Les 2. Literatuur middeleeuwen. Jaco van Maerlant (rest) en rederijkers
Programma
Voortgang (Talent, literatuurgeschiedenis, keuze ME boek)
Hoe begin je aan een beschouwing?
Literatuurgeschiedenis: laatste stukje Van Maerlant + de rederijkers
1 / 24
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 4
In deze les zitten 24 slides, met interactieve quiz, tekstslides en 1 video.
Lesduur is: 50 min
Onderdelen in deze les
Programma
Voortgang (Talent, literatuurgeschiedenis, keuze ME boek)
Hoe begin je aan een beschouwing?
Literatuurgeschiedenis: laatste stukje Van Maerlant + de rederijkers
Slide 1 - Tekstslide
Leerdoelen
Je verwerft kennis en inzicht in de Nederlandse literaire cultuur van de middeleeuwen: Jacob van Maerlant en de rederijkers
Je kunt teksten vergelijken en bepalen welke beschouwing het meest geslaagd is.
Je kunt je voorbereiden op het schrijven van een beschouwing
Slide 2 - Tekstslide
Keuze 2e boek middeleeuwen
Van den vos Reynaerde
Karel ende Elegast
Elkerlijc
De reis van Sint Brandaan
Mariken van Nieuwmeghen
6 Ridderverhalen (of enkelen daaruit)
Slide 3 - Tekstslide
Opdracht Middeleeuwen
(Her)lees de Beatrijs
Schrijf een beschouwing van tussen de 500 en 700 woorden.
Schrijf een inleiding, kern en een slot.
Slide 4 - Tekstslide
Inleiding, kern, slot
In de inleiding introduceer je de boeken; het thema; de auteurs; en je onderzoeksvraag/ of stelling.
In de kern geef je argumenten bij je vraagstelling. Maak vergelijkingen. Gebruik de inhoud van de boeken.
In het slot weeg je de argumenten/meningen tegen elkaar af en kom je tot een slotsom, het antwoord op je vraag.
Slide 5 - Tekstslide
Bronnen, citaten, etc.
Min. 1 bron naast je boeken: een recensie of een achtergrondartikel
Verwerk citaten in je beschouwing uit je bron(nen) en je 2 boeken (min 1 citaat per boek).
Betrek de middeleeuwese cultuur (als achtergrondinformatie) bij je beschouwing
De spelling moet correct zijn.
Voeg een bronnenlijst toe (volgens APA-richtinlijnen)(https://www.scribbr.nl/category/apa-stijl/).
Slide 6 - Tekstslide
Planning
Week 20: uitleg opdracht
Week 21: maken bouwplan en samen beoordelen
Week 22 schrijven (1e versie)
Week 23 inleveren (2e versie)
Slide 7 - Tekstslide
Beginnen aan de beschouwing 1
Documenteren
Zoek op internet achtergrondartikelen over de boeken. (Je kan ook gebruikmaken van de LessonUps over de middeleeuwse literatuur).
Slide 8 - Tekstslide
Beginnen aan de beschouwing 2
Brainstorm
Brainstorm individueel of samen (bijvoorbeeld door met elkaar te videobellen) over je boeken en schrijvers. Wat hebben ze gemeen? Wat zijn de verschillen? Komen er verschillende meningen in je achtergrondartikelen/ recensies voor?
Welke vragen komen er bij je op?
Slide 9 - Tekstslide
Beginnen aan de beschouwing 3
Ordenen
Orden je gedachten: wat schijf je in de inleiding? Hoeveel alinea's heb je nodig in je kern? Wat schrijf je waar? Wat wordt je centrale vraag?
Slide 10 - Tekstslide
Beginnen aan de beschrouwing 5
Schrijfplan!
Schrijf in steekwoorden op wat je in welke alinea wil schrijven.
Je kan nu ook al tussenkopjes, en misschien al een titel bedenken.
Tesktstructuur?
Wat schrijf je in je conclusie?
Slide 11 - Tekstslide
Schrijf een inleiding
In de inleiding trek je de aandacht van de lezer d.m.v. een anekdote, aanleiding, eerder artikel, achtergrondinformatie.
Zie ook p. 77, 78 van je Talent vakboek
Slide 12 - Tekstslide
Onderwijs in de middeleeuwen
Slide 13 - Tekstslide
Trivium
de grammatica (het bestuderen van de structuur van het Latijn)
de retorica (het er zich schriftelijk en mondeling in kunnen uitdrukken)
dialectica of logica (het opzetten van een betoog en het afwegen van argumenten).
Slide 14 - Tekstslide
Quadrivium
rekenen
wiskunde
astronomie
muziektheorie
Slide 15 - Tekstslide
En daarna...
Minderheid ging naar de universiteit
Studies: theologie, filosofie, rechten of medicijnen
Universiteiten alleen in Leuven, Parijs, Orleans of Bologna
Op het platteland maar heel weinig scholing
Slide 16 - Tekstslide
En jij?
Als jij in de middeleeuwen had geleefd, zou jij dan denk je het trivium en/ of het quadrivium hebben doorlopen?
En zou je naar de universiteit gaan?
Slide 17 - Tekstslide
De rederijkers
Slide 18 - Tekstslide
0
Slide 19 - Video
De rederijkers waren burgers uit de stad. Zij hadden dezelfde maatschappelijke positie als
A
edelen
B
geestelijken
C
boeren/ burgers
Slide 20 - Quizvraag
Vormregels
Strenge vormregels
Voorbeeld: 'Refrein', een gedicht van meerdere strofen waarbij aan het slot van iedere strofe dezelfde regel (de ‘stokregel’) herhaald wordt.
Waarom die regels? Goddelijke orde, harmonie, (in de hele kosmos) moest in de kunsten weerspiegeld worden.
Slide 21 - Tekstslide
Landjuwelen
Wedstrijden tussen verschillende rederijkerskamers
Er werd gestreden in de disciplines toneel (serieus en komisch) en poëzie.
Slide 22 - Tekstslide
Huiswerk maandag
Zoek bronnen op internet of in de bibliotheek voor je beschouwing
Lees je 2e middeleeuwse boek (https://bulkboek.online/reeks-middeleeuwen/)
Maak de opdrachten van Talent en Literatuurgeschiedenis af