Les 5 - methodiek periode 2

Methodiek
Leerjaar 2 - periode 2 - les 5


Jelmer Pultrum, docent (G)PM
1 / 17
suivant
Slide 1: Diapositive
MethodiekMBOStudiejaar 2

Cette leçon contient 17 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Methodiek
Leerjaar 2 - periode 2 - les 5


Jelmer Pultrum, docent (G)PM

Slide 1 - Diapositive

Terugblik vorige les
Voor de vakantie:

 Methodisch stappenplan:
1. Beginsituatie
2. Doelen
3. Plan maken

In je plan is nu af: Hoofstuk 1 (beginsituatie) en Hoofdstuk 2 (plan)



Slide 2 - Diapositive

Methodiek - Vandaag

Periode twee, weken en opdrachten
Doelen van de les
Plan je activiteit!

Deze les: Voorbereiding op uitvoering

Slide 3 - Diapositive

u bent hier

Slide 4 - Diapositive

Planning
Week 1: Wat is methodisch werken
STAGEWEEK
Week 2: Beginsituatie
Week 3: Doelen stellen
Week 4: Plan maken
KERSTVAKANTIE (2 weken)
Week 5: (voorbereiding op) uitvoering en evaluatie
Week 6: (voorbereiding op) uitvoering en evaluatie
Week 7: Verwerking + praktijksituatie 
Week 8: Verwerking (laatste week / inhalen huiswerk e.d.)
Week 9: Voortgangsweek

Slide 5 - Diapositive

Activiteit plannen?!
Beeldend: afspraak over uitvoeren gemaakt?
Stage: afspraak over uitvoeren gemaakt?

Beste datum/tijd:  volgende week!

Slide 6 - Diapositive

De doelen van deze les

1. Je kunt uitleggen hoe je instructie geeft volgens het directe instructiemodel.

2. Je kunt toelichten hoe je de evaluatie van een activiteit methodisch aanpakt.




Slide 7 - Diapositive

Doelgroep vooraf motiveren








Voordat je de door jou voorbereide activiteit van start laat gaan, ga je de kinderen enthousiast maken voor die activiteit. 



 

Je kunt dat doen door ze vooraf te informeren
Bijvoorbeeld door aan de activiteit iets vooraf te laten gaan waarmee je hun interesse wekt. 
Je wilt hun aandacht 
Je wilt de kinderen motiveren

Slide 8 - Diapositive

Stap 4: Uitvoeren (voorbereiding)
Voor je de activiteit gaat uitvoeren, denk je na over hoe je dat doet. Vandaag gaan we nadenken over: 

Introductie en uitleg van de activiteit
Begeleiding tijdens de activiteit
Afronding van de activiteit


Slide 9 - Diapositive

Introductie en uitleg van de activiteit
Het directe-instructiemodel
Vertel: wat doe je per stap?






Slide 10 - Diapositive

Directe instructiemodel
Je legt de activiteit op zo'n manier uit dat het kind, de jongere of de groep precies weet wat de bedoeling is. Als je uitleg geeft, dan is het belangrijk dat de aandacht van iedereen erbij is.

De instructie zelf pak je ook weer methodisch aan.
Stap 1 Vertel kort wat de activiteit inhoudt.
Stap 2 Vraag aan het kind, de jongere, de groep of dit duidelijk is.
Stap 3 Vraag of er meer uitleg nodig is.
Stap 4 Als dat nodig is, som je de onderdelen van de activiteit op.
Stap 5 Vraag of er meer uitleg nodig is.
Stap 6 Als dat nodig is geef je meer informatie of doe je het voor.






Slide 11 - Diapositive

Begeleiding tijdens de activiteit
Je weet een fijne sfeer te scheppen
Je kunt kinderen enthousiasmeren
Je bent duidelijk in wat er gaat gebeuren 
Je bent duidelijk in wat je verwacht

Deel werkblad uit
Weet jij welke begeleiding past bij de ontwikkelingsfase van jouw kinderen?
Wat kan je wel en niet doen?

Slide 12 - Diapositive

Begeleiding tijdens de activiteit 2
Product: Wat ze maken
Proces: Alles wat ze doen (interactie, omgang, acties, handelingen etc.)

Tijdens de uitvoering van een activiteit stel je jezelf de volgende vragen:
Gaat alles nog volgens plan?
Past mijn manier van werken nog?
Past mijn manier van begeleiden nog?
Beantwoord ik nog aan de hulpvraag?
Ben ik nog op de goede weg naar het doel?
Verloopt de communicatie prettig?





Slide 13 - Diapositive

Afronding van de activiteit
Het einde van een activiteit kondig je duidelijk aan. 
Je kunt daar heel goed een paar minuten van tevoren al mee beginnen.

'Over vijf minuten gaan we opruimen. Zorg dat je afmaakt waar je mee bezig bent.' 

'Alle kindjes gaan nu opruimen. Leg je spullen in de kast. En ga dan op je stoeltje zitten. We wachten rustig tot iedereen klaar is.'

Slide 14 - Diapositive

Afronding van de activiteit
Het einde van de activiteit
Wat doe jij?
Wat doen de kinderen? 
Wat is het resultaat? 

Wat ga jij een paar minuten voor het einde zeggen? 
Wat zeg je als die paar minuten voorbij zijn? 

Slide 15 - Diapositive

Werk aan je plan!
Maak samen hoofdstuk 3

Open je laptop, open Teams en de opdracht

Vragen? 
Stel ze eerst aan elkaar
Kom je er niet uit? Vraag het aan Jelmer




Slide 16 - Diapositive

Einde les 5
Plan je activiteit!

Huiswerk in ThiemeMeulenhoff (Thema 1, Methodisch werken)
Werk aan je plan! H1, 2 en 3 kan deze week klaar.

Slide 17 - Diapositive