thema 5 les 3

Thema 5 les 3
 
Mascha Hulst 
1 / 42
volgende
Slide 1: Tekstslide
Natuur en TechniekHBOStudiejaar 2

In deze les zitten 42 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 3 videos.

Onderdelen in deze les

Thema 5 les 3
 
Mascha Hulst 

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Vorige week

divergent en convergent
wybertjes-model
7 ontwerpvaardigheden 
werkvormen op www.ontwerpenindeklas.nl
een voorbeeld van een ontwerples over duurzaamheid

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

lesdoelen
Aan het eind van deze les
  • ben je bekend met de literatuur omtrent buitenonderwijs
  • ben je je bewust van verschillen tussen jongens en meiden
  • ken je het belang van buitenonderwijs voor jongens en  meiden
  • kan je een visie vormen t.o.v. het buitenonderwijs
  • heb je gebrainstormd over een ontwerples voor buiten

Slide 3 - Tekstslide

Naast de doelen van de les heeft de voorbereiding ook enkele doelen:
- Je weet dat kinderen entousiaster zijn, actiever mee doen en meer samen werken met een buitenles.
- Je weet dat buitenles zorgt voor een fijnere afwisseling en een betere aansluiting op de lesstof.
- Je weet dat een buitenles een andere houding van de leerkracht vraagt.
- Je kan op basis van literatuurstudie meer voordelen noemen
Maak een foto van je groepsmindmap en deel deze met de groep.

Slide 4 - Open vraag

overeenkomsten drie keer in een groepje. 
zet een circel om de belangrijkste.
Is de thuisopdracht gelukt?

Slide 5 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat is je opgevallen aan de mindmap die je bekeken hebt?

Slide 6 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

woordweb buitenonderwijs

Slide 7 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

Tijdens mijn stage heb ik
een buitenles gegeven
ja, 1x
ja, meerdere keren
nee

Slide 8 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Waar hebben leerkrachten het meeste behoefte aan, als het gaat om het geven van buitenonderwijs

Slide 9 - Open vraag

Het hebben van basismateriaal en voorbeeldlessen is het belangrijkste!!!!
genderongelijkheid

Slide 10 - Tekstslide

Overstap naar gender(on)gelijkheid in het buitenonderwijs
Waar denk je dat
meisje beter in zijn?

Slide 11 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

Waar denk je dat
jongens beter in zijn?

Slide 12 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

Slide 13 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Discussie
Stelling: Meisjes en jongen zijn verschillend. Bij het lesgeven houd ik daar rekening mee als leerkracht

Slide 14 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 15 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Verschillen tussen jongens en meisjes zijn:
Nurture (aangeleerd)
Nature (aangeboren)
Beiden

Slide 16 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Een paar feiten op een rij:
- De sociaal emotionele ontwikkeling van jongens loopt achter op meisjes
- Jongens lopen eind groep 8 - > 1 jaar gem. achter op taal
- Jongens leren meer van ontdekken, experimenteren, bouwen, competitie
   en bewegen 
- Er wordt véél onderzoek gedaan naar verschillen, maar meer is nodig
- Meiden en jongen onderling verschillen ook!
Voor jongens is buitenonderwijs
belangrijker dan voor meisjes
Mee eens
Niet mee eens

Slide 18 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Wat is jouw visie op 
buitenonderwijs?

Slide 19 - Tekstslide

In groepjes of klassikaal
Ontwerples buitenonderwijs

Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Brainstormen over een 
ontwerples buitenonderwijs
1) maak 2 of 3 tallen
2) bedenk een ontwerpvraag
    (hoe kun je... + ...voorwerp buiten... + ...actief werkwoord
3) Verdeel de cirkel in 3 stukken (verkorte ontwerpcyclus)
4) Bedenk in elke stap :
        - wat doen de kinderen hier (denk aan wybertesmodel)?
        - welke ontwerpvaardigheid gebruiken de kinderen?
        - welke werkvorm (ontwerpenindeklas.nl) kun je gebruiken
             tijdens deze stap als leerkracht?
        



  • twee of drietallen
  • Bij elke stap ontwerpvaardigheid, werkvorm, convergeren/divergeren 
  • Presenteer d.m.v. teamuitwisseling: https://ontwerpenindeklas.nl/losseles/team-uitwisseling/
timer
9:00

Slide 21 - Tekstslide

bijvoorbeeld: hoe kun je een glijbaan minder glad maken
Verkorte ontwerp cyclus
Probleem/behoefte
Verkennen van het probleem en ideeën verzinnen om dit probleem op te lossen. 
De beste ideeën worden gekozen
Ontwerp
Voeg de ideeën samen tot één concept en maak hier een prototype van
Product (idee)
Het product of idee wordt getest en geoptimaliseerd. Daarna wordt het product gepresenteerd.

Slide 22 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wil je meer info over buitenonderwijs?

Bekijk dan eens deze websites:
- https://www.kennisrotonde.nl/vraag-en-antwoord/bewegend-leren
- https://www.buitenonderwijs.nl/lesmaterialen
- https://www.buitenlesdag.nl/


Slide 23 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 24 - Link

zie conclusie helemaal onderaan de site 

Slide 25 - Link

Deze slide heeft geen instructies

Slide 26 - Link

Deze slide heeft geen instructies

Mijn ervaringen met buitenles
buiten tekenen
schooltuin
schaduw tekenen
waterbaan onderbouw en bovenbouw
spellingsles klankgroepen

Slide 27 - Tekstslide

indien tijd over
lesdoelen
Aan het eind van deze les
  • ben je bekend met de literatuur omtrent buitenonderwijs
  • bent je je bewust van verschillen tussen jongens en meiden
  • ken je het belang van buitenonderwijs voor jongens en  meiden
  • kan je een visie vormen t.o.v. het buitenonderwijs
  • heb je gebrainstormd over een ontwerples voor buiten

Slide 28 - Tekstslide

Naast de doelen van de les heeft de voorbereiding ook enkele doelen:
- Je weet dat kinderen entousiaster zijn, actiever mee doen en meer samen werken met een buitenles.
- Je weet dat buitenles zorgt voor een fijnere afwisseling en een betere aansluiting op de lesstof.
- Je weet dat een buitenles een andere houding van de leerkracht vraagt.
- Je kan op basis van literatuurstudie meer voordelen noemen
Volgende Les

Maak je tijdens de les een ontwerples
met aanwezige materialen

Slide 29 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat kan er verbeterd worden aan deze les?

Slide 30 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

buitenonderwijs

Slide 31 - Tekstslide

Overstap naar gender(on)gelijkheid in het buitenonderwijs
De feiten op een rij:

  • Jongens lopen eind groep 8 - 1 jaar gem. achter op taal.
  • CITO eindtoets bij jongens 1,5 punt gedaald afgelopen 5 jaar.
  • Jongens scoren de laatste jaren lager bij de CITO eindtoets.

Slide 32 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Oorzaak
  1. Ontbreken mannelijke rolmodellen -> vooral juffen
  2. Onderwijs wordt steeds taliger
  3. Te weinig aandacht voor verschillen in hersenrijping
     jongens vs meisjes
  4. De daling uren beweging(sonderwijs).

Slide 33 - Tekstslide

1. ontbreken mannelijke rolmodellen worden in andere bronnen weer ontkracht. Wanneer je een juf hebt die veel met techniek doet dan is dat bevorderlijk voor beide partijen. 
Wat hebben jongens nodig?
  • lessen met meer ontdekken, experimenteren, bouwen, competitie
    en bewegen.
  • concrete, uitvoerende taken.
  • meer naar buiten om energie kwijt te kunnen.


Slide 34 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Maar let op!
  • niet elke kind is hetzelfde  
  • In verstedelijkte gebieden is aandacht voor buitenspel extra belangrijk voor elke sekse
  • Over het algemeen presteren meiden beter in de natuurwetenschappen dan jongens 
  • --> buitenspel moet tegemoet komen aan de cognitieve behoeften én ''beweegbehoeften'' voor zowel jongens als meisjes

nog niet helemaal duidelijk..

Slide 35 - Tekstslide

https://www.slo.nl/thema/meer/handreiking/omgaan-met/

https://www.techniekpact.nl/

Er zijn hier wel een aantal kanttekeningen bij te plaatsen; niet elke kind is hetzelfde en vertoont niet altijd dezelfde eigenschappen
Behalve rekening te houden met sekseverschillen, is het ook belangrijk om rekening te houden met individuele behoeften
In verstedelijkte gebieden is aandacht voor buitenspel extra belangrijk voor elke sekse
Over het algemeen presteren meiden beter in de natuurwetenschappen dan jongens --> buitenspel moet tegemoet komen aan de cognitieve behoeften én ''beweegbehoeften'' voor zowel jongens als meisjes

Slide 36 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Lesidee 1: bootje bouwen

Slide 37 - Tekstslide

wedstrijdje: welke bootje blijft het langst drijven of vaart het verst op de wind. Gebruik zowel kosteloos materiaal als natuurlijke materialen. spreek vooraf af waar het bootje op getest gaat worden. Doorloop ook hierbij de stappen van het ontwerpend leren. 
lesidee 2: de wolken

Slide 38 - Tekstslide

ga lekker naar buiten en laat de kinderen op een kleedje liggen per viertal met de hoofden bij elkaar. Welke figuren zien ze en zien de anderen dat ook.

Bespreek met elkaar waar de wolken vandaan komen en wat een wolk precies is.

Wat weten de kinderen over de waterkringloop en kunnen ze deze in het klein buiten nabootsen.
lesidee 3: groente onderzoek

Slide 39 - Tekstslide

leerlingen leren voorspelen onder welke omstandigheden groente het beste kunnen groeien. Hierbij leren ze het nauwkeurig bij te houden door in millimeters te meten. En leren de kinderen dit in een staafgrafiek te plaatsen. 

kerndoel 41: de kinderen leren over de bouw van planten, dieren en mensen en over de vorm en functie van hun onderdelen.
Kerndoel 42: de leerlingen leren onderzoek doen naar materialen en natuurkundige verschijnselen als licht, geluid, elektriciteit, kracht, magnetisme en temperatuur.
kerndoel 33: de leerlingen leren te meten en te rekenen met eenheden en maten, zoals bij tijd, geld, omtrek, oppervlakte, inhoud, gewicht, snelheid en temperatuur.

Zet vooraf alle materialen klaar en vertel dat ze gaan onderzoeken zoals echte biologen dat ook doen. Gebruik hiervoor eventueel tuinkers voor een snel resultaat.


lesidee 4: van stengel tot stamper

Slide 40 - Tekstslide

Lesdoel
De leerlingen leren de verschillende delen van
een bloem kennen en oefenen met het schrijven
van een elfje.
Kerndoel 5: De leerlingen leren naar inhoud en
vorm teksten te schrijven met verschillende
functies, zoals: informeren, instrueren, overtuigen of plezier verschaffen.
Kerndoel 9: De leerlingen krijgen plezier in het
lezen en schrijven van voor hen bestemde verhalen, gedichten en informatieve teksten.
Kerndoel 41: De leerlingen leren over de bouw
van planten, dieren en mensen en over de vorm
en functie van hun onderdelen.
Inhoud
Voorbereiding
Kies een dag uit in een seizoen dat er bloemen
in de buurt te vinden zijn (maart-juni). Print
het werkblad en leg de loepjes/vergrootglazen
klaar.
Zet voor je begint twee filmpjes klaar:
SchoolTV: “Bloemen” https://schooltv.nl/
video/bloemen-wat-is-een-bloem/.
• SchoolTV: “Hoe veranderen paardenbloemen in pluizenbollen? 3:24 min.) https://
schooltv.nl/video/hoe-veranderen-paardenbloemen-in-pluizenbollen-van-gele-blaadjes-naar-witte-pluisjes/
Inleiding
Stel de leerlingen de volgende vragen om te
kijken hoeveel ze al weten:
• Weet jij waarom planten soms één of meer
bloemen hebben?
• Zijn bloemen van verschillende planten
hetzelfde van vorm?
• Wat zit er eigenlijk binnen in een bloem?
• Hoe heten de delen van een bloem?
Kijk naar beide filmpjes op SchoolTV. Kijk of je
samen de antwoorden kunt ontdekken.
Aan de slag
Ga met de leerlingen buiten op zoek naar
bloemen. Een aantal leerlingen mag een bloem
plukken (er mogen nog een steel en bladeren
aan zitten). Bespreek dat het plukken van bloemen eigenlijk niet handig is. Veel insecten eten
het nectar in de bloemen. Nu halen we dus hun
eten weg. Een paar mogen we er wel plukken,
zodat we kunnen zien hoe het werkt, maar als
je zelf buiten bent, kun je ze dus beter laten
staan. Eventueel kan je ook een paar bloemen
op voorhand kopen. Bijvoorbeeld lelies, omdat je daarbij goed de stamper kunt zien.
visie-pitch-opdracht
Je moet de stageschool overtuigen om meer lessen buiten te organiseren. Hoe ga je hun overtuigen?

Schrijf een overtuigend, kort pleidooi om in de nieuwsbrief/website van de school te plaatsen.
Tijd 7 minuten. 
Daarna worden er twee uitgekozen om te presenteren.

Slide 41 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Bedenk zoveel mogelijk ontwerp-opdrachten aan de hand van de formule.

Slide 42 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies