Lessenserie schrijven met samenhang les 1 voorbereiding

Welkom
1 / 20
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 1,2

Cette leçon contient 20 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Welkom

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning deze les
  • activeren kennis
  • theorie
  • opdracht maken
Doel: kenmerken en opbouw van een nieuwsbericht (her)kennen, weten wat een nieuwsbericht is.

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoel

Je leert wat de 5W1H-vragen zijn.

Je kunt de informatie van de 5W1H-vragen gebruiken bij het schrijven van een eerste alinea van een nieuwsbericht.

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat weet je van een nieuwsbericht? Denk aan opbouw, tekstsoort, tekstdoel.

Slide 4 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is een nieuwsbericht
Geschreven stuk, waarin je feiten weergeeft, om mensen te informeren.  Vaak is er een aanleiding om een nieuwsbericht te schrijven. Er is dan iets gebeurd, waarvan je jouw publiek op de hoogte wil stellen.

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Invloed van nieuws
De invloed van een nieuwsbericht kan groot zijn. Door de manier waarop nieuws gebracht wordt, kan er invloed uitgeoefend worden.

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voordat je een informerende tekst gaat schrijven, moet je eerst een aantal vragen beantwoorden. 
Dit zijn de 5W1H-vragen.

Wat zijn de 5W1H-vragen? Wie? Wat? Waar? Wanneer? Waarom? en Hoe?
Informerende tekst - nieuwsbericht

Slide 7 - Diapositive

Tijdens deze fase blik je terug op de vorige les.
Eventueel bespreek je moeilijke opdrachten uit het huiswerk.

Lezen Nieuwsbericht
Opbouw (2 delen):
  1. de inleiding (of lead), waarin de belangrijkste informatie wordt samengevat; hier krijg je meestal antwoord op de 5W1H-vragen die beginnen met wie, wat, waar, wanneer;
  2. de kern, met nadere bijzonderheden; vooral antwoord op de 5W1H-vragen die beginnen met waarom en hoe.
  3. (slot ontbreekt dus bij nieuwsberichten.)

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Inhoud Nieuwsbericht
  • Door de inleiding te lezen wordt je nieuwsgierig naar de rest van de tekst;
  • In de inleiding worden de 5W1H-vragen kort beantwoord;
  • In het middenstuk wordt de situatie uitgebreider beschreven aan de hand van de 5W1H-vragen;

Slide 9 - Diapositive

Tijdens deze fase van de les controleer je of leerlingen het leerdoel van de les hebben behaald.


Dus voordat je gaat schrijven
Nieuwsberichten zijn korte feitelijke artikelen, waarin een nieuwsgebeurtenis wordt beschreven. Bijvoorbeeld een ongeluk, een aanslag of de vorming van een nieuw kabinet. 
5w's en 1 h
De volgorde van 5w’s en de h is erg belangrijk. Door de vragen één voor één te beantwoorden kun je eenvoudig de opbouw en de structuur van een nieuwsbericht of persbericht bepalen. Je begint altijd met de belangrijkste informatie.

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De 5w's en 1h-vragen
In de inleiding (lead) vermeld je in elk geval de antwoorden op Wie? Wat? Waar en wanneer?
In de volgende alinea's werk je het hoe en waarom uit.

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is het wat, het waar en het wanneer?

Slide 12 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht
Je bekijkt het nieuwsbericht dat is uitgedeeld en je haalt de antwoorden op de W & H-vragen eruit.

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is het waarom en hoe?

Slide 14 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht
Schrijf een nieuwsbericht naar aanleiding van dit plaatje.

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Uitdaging
Het vinden van een onderwerp is niet moeilijk, maar het ordenen van de gevonden informatie dat is de uitdaging. 
Samenhang:
w-+h-vragen
Alinea's (zorg dat alinea's op elkaar aansluiten)
Tekstverbanden m.b.v. signaalwoorden
Rode draad
Inleiding, middenstuk en slot.

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

opbouw nieuwsbericht 
  1. Titel
  2. Inleiding of Lead (korte samenvatting (wie, wat, wanneer en waar))
  3. Middenstuk (waarom en hoe)
  4. Slot (eventueel wat achtergrondinformatie)
Uitleg

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat heb je vandaag geleerd?

Slide 18 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat vind je nog lastig?

Slide 19 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Fijne dag!

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions