Communicatie - Hoofdstuk 7 SN

Communicatie
1 / 17
suivant
Slide 1: Diapositive
CommunicatieMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 17 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Communicatie

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesplanning
1. Terugblik helpend en probleemoplossend gesprek
2. Instructie slecht nieuws gesprek
3. Instructie weerstand
4. Zelfstandig werken

Oefenen: volgende week op school!

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen H7
Aan het einde van de les
  • Ken je de kenmerken van verschillende gesprekstechnieken;
  • Ken je verschillende soorten tweegesprek, zoals informatief gesprek, interview, helpend gesprek en slechtnieuwsgesprek;
  • Weet je welke vaardigheden belangrijk bij het voeren van gesprekken;
  • Weet je hoe je de cliënt kunt motiveren;
  • Ken je aandachtspunten voor de voorbereiding, uitvoering en het afsluiten van een gesprek;
  • Weet je hoe je weerstand in gesprekken kunt overwinnen




Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke vaardigheden zijn belangrijk in een helpend gesprek?

Slide 4 - Question ouverte

Verantwoordelijkheid bij de cliënt
Basis van vertrouwen
Open staan voor de cliënt

Cliënt Mark komt naar jou toe omdat hij graag wil bespreken of hij een andere dagbesteding kan krijgen.

Welk soort gesprek ga je voeren?
A
Helpend gesprek
B
Probleemoplossend gesprek

Slide 5 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Helpend gesprek
Probleemoplossend gesprek
Inleiding
Verkenning
Afsluiting
Probleem helder krijgen
Doelen opstellen
Bedenken van acties/oplossingen
Selecteren van acties/oplossingen

Slide 6 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

Verschillende tweegesprekken
  1. Informatief gesprek
  2. Helpend gesprek
  3. Probleemoplossend gesprek
  4. Slecht nieuwsgesprek

Verschillende gespreksvormen doorlezen voor volgende les!

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slechtnieuws gesprek
Doel: overbrengen van een vervelend, droevig of naar bericht aan de cliënt

Jouw taak als beroepskracht:
- Op juiste manier overbrengen van het slechte nieuws
- Aandacht hebben voor eerste verwerking
- Cliënt steunen, troosten en begeleiden

Belangrijk om de gevolgen van te voren zo goed mogelijk in te schatten (reacties, emoties)
    Dit is natuurlijk niet altijd mogelijk!




Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Verloop slechtnieuws gesprek
Fase 1: het meedelen van het slechte nieuws
Het letterlijk brengen van de boodschap

Fase 2: het uiten van verdriet en zo mogelijk verminderen van de frustratie
Er zijn voor de cliënt, zo nodig troosten
Geven van informatie

Fase 3: ondersteuning bieden
Praktische hulp bieden
Geen adviezen opdringen!



Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aandachtspunten slechtnieuws gesprek
  • Belangrijkste voorwaarde is je houding: echtheid, begrip tonen, respect en empathie
  • Deel het vervelende bericht zonder aarzeling, kort en duidelijk mee
  • Geef na het mededelen van het slechte nieuws een toelichting op de eerdere mededeling
  • Bied de ander ruimte om zijn frustraties en gevoelens te uiten
  • Zoek na de eerste frustraties naar mogelijkheden tot praktische ondersteuning
  • Trek voldoende tijd uit voor het gesprek
  • Rond het gesprek af, kondig het einde aan geef aan dat de ander er altijd op terug mag komen
  • Zorg goed voor jezelf tijdens het voeren van een slechtnieuwsgesprek


Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Beoordelingsformulier slechtnieuws gesprek
Bespreken

Zijn hier vragen over?

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Oefenen slechtnieuws gesprek
Begeleider: Je werkt op een woongroep voor mensen met een licht verstandelijke beperking. Jij bent persoonlijk begeleider van Joris. Joris is een jongen van 24 jaar en heeft naast zijn verstandelijke beperking moeite om zijn emoties te reguleren. Wanneer hij verdrietig, teleurgesteld of boos is, schiet hij regelmatig uit zijn slof. Joris gaat ieder jaar op zomervakantie met MEE reizen. Dit jaar heeft Joris een vakantie naar Malta geboekt en over vier weken is het eindelijk zo ver. Gisteren heb je een telefoontje ontvangen vanuit de organisatie van MEE reizen. Door ziekte is één van de begeleiders uitgevallen en er is geen vervanging te realiseren. Dit betekent dat de reis niet door kan gaan. Jij hebt vandaag het begeleidingsmoment met Joris en je moet hem vertellen dat zijn reis niet door gaat. Je weet hoe erg Joris zich verheugd op deze vakantie. Tevens weet je dat Joris teleurstellingen moeilijk kan verkroppen. Aan jou de taak om het slechte nieuws te brengen.



Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe zou je dit gesprek starten? Wat zou je zeggen in de eerste fase?

Slide 13 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Weerstand
= het innerlijke verzet dat iemand toont om zich te beschermen tegen een verandering of om de eigen belangen te verdedigen.

Ga bij weerstand niet argumenten weerleggen, maar ga juist actief luisteren

Weerstandskrachten = redenen en argumenten van de cliënt om verandering(en) tegen te houden.

Veranderingskrachten = redenen en argumenten die een cliënt aanvoert om te veranderen

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Bedenk eens een weerstandkracht en een veranderingskracht op de verandering: meer gaan sporten

Slide 15 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Vragen over H7?

Slide 16 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Huiswerk
Alle opdrachten H3.7 afmaken (zowel niveau 3/4 als niveau 4)
Praktijksituatie: " Lena is bang dat Jason een ander heeft" 

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions