1.3 Lezen - les 1

Welkom!
1 / 23
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 3

In deze les zitten 23 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 45 min

Onderdelen in deze les

Welkom!

Slide 1 - Tekstslide

Wat gaan we doen?
  • Check: wat weet je nog?
  • Begin maken met paragraaf 1.3 Lezen 

Slide 2 - Tekstslide

Doelen
  • Ik kan uitleggen wat een artikel is.
  • Ik kan de structuur van een artikel herkennen.
  • Ik kan onderwerp en hoofdgedachte benoemen.

Slide 3 - Tekstslide

Wat weet je nog?


Quiz

Slide 4 - Tekstslide

Je leest in je agenda welke stof je moet leren voor een proefwerk.
Je leest zoekend.
A
WAAR
B
NIET WAAR

Slide 5 - Quizvraag

Een bijsluiter is een voorbeeld van een activerende tekst.
A
WAAR
B
NIET WAAR

Slide 6 - Quizvraag

'Ondertussen' is een voorbeeld van een opsommend tekstverband.
A
WAAR
B
NIET WAAR

Slide 7 - Quizvraag

'Met andere woorden' is een voorbeeld van een uitleggend tekstverband.
A
WAAR
B
NIET WAAR

Slide 8 - Quizvraag

Noem een functie van de inleiding.

Slide 9 - Open vraag

Wat is een kernzin?

Slide 10 - Open vraag

In welke tekstsoort worden argumenten gebruikt?
A
Informatieve tekst
B
Betogende tekst

Slide 11 - Quizvraag

Wat is het verschil tussen een signaalwoord en een verwijswoord?

Slide 12 - Open vraag

Noem twee strategieën die je in kunt zetten bij moeilijke woorden

Slide 13 - Open vraag

Slide 14 - Tekstslide

Artikel
Een artikel is een informatieve tekst met vooral objectieve informatie. In een artikel geeft de schrijver uitleg over een onderwerp. Een artikel wordt ook wel een uiteenzetting genoemd.

Slide 15 - Tekstslide

Mogelijke structuren 
  1. verklaringsstructuur: er wordt een verklaring voor een verschijnsel gegeven, bijvoorbeeld extreme droogte
  2. vraag-antwoordstructuur: er wordt antwoord gegeven op een feitelijke vraag, bijvoorbeeld Steekt een struisvogel bij gevaar zijn kop in het zand?
  3. probleem-oplossingstructuur: er worden oorzaken en gevolgen van een probleem behandeld, bijvoorbeeld lerarentekort
  4. uitleg over de inhoud en resultaten van een onderzoek, bijvoorbeeld koopverslaving
  5. verleden-heden-toekomststructuur: de ontwikkeling of verandering van een verschijnsel wordt besproken, bijvoorbeeld treinreizen vroeger en nu

Slide 16 - Tekstslide

Onderwerp en hoofdgedachte
Het onderwerp is waar de tekst over gaat. Je formuleert het onderwerp in één of enkele woorden.  -> titel en inleiding

De hoofdgedachte is het belangrijkste wat de schrijver over het onderwerp vertelt (de kortst mogelijke samenvatting). Je formuleert de hoofdgedachte in één of twee zinnen.  ->  inleiding en slot

Slide 17 - Tekstslide

Formuleren hoofdgedachte
Het formuleren van de hoofdgedachte hangt af van de tekstsoort:
  • De hoofdgedachte van een informatieve tekst bestaat altijd uit feitelijke informatie.
  • De hoofdgedachte van een betogende tekst bestaat altijd uit een mening, meestal gevolgd door het belangrijkste argument.

Slide 18 - Tekstslide

De mens heeft behoefte aan erkenning en ziet zijn mening het liefst door anderen bevestigd. Feiten die ons niet bevallen stellen we ter discussie.
A
Hoofdgedachte van een informatieve tekst
B
Hoofdgedachte van een betogende tekst

Slide 19 - Quizvraag

Het oprukkende Engels gaat ten koste van Frans en Duits. Zonde, want die talen zullen voor historisch onderzoek altijd nodig zijn.
A
Hoofdgedachte van een informatieve tekst
B
Hoofdgedachte van een betogende tekst

Slide 20 - Quizvraag

Slide 21 - Tekstslide

Opdracht
Samen lezen tekst 1 (blz 28)

Daarna maken opdr 2 + 4 t/m 7
(in je schrift)


Slide 22 - Tekstslide

Doelen
  • Ik kan leesstrategieën toepassen.
  • Ik kan tekstverbanden herkennen.

Slide 23 - Tekstslide