H4.1 - De pruikentijd

Planning
1. 5 minuten lezen
2. Introductie H4
3. Uitleg leerdoel 1 van 4.1
4. Aan de slag in het werkboek

Lesdoel
Je weet hoe het ging met de Nederlandse economie
1 / 16
volgende
Slide 1: Tekstslide
GeschiedenisMiddelbare schoolhavoLeerjaar 2

In deze les zitten 16 slides, met interactieve quiz, tekstslides en 1 video.

Onderdelen in deze les

Planning
1. 5 minuten lezen
2. Introductie H4
3. Uitleg leerdoel 1 van 4.1
4. Aan de slag in het werkboek

Lesdoel
Je weet hoe het ging met de Nederlandse economie

Slide 1 - Tekstslide

H4 - Pruiken en Revoluties
1700-1800 - de 18e eeuw

Slide 2 - Tekstslide

H4
4.1: De pruikentijd
4.2: Revolutie in Amerika
4.3: Revolutie in Frankrijk
4.4: Revolutie in Nederland
4.5: Afschaffing slavernij

Slide 3 - Tekstslide

Waarom droegen mensen vroeger een pruik?
A
Omdat dat lekker warm was
B
Omdat het een teken van rijkdom
C
Omdat ze hierdoor hun haar niet hoefden te doen
D
Omdat het toen mode was

Slide 4 - Quizvraag

Slide 5 - Video

4.1 - De pruikentijd
Leerdoelen
1. Je weet hoe het ging met de Nederlandse economie (les 1)
2. Je weet welke sociale verhoudingen er waren in Frankrijk (les 2)
3. Je weet hoe de verlichting zorgde voor een andere manier van denken (les 2)
4. Je weet welke kritiek er was op de samenleving (les 2)

Kenmerk: de Verlichting

Slide 6 - Tekstslide

1. De Nederlandse economie
Door de Gouden Eeuw zijn er in de 18e eeuw veel rijke handelen in Nederland

Toch gaat de economie heel erg achteruit: de nijverheid gaat slechter en de VOC maakt steeds minder winst

Geldbanken doen het wel goed: rijke mensen lenen geld aan de bank tegen een rente

Rijke mannen droegen een pruik!

Slide 7 - Tekstslide



Maak vragen 1 tot en met 4 van 4.1 in het werkboek

Slide 8 - Tekstslide

Planning
1. 5 minuten lezen + bespreken huiswerk
2. Uitleg leerdoel 2 en 3 van 4.1
3. Aan de slag in het werkboek

Lesdoel
Je weet welke sociale verhoudingen er waren in Frankrijk
Je weet hoe de verlichting zorgde voor een andere manier van denken

Slide 9 - Tekstslide

2. Franse sociale verhoudingen
  • De handel bloeit in de havens van FRA
Maar: er is ook grote armoede onder boeren en arbeiders en indirecte belasting

  • Standenmaatschappij:  maatschappij waarin de bevolking is verdeeld in standen met eigen rechten en plichten

  • 1e en 2e stand hebben meer privileges:
- Ze betalen minder belasting
- Boeren met pacht betalen aan hun heer




Slide 10 - Tekstslide

3. De Verlichting
Oorzaak verlichting is de wetenschappelijke revolutie (zelf onderzoeken) in de 17e eeuw

Door rationeel (met verstand) na te denken, kun je de wereld beter en gelukkiger maken ->
de beweging die dit stimuleert, heet de Verlichting

Kennis wordt belangrijk. Armoede en ellende wordt gezien als gevolg van domheid.

Diderot schrijft de eerste Encyclopedie

Visie: verdraagzaamheid tegenover geloven en alles is een gevolg van menselijk handelen



Slide 11 - Tekstslide

'God is een klokkenmaker'

Slide 12 - Tekstslide

Slide 13 - Tekstslide


Maak vragen 5 tot en met 7 van 4.1 in het werkboek

Slide 14 - Tekstslide

Planning
1. 5 minuten lezen + controle huiswerk
2. Nakijken huiswerk
3. Uitleg laatste leerdoel 4.1
4. Introductie 4.2
5. Aan de slag in het werkboek

Slide 15 - Tekstslide

4. Kritiek
Verlichting leidt tot kritiek op de standenmaatschappij: alle mensen zijn gelijk

Mensenrechten en rechtsstaat

Locke: vorsten krijgen macht van het volk
Montesquieu: absolutisme leidt tot onderdruk

Driemachtenleer (trias politica): scheiding wetgevende, uitvoerend en rechtgevende macht

Slide 16 - Tekstslide