5H kua-Les 1: De Middeleeuwen

Welkom! 

  • Telefoon in het Zakkie en in tas: NIET zichtbaar.
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: laptop, map/schrift, pen
timer
3:00
1 / 43
suivant
Slide 1: Diapositive
KunstMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 5

Cette leçon contient 43 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 70 min

Éléments de cette leçon

Welkom! 

  • Telefoon in het Zakkie en in tas: NIET zichtbaar.
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: laptop, map/schrift, pen
timer
3:00

Slide 1 - Diapositive

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Vandaag
-Het vak & Jaaroverzicht
-Middeleeuwen tijdperk
Lesdoelen
-Je weet wat het vak inhoudt en hoe het jaar eruit gaat zien
-Je hebt een basisidee van het Christendom.
-De leerling toont besef van de historische context van kunst ten tijden van de Middeleeuwen.
-De leerling kan de volgende begrippen uitleggen: Klassieke Oudheid en Vroeg-, Hoog- en Late Middeleeuwen.



Slide 2 - Diapositive

Checklist:
Het leerdoel is in leerlingentaal geformuleerd.
Het leerdoel is volgens de RTTI-methodiek geformuleerd.
Het leerdoel geeft een omschrijving van de context (inhoud).
Er wordt een werkwoord gebruikt in het leerdoel (gedrag).

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
De condities worden weergeven in het leerdoel (voorwaarden).
Er zijn succescriteria gekoppeld aan het leerdoel (norm

Hester van Schooten (STN)
stn@johandewittscholengroep.nl
CKV-KUA-BTE

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Kunst algemeen

Heb je het boek al?

Slide 4 - Diapositive

Noteer de namen van de leerlingen die het nog niet hebben!
Examendoelen
  • Kennis van verschillende stijlen en stromingen 
  • Termen en begrippen kunnen hanteren
  • Beschouwen, bronnen gebruiken en beargumenteren

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe zien de lessen eruit
  • Introductie op een onderwerp
  • Verdieping per kunstdiscipline
  • Stof actief verwerken: aantekeningen maken, vragen stellen en beantwoorden, opdrachten maken, presentaties geven.

Je gaat veel voorbeelden zien!

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke kunstdisciplines ken jij nog?

Slide 7 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Kunstdisciplines:
Theater
Dans
Film
Muziek
Architectuur
Beeldende kunst
Mode
Design
Literatuur

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

7 periodes
Klassieke oudheid (500 v. Chr. - 500 n. Chr.)
  • Cultuur van de kerk (middeleeuwen)
  • Hofcultuur (16e en 17e eeuw)
  • Burgerlijke cultuur van Nederland (17e eeuw)
  • Romantiek en Realisme (19e eeuw)
  • Cultuur van het Moderne (1900 - 1950)
  • Massacultuur (1950-nu)

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Jaaroverzicht
P1
P2
P3
Onderwerp 
Cultuur van de Kerk:
11e -14e eeuw
Modernisme & Massacultuur: 
1900-nu
Alles:
Voorbereiden op eindexamen

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

PERIODE 1

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Waar denk je aan bij Middeleeuwen?

Slide 13 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Subcultuur: gothics & metal

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

500 - 1500
600 - 1200
Renaissance
draken
bijgeloof
wetenschap
Romaanse

Slide 17 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions


A
Naar de Rode Duivels
B
Naar de Oude Grieken
C
Naar de Romeinen
D
Naar de Ridders

Slide 20 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Polytheïsme
Monotheïsme
Feodaal stelsel
Kruistochten
Aquaducten
Kloosters

Slide 22 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 23 - Diapositive

Bij de vorige slide, van een geschiedenismethode, staat 500-1500. Bij kunstgeschiedenis neigen we meer naar 400-1400.  Niet vergeten, dit hebben we later allemaal als labels opgeplakt, een eeuw is ruimgenomen.

Slide 24 - Vidéo

de opbouw samenleving, ME in het kort. Eindigt met opkomst steden en waarom.

Slide 25 - Vidéo

Christendom in dagelijks leven, scheiding kerk, Arabische wereld. 
Zoekopdracht + presenteren
Zoek vanuit een kunstdiscipline een Middeleeuws kunstwerk op. 
1.Waar doet het jullie aan denken (sfeer, emotie, ander onderwerp)?
2.Noem het jaartal & titel  -->Wordt tijdlijn.
3.Hoe kan je zien/horen dat het uit de Middeleeuwen komt?
Werk in twee/drietal ----> lever in op Teams 

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Domtoren in Utrecht

1. Doet mij denken aan thuis, aan een kaars, aan een vuurtoren.

2. Domtoren, 1320-1380.

3. Middeleeuws, want:
-gotische stijl, alles zo hoog mogelijk om dichter bij God te zijn.
-Licht binnenlaten = God binnenlaten.
-Spitsbogen.
VOORBEELD

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tekst

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Kunst van de:
Later in deze periode kun je het verschil zien en horen.

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

500-1000 n.Chr

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

500-1000 n.Chr

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 33 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

1000-1250 n.Chr.
ROMAANSE KUNST

Slide 34 - Diapositive

geestelijken
adel
boeren & burgers

1e en 2e hebben privileges. 

Ongeveer 1% vd bevolking geestelijken
1% adel

1%
1%
1%
98%

Slide 35 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions


Slide 36 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 37 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Middeleeuwen indeling
Vroeg: overgang van Klassieke Oudheid naar Romaans
Hoog:   Romaanse kunst
Laat:     Gotische kunst

Welke jaartallen horen hierbij?



Slide 38 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

1250-1500 n.Chr.
GOTISCHE KUNST

Slide 39 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 40 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 41 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat ga je echt onthouden van deze les over de Middeleeuwen?

Slide 42 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 43 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions