In deze les zitten 22 slides, met tekstslides en 2 videos.
Lesduur is: 120 min
Onderdelen in deze les
DIDACTIEK IN DE KEUKEN
Praktijkdag AD 2024
Slide 1 - Tekstslide
Doelen
De student voert uit en evalueert een kookles voor leerlingen in het (v)mbo en houdt daarbij rekening met de actualiteit van de beroepscontext en de leermogelijkheden van de leerlingen (VSO basis, kader, gemengd).
Bij het uitvoeren en evalueren van een kookles maakt de student gebruik van:
Zorg voor duidelijke structuur en rond verschillende lesfasen duidelijk af;
Binnenkomst en introductie
Informeren(uitleggen)
Demonstreren(vaardigheid demonstreren)
Uitvoeren
Eten/ pauze
Schoonmaken*
Evalueren*
Afsluiting les
Maak een volledig lesplan!(instructieplan)
Slide 4 - Tekstslide
tijd
lesfase
activiteiten leraarondersteuner
activiteiten leerling
leer en hulpmiddelen
benodigdheden
Binnenkomst en introductie
Informeren
Demonstreren
Uitvoeren
Eten/ pauze
Schoonmaken*
Evalueren*
Afsluiting les
Slide 5 - Tekstslide
Tijd
je komt snel tijd tekort;
kies daarom niet iets ingewikkelds, zorg dat het behapbaar blijft;
maak een planning en houd je daaraan!
reserveer voldoende tijd voor schoonmaken en opruimen;
reserveer tijd om zelf de keuken en kastjes te controleren!
Slide 6 - Tekstslide
Activiteiten en middelen
schrijf precies uit welke taken leerlingen wanneer uitvoeren, dat geeft je houvast (wie, wat, wanneer);
noteer ook wat jij dan doet;
noteer per onderdeel welke leer/hulpmiddelen je gebruikt;
en welke benodigdheden.
Slide 7 - Tekstslide
Voorbereiden kookles
de meeste leerlingen vinden koken leuk, maar 'alleen leuk' kan niet de bedoeling zijn!
denk na over wat je ze wilt leren;
kies een recept op niveau, vertaal deze in een werkkaart;(samen met docent)
zorg dat de boodschappen op tijd aanwezig zijn;
denk goed na over je les/instructieplan!
Slide 8 - Tekstslide
Voor de les
controleer de boodschappen;
bewaar ingrediënten op de juiste plaats;
zet spullen klaar (uitgiftebalie, aanrecht)
controleer of middelen en materialen aanwezig zijn;
leg handdoeken, theedoeken, vaatdoeken en schorten klaar voor gebruik.
Slide 9 - Tekstslide
Fase 1 Binnenkomst en introductie
Aandachtspunten:
jassen en tassen;
mobiele telefoons;
introductie onderwerp van de les;
lesdoelen laten zien en benoemen;
voorkennis activeren.
Slide 10 - Tekstslide
Fase 2 Informeren
Aandachtspunten:
uitleg geven;
houd rekening met spanningsboog (max 10-15 minuten);
bespreek werkkaarten;(recepten)
wijs expliciet op kritische punten;
stel hoge verwachtingen;
wees duidelijk welk gedrag je wilt zien;
controleer of leerlingen je goed hebben begrepen;
Slide 11 - Tekstslide
Fase 3 Demonstratie
Aandachtspunten:
didactische werkvorm: vaardigheidsdidactiek.
heel geschikt om nieuwe kennis/vaardigheden te verwerven;
je vertelt en doet voor, leerlingen doen na;
helpt leerlingen om te leren;
zorg voor duidelijke structuur!
bereid dit goed voor: goed voorbeeld doet goed volgen!
Slide 12 - Tekstslide
Fase 4: uitvoering
Aandachtspunten:
hier gaan leerlingen de keuken in: hoe houd jij overzicht?
let op professionele aspecten: hygiëne, ergonomie, veiligheid, milieu/duurzaamheid, ergonomie, juist gebruik van middelen en materialen, juist uitvoeren van handelingen;
hoe stimuleer je gewenst gedrag?
geef feedback en feedforward;
vergeet niet dat ook de tafel moet worden gedekt.
Slide 13 - Tekstslide
Slide 14 - Video
Kijkopdracht
Tijdens de uitvoeringsfase wordt er van jou als instructeur verwacht dat je feedback geeft op de professionele aspecten (en welke waren dat ook alweer?)
Bekijk bij de volgende dia de film over een kookles in het vmbo en noteer voor jezelf aan de hand van de aspecten situaties waarop jij feedback zou geven.
Slide 15 - Tekstslide
Slide 16 - Video
Fase 5 Eten/pauze
Aandachtspunten:
eet samen, aan een gedekte tafel;
besteed aandacht aan tafeletiquette;
houd rekening met religie;
bedenk of je een pauze geeft (tijd, duidelijke afspraken).
Slide 17 - Tekstslide
Fase 6 Evalueren
Aandachtspunten:
evalueren past goed aansluitend op de maaltijd;
evalueer op lesdoelen;
besteed ook aandacht aan proces (hoe verliep de les en ging het koken goed?) en aan product (is het lekker en goed gelukt)?
geef leerlingen een actieve rol;
bedenk daarom activerende werkvorm.
Slide 18 - Tekstslide
Fase 7: Schoonmaken en opruimen
Aandachtspunten:
Plan ruim voldoende tijd;
Leerlingen vinden koken leuk, opruimen niet!
Let op volgorde van afwassen, heet water, hoeveelheid afwasmiddel, gebruik van juiste doeken, etc.
Ook de kookplaat moet schoon, evenals de kastjes.
Let op het afvoerputje!
Vergeet de vloer en de was niet.
Controle is nodig!!!
Slide 19 - Tekstslide
Fase 7 Afsluiting
Aandachtspunten:
zorg voor een duidelijk einde van de les;
zeg leerlingen gedag;
jij bepaalt wanneer de les klaar is;
controleer kastjes op reinheid en volledigheid: niets vervelender voor een collega als de boel niet klopt;
doe de was/ volg afspraken;
Slide 20 - Tekstslide
Doelen behaald?
Heb je een beeld van de functie van een demonstratie bij het aanleren van technieken (vaardigheidsonderwijs)?
Lukt het je om passende, activerende werkvormen te zoeken?
Weet je hoe en wanneer je een instructie geeft, wanneer je coachend begeleidt?
Hoe geef je positieve feedback tijdens het koken?
Lukt het je om aan de hand van deze presentatie een kookles uit te voeren?
Slide 21 - Tekstslide
De Praktijkdag 2024
De recepten krijg je in de les.
We bespreken kort deze lessonup
Neem de lessonup van HACCP door voor de praktijkdag.