Week 1: les 1 Introductie (BDS)

Welkom & Startklaar
bij I&S Unit 3: Natuurlijke gevaren

       Jas uit, oortjes uit, tas op de grond
       Telefoon in je Zakkie
       JdW-map en pen op tafel  
       Zitten volgens plattegrond!
      
timer
3:00
1 / 51
volgende
Slide 1: Tekstslide
AardrijkskundeMiddelbare schoolmavoLeerjaar 1

In deze les zitten 51 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 1 video.

Onderdelen in deze les

Welkom & Startklaar
bij I&S Unit 3: Natuurlijke gevaren

       Jas uit, oortjes uit, tas op de grond
       Telefoon in je Zakkie
       JdW-map en pen op tafel  
       Zitten volgens plattegrond!
      
timer
3:00

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Plattegrond

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lessenplan Unit 2: Appje uit de Oudheid
Week 1
Introductie
Wat gaan we deze periode doen?
Week 2
Heldenverhalen
Oude en nieuwe helden lijken op elkaar!
Week 3
Macht
Wie heeft de macht? Wat is democratie?
Week 4
Overtuigen
De kracht van goed spreken. Wat is retorica?
Week 5
Het goede leven
Wat is filosofie? Wat is goed leven?
Week 6
Taal & Tijd
Waar komen onze woorden en onze kalender vandaan?
Week 7
Architectuur
Wat zien we nog terug in de stad?

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesdoelen vandaag
Aan het einde van de les ...
  1. kan ik verschillenden voorbeelden geven van filosofen uit de oudheid verspreid over de wereld
  2. kan ik uitleggen wat volgens filosofen uit de oudheid 'goed leven' was
  3. kan ik uitleggen wat volgens mij 'goed leven' is



Dersin sonunda...
1 Dünya çapında yayılmış antik filozoflara dair birkaç örnek verebilirim
2 Antik filozofların 'iyi yaşam' olarak neyi düşündüklerini açıklayabilir miyim
3 İyi bir hayatın ne olduğunu açıklayabilir miyim
Наприкінці уроку...
1 Я можу навести кілька прикладів стародавніх філософів, розповсюджених по всьому світу
2 Чи можу я пояснити, що стародавні філософи вважали «хорошим життям»?
3 Чи можу я пояснити, що, на мою думку, означає «гарне життя»?

Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Unit 2: Natuurlijke gevaren
Samenlevingen kunnen worden getroffen door verschillende natuurlijke gevaren en hebben innovatieve systemen en middelen nodig om er effectief op te reageren.
Societies can be affected by different types of natural hazards and require innovative systems and resources in order to respond effectively to them. 
Суспільства можуть постраждати від різних типів стихійних лих і потребують інноваційних систем і ресурсів для ефективного реагування на них.
Toplumlar çeşitli doğal afetlerden etkilenebilir ve bunlara etkili bir şekilde yanıt verebilmek için yenilikçi sistemlere ve kaynaklara ihtiyaç duyarlar.

Slide 5 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Unit 2: Natuurlijke gevaren
Learner Profile: Geïnformeerd
Gebruik geheugentechnieken om het langetermijngeheugen te ontwikkelen.
Related concepts: bronnen en middelen
Key concept: systeem

Slide 6 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Programma 
  • Unit 3 Praktische info + les van mevrouw Henquet
  • Start nieuwe pagina in map
  • Wat weet je al over platentektoniek: rondloop opdracht
  • Uitleg opbouw van de aarde: aantekeningen maken
  • Online opdracht
Week 1
Week 2
Week 3
Week 4
Week 5
Week 6
Week 7
Week 8

Introductie
+ opbouw aarde


Museum 
Leiden

Platen-tektoniek

Vakantie

Ontstaan aardbevingen, gebergten
en vulkanen

FA
+ verdieping vulkanisme

Oefenen
vulkanisme

Voorbereiden SA

Slide 7 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesdoelen van vandaag
Aan het einde van deze les:
  • weet je in grote lijnen waar het AK-gedeelte van I&S over gaat en heb je vragen over deze onderwerpen bedacht

  • je kan de verschillende lagen van de aarde opnoemen en omschrijven.

Slide 8 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Unit 3: Praktisch
FA 1 (Formative Assessment): in week 6 is er een schriftelijke overhoring over alle begrippen die je in week 1 t/m 4 hebt geleerd
FA 2 (Formative Assessment): lever elke week je huiswerkopdracht geschiedenis in. Per week kun je 1 punt verdienen (er zijn dus 6 punten te verdienen).
SA (Summative Assessment): in de toetsweek na unit 3 is er een schriftelijke toets over alle lesstof, dus AK, GS en FI samen. Hiervoor leer je de boekjes die je krijgt en deze lesson ups.

Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Unit 3: Hoe leer je? 
In deze periode krijgen jullie een KENNISTOETS 
Hier moeten we ons langetermijngeheugen voor trainen. 

We gaan daarom dus ook focussen op: 
- het maken van nette aantekeningen
- het individueel en in stilte focussen op je werk
- het leren van begrippen 
- het oefenen met toetsvragen waar je de nieuwe kennis moet toepassen

Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Pak je map
  • achter tabblad I&S
  • nieuw lijntjes papier   
  • mapje met kennisboekje
  • Op de eerste pagina schrijf je: 

    I&S Unit 3: Alles stroomt
    Processen van verandering zijn onvermijdelijk,
    maar houding bepaalt hoe mensen er mee omgaan.
Individueel en in stilte
Schrijf op!

Slide 11 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Kennen jullie deze nog?

Slide 12 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Waar ging de les van 
mevrouw Henquet over?

Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

In eigen woorden
• In je aantekeningen in je map

30-01-2024 - Mevrouw de Graaf
Oefening: unit 3 in eigen woorden:
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Individueel en in stilte
Hier jouw antwoord op de vraag: waar gaat unit 3 over? 

Gebruik in je antwoord de woorden proces, verandering en houding. 
Schrijf op!

Slide 14 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Begin bovenaan een lege pagina (lijntjes papier)

Aardrijkskunde - Week 1: Opbouw van de aarde
Schrijf op!
Individueel en in stilte

Slide 15 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Thema 1 - Opbouw van de aarde



Individueel en in stilte
Schrijf op!

Slide 16 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat weet ik al over platentektoniek?
  • 5 afbeeldingen liggen verspreid over het klaslokaal 

  • Jullie gaan straks in 3 rondes rondlopen 

  • In ronde 1 schrijf je op alles wat je al over deze foto weet
  • In ronde 2 schrijf je vragen op die je hebt over wat je ziet op de foto 
  • In ronde 3 plak je stickers: welke vragen van je klasgenoten vindt jij ook interessant? 

Slide 17 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Voorbeeld fotoposter
Tip: Je mag ook je thuistaal gebruiken bij deze opdracht!

Slide 18 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat weet ik al over platentektoniek?

  • Iedereen heeft een pen

  • Loop langs alle 6 foto's en schrijf in het juiste vak wat je al weet over de afbeelding die je ziet
Ronde 1
timer
5:00

Slide 19 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat weet ik al over platentektoniek?

  • Iedereen heeft een pen

  • Loop langs alle 6 foto's en schrijf in het juiste vak de vragen die bij je opkomen als je naar de afbeelding kijkt
Ronde 2
timer
5:00

Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat weet ik al over platentektoniek?

  • Iedereen heeft 6 stickers - 1 sticker per afbeelding

  • Loop langs alle 6 de afbeeldingen en plak je sticker bij de vraag die jij het interessantst vindt. 

  • Je plakt 1 sticker per fotoposter
Ronde 3
timer
5:00

Slide 21 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat weet ik al over platentektoniek?

  • Waar weten we als klas al veel van af?

  • Waar hebben we veel vragen over?

  • Wat denk je dat platentektoniek nu betekent? 
Nabespreking
Steek je hand omhoog als je wilt praten!

Slide 22 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Thema 1 - Opbouw van de aarde



Platentektoniek

 
Schrijf onder elkaar, maar houd 1 regel ruimte tussen de woorden voor de definitie straks:

Individueel en in stilte
Schrijf op!
Het bewegen van aardplaten, waardoor vulkanen, gebergten, aardbevingen en tsunami's ontstaan. 

Slide 23 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Waar gaan we deze periode over leren bij mevrouw de Graaf?
  1. Wat voor veranderingen ontstaan aan het aardoppervlak door platentektoniek?

  2. Hoe werkt het proces van platentektoniek en hoe leidt dit tot verandering? 

  3. Wat is de beste manier van omgaan met deze veranderingen aan het aardoppervlak? 

Slide 24 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Programma
  • Terugblik lessen gister
  • Introductie Unit 3: Alles stroomt en AK
  • Wat weet je al over platentektoniek
  • Uitleg opbouw van de aarde
  • Online opdracht
Straks tijd voor aantekeningen!

Slide 25 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat is er allemaal onder onze voeten?

Waar bestaat de aarde uit?  
Steek je hand omhoog als je wilt praten!

Slide 26 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 27 - Link

Deze slide heeft geen instructies

De opbouw van de aarde
  • binnenkern (hard)
    + buitenkern (vloeibaar)

  • mantel (plastisch)

  • korst  (hard)

Slide 28 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

De aardkorst
  • Harde, dunne schil
  • Bestaat uit aardplaten 

Slide 29 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

De aardmantel
 convectiestromen
Ronddraaiend magma 

Slide 30 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Hoe werken convectiestromen?

Slide 31 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Schrijf de definitie van de begrippen op in je schrift op dezelfde manier zoals bij het woord "platentektoniek"
Ga dan naar toddle, opdracht Week 1
Aardkorst = Dunne laag gesteente om de aarde, met een dikte van gemiddeld 8 km onder oceanen en 35 km onder continenten 
 
Aardmantel = De laag in de aarde tussen de aardkorst en de aardkern
 
Aardkern = Het binnenste deel van de aarde
 
Convectiestromen = Stroming van het gesmolten gesteente onder de aardkorst binnen in de aarde

Slide 32 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Oefenen via Toddle
  • Individueel / stilte 
  • Op laptop
  • Lees de instructies

Slide 33 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 34 - Link

Deze slide heeft geen instructies

Verdieping
De mens is nog nooit helemaal binnen in de aarde geweest. Hoe weten we dan hoe het eruit ziet?

Slide 35 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 36 - Link

Deze slide heeft geen instructies

Verdieping
Seismoloog = wetenschapper die gespecialiseert is in aardbevingen
Seismogram meet de trillingen

Slide 37 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesdoelen check
Aan het einde van deze les:
  • weet je in grote lijnen waar het AK-gedeelte van I&S over gaat en heb je vragen over deze onderwerpen bedacht

  • je kan de verschillende lagen van de aarde opnoemen en omschrijven.

Slide 38 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesdoelen check
Schrijf op in je schrift:
- Welke 4 lagen van de aarde ken je?
- Kan je nog extra informatie per laag opschrijven? 

timer
3:00
Individuele opdracht (je werkt in stilte)

Slide 39 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Huiswerk
  • Boekje met lesstof AK op Toddle - class files 
  • Lees thema 1 en 2 

Slide 40 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Zelfstandig lezen
  • Boekje met lesstof AK op Toddle - class files 
  • Lees thema 1 en 2 
timer
10:00
Individuele opdracht (je werkt in stilte)

Slide 41 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 42 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Unit 2: Natuurlijke gevaren
Learner Profile: Geïnformeerd & Evenwichtig
ATL: Oefen omgang met verandering & Gebruik technieken om het langetermijngeheugen te ontwikkelen
Related concepts: processen
Key concept: verandering
Samenlevingen kunnen worden getroffen door verschillende natuurlijke gevaren en hebben innovatieve systemen en middelen nodig om er effectief op te reageren.

Slide 43 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 44 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

JdW-kijkwijzer
Lesopbouw:

  1. Vooraf:
    Startklaar, Voorkennis activeren, Formatief Handelen

  2. Instructie:
    Leerdoelgericht werken, Inclusieve didactiek, Concrete en herkenbare voorbeelden, Formatief Handelen

  3. Toepassing:
    Actieve verwerking, Formatief handelen 

  4. Evaluatie:
    Afsluiting

Slide 45 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Checklist:
  • Bepaal welke voorkennis relevant is voor de nieuwe lesstof.
  • Ontwerp een terugblik-opdracht die deze voorkennis activeert.
  • Overweeg of en hoe thuistalen ingezet kunnen worden om de voorkennis te activeren.
Terugblik opdracht

Slide 46 - Woordweb

2. Voorkennis activeren
De docent activeert relevante voorkennis aan de hand van een terugblik-opdracht, waarbij eventueel een beroep op de thuistalen wordt gedaan. Op deze manier biedt de docent een kapstok om nieuwe stof te verbinden aan de eerder geleerde stof en richting te geven aan het verdere verloop van de les. Tegelijkertijd worden hiermee misconcepties van leerlingen zichtbaar gemaakt, waar de docent vervolgens gericht op in kan spelen. 
           Instructie
Checklist:
  • Interactieve uitleg (responsief): wisbordjes, LessonUp check-vragen, Cornell-methode.
  • Een contextrijke en inclusieve leeromgeving door (culturele) achtergronden in de lesstof te integreren.
  • Meertaligheid functioneel inzetten.
  • Iedereen bij de les betrekken.

Slide 47 - Tekstslide

4. Inclusieve didactiek
De docent past diverse strategieën toe om de betrokkenheid van alle leerlingen te garanderen. Door regelmatig het begrip van de lesstof te controleren en zo nodig de uitleg aan te passen, blijft de stof toegankelijk voor iedereen. Flexibele en heterogene differentiatie ondersteunt dit proces. Interactie in de klas wordt versterkt door het gebruik van thuistalen. Verder creëert de docent een contextrijke en inclusieve leeromgeving door (culturele) achtergronden in de lesstof te integreren. Door positief en proactief op leerlinggedrag te reageren, wordt het voor leerlingen makkelijker om gewenst gedrag te tonen en actief deel te nemen aan de les.



De vraag kan hier 
geplaatst worden.
A
a.
B
b.
C
c.
D
d.

Slide 48 - Quizvraag

7. Formatief handelen
De docent geeft de leerlingen gedurende de les gerichte feedback, feedup en feedforward op de op de inhoud van het werk, de leerstrategie, het gedrag en op zelfsturing. De docent bevraagt willekeurig leerlingen met open vragen. De docent stimuleert kwaliteitsbesef onder leerlingen door bijvoorbeeld leerlingen elkaars werk te laten vergelijken of uitgewerkte voorbeelden te gebruiken, gevolgd door geïnformeerde vervolgstappen.
           Aan de slag
Checklist:
  • Expliciete instructie voor toepassingsopdracht: wat, hoe, hoe lang, klaar?
  • Afwisseling in oefentypes (herkneden van de lesstof)
  • Eerst voordoen, daarna begeleidt inoefenen, vervolgens zelfstanding en weer samen (ik--wij-jij/jullie-wij)
  • Het leren zichtbaar maken (zelftesten, gespreid leren, schema’s maken, en samenvatten volgens de Cornell-methode )
  • Differentiëren waar nodig: heterogeen en flexibel.

Slide 49 - Tekstslide

6. Actieve verwerking
De docent maakt expliciet hoe de leerstof actief verwerkt dient te worden. De docent start met modelleren en laat leerlingen vervolgens actief inoefenen. Volgens het 'ik-wij-jullie/jij-wij' principe wordt de ondersteuning geleidelijk afgebouwd. Er wordt gevarieerd in oefentypes en het leerproces wordt zichtbaar gemaakt, bijvoorbeeld met hardop denken opdrachten. Effectieve leerstrategieën zoals zelftesten, gespreid leren, schema’s maken, en samenvatten volgens de Cornell-methode worden expliciet aangeleerd. Dit herkneden van de lesstof helpt bij het bewerken van het lange termijn geheugen

De vraag kan hier 
geplaatst worden.
A
a.
B
b.
C
c.
D
d.

Slide 50 - Quizvraag

7. Formatief handelen
De docent geeft de leerlingen gedurende de les gerichte feedback, feedup en feedforward op de op de inhoud van het werk, de leerstrategie, het gedrag en op zelfsturing. De docent bevraagt willekeurig leerlingen met open vragen. De docent stimuleert kwaliteitsbesef onder leerlingen door bijvoorbeeld leerlingen elkaars werk te laten vergelijken of uitgewerkte voorbeelden te gebruiken, gevolgd door geïnformeerde vervolgstappen.
Eindslide.

Ruimte voor een afsluitend woord.

Slide 51 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies