Les 1 en 2 (week 46)

Welkom!
10 min. lezen in stilte
timer
10:00
1 / 34
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 2

In deze les zitten 34 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 60 min

Onderdelen in deze les

Welkom!
10 min. lezen in stilte
timer
10:00

Slide 1 - Tekstslide

Wat gaan we doen?
  • Spreekwoord
  • Itslearning
  •  Lesdoelen
  • Waar of niet waar?
  • Woordenschat H3 - vaste voorzetsels en voorzetseluitdrukkingen
  • Lesdoelen controleren

Slide 2 - Tekstslide

Spreekwoord
Te veel hooi op je vork nemen.


Slide 3 - Tekstslide

Spreekwoord
Te veel hooi op je vork nemen.

 (=te veel werk aannemen, zodat je in moeilijkheden komt)

Slide 4 - Tekstslide

Mededelingen
  • Nakijken H2 Woordenschat en H3 Lezen
  • Laatste kans om griezelverhaal in te leveren 
  • Fictieopdracht verplaatst -> 19 november
  • Boek doorgeven 

Slide 5 - Tekstslide

Lesdoelen
Aan het eind van de les kun je vaste voorzetsels en voorzetseluitdrukkingen herkennen en begrijpen.

Slide 6 - Tekstslide

Waar of niet waar? (waar = staan, niet waar = zitten)
1. Metaforen komen vaak voor als spreekwoord.

2. Als je moet wachten op de uitslag van een onderzoek, kruipt de tijd voorbij. Deze zin is een voorbeeld van een personificatie. 

3. Daarnaast is een signaalwoord dat past bij een opsomming.

Slide 7 - Tekstslide

Bekijk onderstaande vragen.
1. Hoe vind je een bijvoeglijk naamwoord?
2. Hoe vind je een zelfstandig naamwoord?

Denk eerst zelf na over het antwoord en schrijf dit op.

timer
1:00

Slide 8 - Tekstslide

Bekijk onderstaande vragen.
1. Hoe vind je een bijvoeglijk naamwoord?
2. Hoe vind je een zelfstandig naamwoord?

Deel je antwoorden met je buur en praat over het antwoord.

timer
0:30

Slide 9 - Tekstslide

Vaste voorzetsels (1)
Vaste voorzetsels komen voor bij:
1. Werkwoorden. Voorbeeld: afhangen, kennismaken met
Het kan zijn dat de betekenis van een werkwoord verandert als het wordt gecombineerd met een vast voorzetsel.
Voorbeeld:
- Rekenen: Op de basisschool was ik erg goed in rekenen. (sommen maken)
- Rekenen op: Ik kan altijd goed op mijn vrienden rekenen. (vertrouwen)

Slide 10 - Tekstslide

Vaste voorzetsels (2)
2. Combinaties van zelfstandig naamwoord + werkwoord, denk aan bezwaar hebben tegen  en gebrek hebben aan.
3. Combinaties van bijvoeglijk naamwoord en werkwoord, zoals bang zijn voor, blij zijn met, dol zijn op.

Slide 11 - Tekstslide

Voorzetseluitdrukkingen
Voorzetseluitdrukkingen kun je vaak vervangen door één voorzetsel. 
- door middel van -> door, met
- in verband met -> door, wegens

Slide 12 - Tekstslide

H3 Vaste voorzetsels en voorzetseluitdrukkigen (blz. 84 - 87)
Wat? Opdracht 1 t/m 5.
Hoe? Eerst alleen in stilte (5 min.), daarna zachtjes overleggen. Je mag geen muziek luisteren.
Tijd: 12 min.
Klaar? Lezen in je leesboek.

Dit is huiswerk voor donderdag. Morgen kun je verder in de 
les.
timer
7:00
timer
5:00

Slide 13 - Tekstslide

Lesdoelen
Aan het eind van de les kun je vaste voorzetsels en voorzetseluitdrukkingen herkennen en begrijpen.

Slide 14 - Tekstslide

Welkom!
10 min. lezen in stilte
timer
10:00

Slide 15 - Tekstslide

Wat gaan we doen?
  • Laatste les voor de toets
  • Spreekwoord
  • Lesdoelen
  • Quiz
  •  Verder werken aan H3 Woordenschat
  • Lesdoelen bespreken

Slide 16 - Tekstslide

Spreekwoord
Iemand iets op de mouw spelden.
timer
0:45

Slide 17 - Tekstslide

Spreekwoord
Iemand iets op de mouw spelden.


Iemand iets wijsmaken.

Slide 18 - Tekstslide

Lesdoelen
Aan het eind van de les kun je vaste voorzetsels en voorzetseluitdrukkingen herkennen en begrijpen.

Slide 19 - Tekstslide

Waar vind je de hoofdzaak van een alinea?
A
In de tweede zin van de alinea.
B
In de kernzin.
C
In de eerste drie zinnen.

Slide 20 - Quizvraag

Stelling: In elke alinea staat een kernzin. Waar of niet waar?
A
Niet waar
B
Waar

Slide 21 - Quizvraag

Wat zijn voorkeursplaatsen?
A
Inleiding en slot
B
Middenstuk en conclusie

Slide 22 - Quizvraag

Welke vorm van beeldspraak zien we hier?
Wat een boom van een kerel!
A
Metafoor
B
Personificatie
C
Vergelijking

Slide 23 - Quizvraag

Zo fris als een...
A
wezel
B
hoentje
C
vis

Slide 24 - Quizvraag

Welk tekstverband zie je in de volgende zin?
Ik heb al wat ideeën, maar pas het recept aan.
A
tegenstellend verband
B
toelichtend verband
C
concluderend verband

Slide 25 - Quizvraag

Welk tekstverband zie je in de volgende zin?
Omdat ik me sterk voel aangetrokken tot kleur, bedenk ik recepten met een interessante combi...
A
oorzakelijk verband
B
redengevend verband
C
opsommend verband

Slide 26 - Quizvraag

Welk signaalwoord hoort bij een oorzakelijk verband?
A
opdat
B
daarom
C
dus
D
doordat

Slide 27 - Quizvraag

Wat gebeurt er bij een metafoor?
A
Object en beeld vallen samen.
B
Je gebruikt alleen het object.
C
Object en beeld staan tegenover elkaar.

Slide 28 - Quizvraag

Wat is een voorbeeld van een metafoor?
A
De tijd kruipt voorbij.
B
Onze tuin snakt naar regen.
C
De camping bevond zich aan de voet van de berg.

Slide 29 - Quizvraag

Wat is een voorbeeld van een personificatie?
A
De stoel kreunde onder zijn gewicht.
B
Zijn hoofd lijkt wel een varkenskop; er zit geen haar meer op!
C
Karel kreeg op zijn veertiende eindelijk de baard in de keel.

Slide 30 - Quizvraag

'Daarnaast geeft 19 procent aan dat ze van hun ouders helemaal geen hulp hebben gehad om online te bankieren.' Wat is in deze zin het doel en wat is het middel?
A
middel: hun ouders doel: bankieren
B
middel: hulp doel: online bankieren

Slide 31 - Quizvraag

'Bezwaar hebben tegen' is een voorbeeld van ...
A
... een vast voorzetsel in combinatie met een bijvoeglijk naamwoord
B
... een vast voorzetsel in combinatie met een zelfstandig naamwoord

Slide 32 - Quizvraag

H3 Vaste voorzetsels en voorzetseluitdrukkigen (blz. 84 - 87)
Wat? Opdracht 1 t/m 5.
Hoe? Eerst alleen in stilte (5 min.), daarna zachtjes overleggen. Je mag geen muziek luisteren.
Tijd: 15 min.
Klaar? Lezen in je leesboek.

Dit is huiswerk voor donderdag. 
timer
10:00
timer
5:00

Slide 33 - Tekstslide

Lesdoelen
Aan het eind van de les kun je vaste voorzetsels en voorzetseluitdrukkingen herkennen en begrijpen.

Slide 34 - Tekstslide