5. Interview & filmplan: Hoe verwerk je je idee tot een film?

_______________________________
EEN ORAL HISTORY PROJECT OVER MIGRATIEGESCHIEDENIS
1 / 23
suivant
Slide 1: Diapositive
GeschiedenisMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 3

Cette leçon contient 23 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

_______________________________
EEN ORAL HISTORY PROJECT OVER MIGRATIEGESCHIEDENIS

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

LES 5
Interview & filmplan:
Hoe verwerk je je idee tot een film?

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

LEERDOELEN
LEREN OVER GASTARBEIDERS IN DE PERIODE 1960-1980 DOOR ZELF HISTORISCH ONDERZOEK TE DOEN
LEREN EEN OOGGETUIGE TE INTERVIEWEN OVER HET VERLEDEN (ORAL HISTORY)
LEREN ZELF EEN FILM/DOCUMENTAIRE TE MAKEN/VERWERVEN FILM- EN MEDIAVAARDIGHEDEN

Slide 3 - Diapositive

Vandaag werken we aan dit overkoepelende doel. Na deze les kan 
De leerling kan een historische bron uit de tijd van gastarbeiders (arbeidsmigranten) vinden
De leerling kan een bron in lokale en nationale context plaatsen
De leerling kan een bron linken aan (lokale) gebeurtenissen
De leerling een geïnterviewde benaderen


Doel: Leerlingen maken kennis met een historische bron uit de tijd van gastarbeiders (arbeidsmigranten) en leren deze in de lokale en nationale context plaatsen.
(Zij kunnen bronnen linken aan (lokale) gebeurtenissen. Politieke strijd herkennen. Eventueel ook koppeling naar de lesmethode maken).

Programma
Korte herhaling van de vorige les
  • Wat weten we nog? 

De interviewleidraad
  • Hoe pak je het aan?
  • De interviewleidraad

Het filmplan
  • De voorbereiding
  • Concretiseren van je idee
  • Een draaiboekschema

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat weten wij nog van de vorige keer?

Slide 5 - Diapositive

BRAINDUMP: Laat de leerlingen binnen één minuut zo veel mogelijk dingen opnoemen die ze nog weten van de vorige les. Schrijf op het digibord of een flipover. 
Indien er tijd is: categoriseer samen met de leerlingen de begrippen per thema. 

Het Interview

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe interview je over het verleden?
Een goede voorbereiding
  • Ontwerpen interviewvragen 
  • Opstellen interviewleidraad

 Uitvoering
  •  Het interview (filmplan en opnemen)
  •  Vragen stellen
  •  Samenvatting/transcript maken

Slide 7 - Diapositive

Wat van belang is, is dat leerlingen niet zomaar beginnen met interviewen maar eerst samen met hun docent een historische context verwerven over een onderwerp door hier les over te krijgen en zich te verdiepen in literatuur.
Vervolgens verkent een leerling het interviewen. Hoe doe je dat interviewen? Hoe bedenk je vragen en hoe kun je deze het beste stellen?
Vervolgens interviewt de leerling en moet hij/zij nadenken over hoe het interview te verwerken en analyseren.

In de werkmaterialen vind je een aantal voorbeelden en schema’s over hoe je het zou kunnen aanpakken. 



Voorbereiding - de interviewleidraad
  • Interviewleidraad
     
  • Wat kunnen jullie invullen? Wat nog niet? 

Slide 8 - Diapositive

Interviewleidraad: 
een document met daarin het doel van het interview en de interviewvragen op een rij. 

Wat kun je nu al invullen? Wat nog niet? 

De interviewvragen
  • Formuleer een hoofdvraag. Waar zal het interview over gaan?
  • Let op niet teveel vragen: maximaal 15
     
  • Stel open vragen: 
  • wie, wat, waar, wanneer, waarom, hoe?
     
  • Gebruik het schema en de voorbeeldvragen

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Formuleer zo objectief en neutral mogelijk
Dus niet:
  • Vond u het niet zwaar om vanuit Turkije naar Nederland te verhuizen?
     
Maar:
  • Hoe was het voor u om vanuit Turkije naar Nederland te verhuizen? 

Slide 10 - Diapositive

Belangrijk: blijf vragen naar gevoelens, ervaringen, emoties. 

Maken van de interviewleidraad
Opdracht 1
Maak met je groepje de interviewleidraad. Kijk hiervoor in je werkboekje

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Het filmplan

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Structureren van je idee
  • Combinatie van interviewleidraad en filmplan 
  • Jullie hebben de vragen die jullie willen stellen
  • Nadenken over hoe je iets in beeld brengt

Slide 13 - Diapositive

Omdat je bij een documentaire de werkelijkheid filmt, is het onmogelijk om alles van te voren vast te leggen in een van te voren uitgeschreven scenario of script. In tegenstelling tot een fictiefilm, waarin alles van te voren wordt uitgedacht en uitgeschreven.

Wat goed werkt is om je ideeën in een bepaalde structuur op te schrijven, zodat je op die manier nadenkt over de inhoud, het verhaal dat je wilt vertellen en welke boodschap je aan de kijker wilt overbrengen. Dit doe je in een filmplan. 
In het filmplan maak je de combinatie tussen je interviewleidraad en het filmproces. Jullie hebben de vragen die jullie willen stellen, nu ga je nadenken over de inhoud, hoe je iets in beeld brengt, wat er nodig is aan voorbereiding en je verdeelt de taken.

In het filmplan
  • Afspraken vooraf
  • Randvoorwaarden
  • Checklist
  • Taakverdeling

Slide 14 - Diapositive

In het filmplan: 

Denk je na over de afspraken die je vooraf moet maken, zoals bijvoorbeeld de locatie en omstandigheden van het interview.

Je denkt na over de randvoorwaarden van het filmen, zoals welke voorwerpen je wilt meenemen, hoe lang je gaat filmen, wil je geluid of muziek gebruiken etc. 

Je vult een checklist in, bijvoorbeeld of je alle apparatuur hebt, toestemmingsformulieren, testen of de techniek goed werkt

Je denkt na over de taakverdeling. Wie stelt de vragen? Wie bedient de apparatuur? Wie maakt de afspraken vooraf? 



Afspraken maken vooraf
Locatie en omstandigheden van het interview

  • Vertrouwde omgeving
  • Check van te voren of je alleen in gesprek kunt gaan (dus zonder anderen erbij)
  • Vraag naar rekwisieten: relevante spullen, foto's, oude kranten, tijdschriften 

Slide 15 - Diapositive

Locatie en omstandigheden van het interview
Het is voor de geïnterviewde meestal prettig als het interview plaatsvindt in een voor hem of haar vertrouwde omgeving. Probeer de keuze voor de interviewlocatie door de geïnterviewde zelf te laten kiezen. Zorg er wel voor dat de omgeving rustig is zodat je goed kunt filmen en opnemen.
Vraag van te voren of je alleen kunt zijn met de geïnterviewde en of er geen andere mensen (partner, kinderen, buren, etc.) aanwezig zijn tijdens het interview. 
Vraag of de geïnterviewde spullen heeft die met het onderwerp te maken hebben (foto’s, voorwerpen, oude kranten en tijdschriften) en of hij/zij deze wil opzoeken voor het interview. 
 


Randvoorwaarden
Duur van het Interview

  • Interview: max 50min
  • Resultaat: tussen 3 en 5 minuten
  • Goede voorbereiding is essentieel

Slide 16 - Diapositive

  • Zorg dat je interview niet langer dan 50 minuten duurt. Een goed uitgangspunt is 30-40 minuten interviewen. In de overige tijd kun je extra beelden maken: bijvoorbeeld voor een intro, sfeerbeelden, close-ups van voorwerpen of een portret van de geinterviewde. 
  • Je uiteindelijke filmpje gaat tussen de 3 en 5 minuten duren, je zult dus veel moeten monteren. 
  • Zorg dat je van te voren al hebt nagedacht hoe je je interview gaat monteren. Gebruik je een voice-over? Gebruik je archiefbeelden? Maak je gebruik van muziek? 
 


Op pad/ aan de slag
Checklist voorafgaand aan het interview

Controleer of je al het materiaal bij je hebt 
  • (batterij/oplader, microfoon, camera, geheugenkaart, statief, etc.)
  • Test al je materiaal voordat je het interview start (is het geluid goed genoeg?)
  • Heb je de lijst met interviewvragen en de interviewleidraad?
  • Heb je het toestemmingsformulier voor de geïnterviewde?
  • Aantekeningenschrift en pen voor tijdens het gesprek

Slide 17 - Diapositive

Checklijst voorafgaand aan het interview
Controleer of je al het materiaal bij je hebt 
  • (batterij/oplader, microfoon, camera, geheugenkaart, statief, etc.)
  • Test al je materiaal voordat je het interview start (is het geluid goed genoeg?)
  • Heb je de lijst met interviewvragen en de interviewleidraad?
  • Heb je het toestemmingsformulier voor de geïnterviewde?
  • Aantekeningenschrift en pen voor tijdens het gesprek

Aanvullende tips
Zorg ervoor dat de geïnterviewde met je ‘mee teruggaat in de tijd’. Dit kun je doen door:
 
  • Boeken/kranten/tijdschriften/muziek of voorwerpen uit de periode mee te nemen
  • Het bekijken van foto’s/voorwerpen die de geïnterviewde heeft.
  • Maak samen met de geïnterviewde een tijdbalk 
  • Vergeet niet om door te vragen

Slide 18 - Diapositive

Neem boeken, kranten, tijdschriften, muziek of andere voorwerpen uit de periode mee en ga aan de hand hiervan in gesprek met elkaar. Ook bepaalde gerechten of eten kun je hiervoor inzetten

Het samen bekijken van foto’s of voorwerpen kan ook zorgen voor een leuk gesprek, ook kan de geinterviewde aan de hand hiervan dichter bij herinneringen komen

Maak samen met de geïnterviewde een tijdbalk: wat gebeurde wanneer? Waar woonde de geïnterviewde in welke periode? Wanneer en hoeveel kinderen zijn geboren? Waar werkte hij/zij wanneer? Zet alle gebeurtenissen op de tijdbalk zodat je precies weet wat er gebeurde in iemands leven op welk moment.

Vergeet niet door te vragen: waarom, kunt u daarover meer vertellen, wat bedoelt u daarmee? 

Niet vergeten!
  • Test de apparatuur
  • Kom op tijd
  • Verdeel de taken: wie doet wat?
  • Laat het interview niet te lang duren, maximaal een uur.
  • Ga niet in discussie met de geinterviewde, maar probeer hem/haar te laten vertellen zonder dat jullie je eigen mening geven.
  • Bedank de geïnterviewde uitvoerig!

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Invullen filmplan
Opdracht 2
Vul met je groepje het filmplan in: zie werkblad filmplan

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Na het interview
Transcriberen

Les 6

Slide 21 - Diapositive

Na het interview ga je je interview transcriberen. Dat betekent dat je je interview gaat uitwerken als tekst. 

Tip: maak een korte samenvatting van iedere minuut of iedere keer als er een nieuw onderwerp/thema wordt besproken. 
Label deze stukken zodat je dit makkelijk kunt gebruiken in de edit. 

In les 6 staan hier werkbladen voor.



Slot 1/2
  • Weet je hoe je je idee gaat verwerken in een film?
  • Weet je hoe je een goed interview kunt houden?

Vergeet niet:

  • Introductie voor de geïnterviewde
  • Toestemming voor filmen
  • Controleren of alle apparatuur werkt
  • Bedanken van de geïnterviewde

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slot 2/2
Huiswerk
  • Ga filmen! Denk aan de randvoorwaarden:
  • Filmpje duurt tussen 3-5 minuten. 
  • Ongeveer 30-40 minuten filmen:
  • 30 minuten interview
  • 10 minuten extra beelden maken (close-ups, intro, sfeerbeeld)
     
Je kunt alvast kijken naar les 6:
  • Transcript: per minuut korte samenvatting maken van wat er verteld wordt (handig tijdens het editen). 
  • Filmpje over editen kijken.
  • De deadline dat de film af moet zijn is al snel!

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions