MM 2B - 4.3 Naar een ander soort samenleving (les 7)
Welkom
Mens en Maatschappij
1 / 11
volgende
Slide 1: Tekstslide
Mens & MaatschappijMiddelbare schoolvmbo bLeerjaar 2
In deze les zitten 11 slides, met tekstslides en 2 videos.
Lesduur is: 50 min
Onderdelen in deze les
Welkom
Mens en Maatschappij
Slide 1 - Tekstslide
Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Programma
Bespreken werkstuk H4. Zie hand-out (10 minuten).
Nakijken opdrachten 4.3 (5 minuten).
Video: De IJzeren Eeuw in de klas. Het geheim van Rotterdam (10 minuten).
Uitleg theorie (5 minuten).
Zelfstandig maken opdrachten (15 minuten).
Afronden (5 minuten).
Lesdoel
Je weet welke veranderingen kwamen na de industriële revolutie.
Slide 2 - Tekstslide
Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Leerdoel
Je weet wat er bedoeld wordt met verstedelijking.
Je kunt de kenmerken van de industriële samenleving beschrijven.
Je weet wat imperialisme is.
Opdracht
Nakijken opdracht 4-6 (blz 19-20).
Kijk mee...
De IJzeren Eeuw in de klas. Het geheim van Rotterdam
Tijd van burgers en stoommachines
1800-1900
Slide 3 - Tekstslide
0
Slide 4 - Video
Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Leerdoel
Je weet wat imperialisme betekent.
Slide 5 - Tekstslide
Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Leerdoel
Je weet wat imperialisme betekent.
Uitleg
Steeds meer mensen kochten producten uit fabrieken > fabrieken hadden steeds meer grondstoffen nodig (rubber, tin, olie, koper).
Veel grondstoffen kwamen uit andere werelddelen > grote, Europese industrielanden (zoals Groot-Brittannië) veroverden grote gebieden in Azië en Afrika > macht, grondstoffen, rijkdom.
Imperialisme = het ontstaan van grote rijken met kolonies.
Kolonies > wingebieden voor grondstoffen, afzetmarkten voor producten en gebied om de Europese cultuur en beschaving te brengen.
Tijd van burgers en stoommachines
1800-1900
Slide 6 - Tekstslide
Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Leerdoel
Je weet wat imperialisme betekent.
Uitleg
Imperialisme = het ontstaan van grote rijken met kolonies.
Het imperialisme begon met het kolonialisme in de tijd van de VOC en de WIC.
Nederland had handelsnederzettingen in Suriname, de Antillen en Indonesië (dat de Nederlanders toen Nederlands-Indië noemden).
In de 19e eeuw veroverderde Nederland heel Indonesië.
Nederland haalden veel grondstoffen weg uit Indonesië en behandelde de inwoners slecht.
Multatuli schreef hierover het beroemde boek Max Havelaar(1859).
Tijd van burgers en stoommachines
1800-1900
Slide 7 - Tekstslide
Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Leerdoel
Je kent de gevolgen van de industrialisatie.
Je weet wat vakbonden zijn.
Uitleg
Industrialisatie = de verandering waarbij de samenleving steeds meer van de industrie afhankelijk wordt.
Industrialisatie > veel geld, maar geen eerlijke verdeling rijkdom.
Arbeiders waren arm. Kinderen moesten werken. Zwaar werk (12 uur per dag, gevaarlijk).
Arbeiders waren ontevreden > oprichting vakbonden = vereniging van arbeiders die onderhandelen met werkgevers over betere werkomstandigheden.
Tijd van burgers en stoommachines
1800-1900
Slide 8 - Tekstslide
Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Leerdoel
Je kent de gevolgen van de industrialisatie.
Je weet wat vakbonden zijn.
Opdracht
Lees de theorie (blz 21).
Maak opdracht 7-11.
Maak de online cursustoets 4.3.
Kijk mee...
Fragment Max Havelaar (vanaf minuut 3.49).
Tijd van burgers en stoommachines
1800-1900
Slide 9 - Tekstslide
Slide 10 - Video
Hoofdstuk 4: Mensen en machines
Introductie
Programma
Afronden (5 minuten).
Controle lesdoel
Stelling: De industrialisatie heeft onze wereld veranderd.
Ben jij het eens of oneens met deze stelling?
Leg je mening uit met argumenten.
Huiswerk
Maak opdracht 5, 6 en 7 (deel 1) van de praktische opdracht.