De eindopdracht bestaat uit 5 onderdelen:
Deel 1 Groepscontract en een logboek
Deel 2 De verantwoording over de gekozen doelgroep --> uitgelegd in het filmpje
Deel 3 Leefstijlprogramma voor de gekozen doelgroep wat bestaat uit 4 producten: een bewegingsactiviteit, een eetschema, een poster en voorlichting- en advies--> deze presenteer je in de klas.
Deel 4 Een persoonlijk reflectieverslag
Deel 5 Kennistoets

Kijk hier voor de eindopdracht + rubric.
GO voor het examen
Door de module Zelfzorg en module Gezondheid & voeding voldoende af te sluiten, krijg je een GO voor het examen:    B1-K1-W2: Ondersteunt de cliënt bij de zelfzorg.
Inleveren eindopdracht: vrijdag 18 april 2025



Slide 11 - Diapositive

Stoornis
Een klacht wat het dagelijks leven belemmert.

Zoals: Anorexia,  Schizofrenie,  Autisme etc.

Welke stoornissen ken jij binnen de MZ-doelgroep?

In het boek ''Mensen'' kun je lezen over verschillende stoornissen  in Thema 13 t/m 18. 
In de komende lessen komen diverse stoornissen aan bod.

Slide 12 - Diapositive

Aan de slag
Tijdens de lessen werk je samen met je groepje aan de eindopdracht.
De docent begeleidt jullie in het proces en inhoud van de eindopdracht.

De stappen:
  1. Lees de eindopdracht (10 min);
  2. Lees de rubric ( 5 min)
  3. Klassikaal bespreken eindopdracht (15 min)

Vragen over de eindopdracht, moduleplanning of rubric?

Slide 13 - Diapositive

Aan de slag?
Tijdens de lessen werk je samen met je groepje aan de eindopdracht.
De docent begeleidt jullie in het proces en inhoud van de eindopdracht.
Maak groepjes van minimaal 3 tot maximaal 4 studenten

De stappen:
  1. Ga in je groepje zitten en maak samenwerkingsafspraken neem deze op in jullie groepscontract en verwerk in jullie logboek (deel 1)
  2. Kies een doelgroep met een stoornis/ziekte.
  3. Maak samen met je groepje een planning en opzet voor het verslag waar jullie alles in gaan verzamelen.

Slide 14 - Diapositive

Wat versta jij onder ''gezondheid'' ?

Slide 15 - Carte mentale

Definitie van gezondheid
De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) ziet gezondheid als ‘een toestand van volledig lichamelijk, geestelijk en sociaal welbevinden, en niet slechts de afwezigheid van ziekte of beperking’. 
Volgens deze definitie kun je dus ook ongezond zijn zonder de aanwezigheid van een ziekte of aandoening, doordat er andere problemen of beperkingen bestaan op een van de drie dimensies: lichaamsfuncties (fysieke mogelijkheden), mentale functies (psychisch functioneren) en sociaal-maatschappelijke participatie (sociale contacten en meedoen in de maatschappij).

Slide 16 - Diapositive

Wie bepaald of je gezond bent en waarom?

Slide 17 - Carte mentale

De 6 dimensies van een positieve gezondheid

Slide 18 - Diapositive

Slide 19 - Vidéo

Aan de slag
Ga naar de volgende website,

www.mijnpositievegezondheid.nl/jouwgezondheid

Kies hier jouw leeftijdscategorie en vul de test in. 
Maak er een screenshot van, deze wil ik teug zien in je verslag.

Slide 20 - Diapositive

Vul je hoogste scoren in?
Lichaamsfuncties
Mentaal welbevinden
Zingeving
Kwaliteit van leven
Meedoen
Dagelijks leven

Slide 21 - Sondage

Aan de slag
Wat is de betekenis van de 6 dimensies van positieve gezondheid?
Boek mensen: Thema 5.1 .  

De stappen:
  1. Ga in je groepje zitten 
  2. Schrijf per dimensie de betekenis op met twee voorbeelden wat er bij deze dimensie hoort.

Slide 22 - Diapositive

Lesdoelen check

- kan je benoemen wat de opbouw is van de module.

- kan je benoemen uit welke onderdelen de eindopdracht bestaat.
- Heb je een doelgroep gekozen waar je de eindopdracht op richt.
- Kun je benoemen wat een stoornis is.
- kun je de zes dimensies van positieve gezondheid benoemen: Lichaamsfuncties, Mentaal Welbevinden, Zingeving, Kwaliteit van Leven, Meedoen en Dagelijks Leven.



Slide 23 - Diapositive

Literatuur/theorie + Aanwezigheid
Om de eindopdracht te kunnen maken heb je literatuur/theorie nodig. Deze moet je verwerken in je opdracht.

Literatuur / Boeken: 
  • Methodisch begeleiden
  • Mensen
  • Communicatie en Gedrag

Aanwezigheid in de lessen is van groot belang om de informatie mee te krijgen die je kunt gebruiken voor je eindopdracht.
Om kennis jullie kennis te toetsen is er aan het eind van de module een toets, deze moet met een voldoende volbracht worden.




Slide 24 - Diapositive

Afsluiting

Slide 25 - Diapositive