Leesvaardigheid les 6

Leesvaardigheid les 6
1 / 22
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 2

Cette leçon contient 22 diapositives, avec diapositives de texte.

Éléments de cette leçon

Leesvaardigheid les 6

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen
- Je weet weer wat een betogende tekst is.
- Je leert argumenten, tegenargumenten en weerleggingen herkennen.
- Je leert de leesstrategie kritisch lezen toepassen;
- Je leert het tekstverband oorzaak en gevolg herkennen.

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesprogramma
- Welkom (5 min)
- Terugblik en huiswerk (15 min)
- Zelfstandig werken: (30 min)

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Betogende tekst
  • De schrijver wil de lezer overtuigen van zijn mening met argumenten.
  • Voorbeelden: opiniestuk, ingezonden brief, beoordeling, boekbespreking, filmrecensie, klachtenbrief
  • Inleiding: Onderwerp en mening hierover
  • Kern: argumenten
  • Slot: conclusie of samenvatting.
De hoofdgedachte van een betogende tekst bestaat uit de mening van de schrijver, meestal gevolgd door zijn belangrijkste argument.

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Argument 
- is informatie waarmee de schrijver wil bewijzen dat zijn mening juist is. 
- kan zowel een feit als een mening zijn.


Tegenargument is een argument van iemand met een andere mening over hetzelfde onderwerp. 

In een betoog kan de schrijver dit tegenargument benoemen en vervolgens weerleggen. Daardoor zal zijn betoog nog meer overtuigen.

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

"Je moet je telefoon bij je kunnen houden in de klas."

Feit / Mening / Argument

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

"Je moet je telefoon bij je kunnen houden in de klas."

Feit / Mening / Argument

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

"Je moet je telefoon bij je kunnen houden in de klas."

Feit / Mening / Argument
Je telefoon is van jou, daar mag niemand anders zomaar aan zitten.

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

"Als je vlak voordat je gaat slapen nog veel op je telefoon zit,
dan slaap je slechter."

Feit / Mening / Argument

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

"Als je vlak voordat je gaat slapen nog veel op je telefoon zit,
dan slaap je slechter."

Feit / Mening / Argument

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

"Als je vlak voordat je gaat slapen nog veel op je telefoon zit,
dan slaap je slechter."

Feit / Mening / Argument
Blauw licht uit beeldschermen onderdrukt het slaapopwekkende hormoon melatonine.

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorbeelden
  • Het is in ons lokaal nu 19 graden Celsius (feit/mening)
  • Ik heb gewoon kippenvel! (feit/mening)
  • Ik vind het hier lekker warm. (feit/mening)
  • Het is hier ijskoud! (feit/mening)

Slide 12 - Diapositive

Tijdens deze fase richt je de aandacht van de leerlingen op de lesstof en activeer je de voorkennis.

Waar of niet waar?

Slide 13 - Diapositive

Tijdens deze fase richt je de aandacht van de leerlingen op de lesstof en activeer je de voorkennis.

Leesstrategie kritisch lezen
Beoordelende vragen stellen: 
Is de schrijver deskundig? 
Hoe weet hij dat? 
Is die informatiebron betrouwbaar? 
Is de informatie waar?

Klopt het allemaal??

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tekstverband oorzaak en gevolg
De oorzaak is datgene waardoor iets anders gebeurt: daardoor komt het. Het gevolg is de gebeurtenis die volgt op de oorzaak.

Signaalwoorden: doordat, daardoor, zodat, waardoor, met als gevolg.

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Huiswerk
 Talent A 3.3 opdracht 6 t/m 10
Leren: vergelijkend tekstverband (blz. 23), samenvattend tekstverband (blz. 102) en tekstverband oorzaak en gevolg (blz. 179). Herhalen voor morgen!

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Pak je Plenda en noteer het husiwerk
Dinsdag het 1e uur
Maken: Talent Hst 3.3: tekst 4, opdr. 20 t/m 24 en 26

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions