What is LessonUp
Search
Channels
Log in
Register
‹
Return to search
Recensie schrijven (les 1 t/m 3) les 3 nog maken
Welkom!
Leg alvast klaar:
je leesboek
je iPad (
dicht
)
je leerwerkboek deel b
je schrift/pen
Les 1
1 / 51
next
Slide 1:
Slide
Nederlands
Middelbare school
vmbo t
Leerjaar 3
This lesson contains
51 slides
, with
interactive quizzes
and
text slides
.
Start lesson
Save
Share
Print lesson
Items in this lesson
Welkom!
Leg alvast klaar:
je leesboek
je iPad (
dicht
)
je leerwerkboek deel b
je schrift/pen
Les 1
Slide 1 - Slide
timer
10:00
Slide 2 - Slide
Een recensie
>
Een recensie, wat is dat?
Slide 3 - Slide
Planning
Leerdoelen recensie schrijven
Kenmerken ontdekken
Werkmoment
Wat zijn de kenmerken van een recensie?
Slide 4 - Slide
Leerdoelen recensie schrijven
welke kenmerken recensies hebben (les 1)
taalgebruik in recensies (les 2)
waar je op moet letten als je een recensie schrijft (les 3)
schrijfplan maken voor jouw recensie (les 4)
recensie daadwerkelijk schrijven (les 5 / so)
Slide 5 - Slide
Recensie
Wat is een recensie?
Wat is het doel van een recensie?
Waar vind ik recensies, denk je?
Slide 6 - Slide
Recensie op bol.com
Recensies op scholieren.com
Slide 7 - Slide
Werkmoment
5.4 opdrachten:
1, 2, 3 en 4.
Afsluiten met theorie en benoemen kernmerken recensie.
Slide 8 - Slide
Een recensie is hetzelfde
als een review.
A
waar
B
niet waar
Slide 9 - Quiz
Een recensie heeft vooral:
A
feiten
B
meningen
C
feiten en meningen
Slide 10 - Quiz
Bij welke tekstdoel past een recensie het beste?
A
informeren
B
overtuigen
C
activeren
D
amuseren
Slide 11 - Quiz
Kenmerken recensie
Slide 12 - Mind map
Opbouw recensie
Inleiding: binnenkomer - onderwerp - mening
Kern: oordeel - argumenten (feiten/mening)
Voorbeelden in je kern => sterker
Slot: samenvatten kern - uitsmijter
Slide 13 - Slide
Binnenkomer
start met een anekdote;
iets persoonlijks;
iets wat je de afgelopen dagen/ uren is opgevallen;
iets actueels, maar hou het dicht bij jezelf.
Kort verhaal waarin een gebeurtenis, meestal beleefd door de schrijver zelf, op humoristische wijze wordt neergezet
Slide 14 - Slide
Uitsmijter
een krachtige slotzin die bij de lezer blijft hangen
vat je oordeel en argumenten in 1 zin samen
Bijvoorbeeld:
...en laat met dit
o
riginele en
o
nderhoudende boek bovenal zien een
v
oortreffelijke
v
erteller te zijn.
Slide 15 - Slide
Afsluiting
Volgende les verder taalgebruik in recensies.
Slide 16 - Slide
Welkom!
Leg alvast klaar:
je leesboek
je iPad (
dicht
)
je leerwerkboek deel b
je schrift/pen
Les 2
Slide 17 - Slide
timer
10:00
Slide 18 - Slide
Planning
Taalgebruik in recensies
Werkmoment
Afsluiting
Slide 19 - Slide
Leerdoelen recensie schrijven
welke kenmerken recensies hebben (les 1)
taalgebruik in recensies (les 2)
waar je op moet letten als je een recensie schrijft (les 3)
schrijfplan maken voor jouw recensie (les 4)
recensie daadwerkelijk schrijven (les 5 / so)
Slide 20 - Slide
Opbouw recensie
Inleiding: binnenkomer - onderwerp - mening
Kern: oordeel - argumenten (feiten/mening)
Voorbeelden in je kern => sterker
Slot: samenvatten kern - uitsmijter
Slide 21 - Slide
Het boek is zo geschreven alsof je zelf de hoofdpersoon bent.
A
actieve zin
B
passieve zin
Slide 22 - Quiz
Welke verwijswoorden horen in deze zin?
Sleep de verwijswoorden naar de goede plaats.
Vera doet het trucje voor.
________ zegt:
‘Zo moet je
________ doen.’
deze
die
dit
dat
hij
zij
het
Slide 23 - Drag question
Welke verwijswoorden horen in deze zin?
Sleep de verwijswoorden naar de goede plaats.
Het drumstel is van Davids vader,
maar ________ gebruikt ________ niet meer.
deze
die
dit
dat
hij
zij
het
ze
Slide 24 - Drag question
Het boek heeft 132 bladzijden en
20 hoofdstukken.
A
objectief
B
subjectief
Slide 25 - Quiz
Zin 1: Het boek is spannend.
Zin 2: Het boek is heel erg spannend.
Welke zin is krachtiger?
A
Zin 1
B
Zin 2
Slide 26 - Quiz
Zin 1: Ik vond het een beetje saai.
Zin 2: Ik vond het saai.
Welke zin zwakt het oordeel af?
A
Zin 1
B
Zin 2
Slide 27 - Quiz
A. De tranen liepen over mijn wangen
B. Ik huilde.
A
zin a en b = show
B
zin a en b = tell
C
zin a = tell zin b = show
D
zin a = show zin b = tell
Slide 28 - Quiz
A. De fiets viel van ellende uit elkaar.
B. De ketting van de fiets rammelde en de bel was verroest.
A
zin a en b = show
B
zin a en b = tell
C
zin a = tell zin b = show
D
zin a = show zin b = tell
Slide 29 - Quiz
Taalgebruik in recensies
actieve / bedrijvende zinnen (p. 111, deel B)
verwijswoorden (p. 35, deel B)
objectief / subjectief taalgebruik (p. 34, deel B)
subjectief taalgebruik: versterkers / verzwakkers
beeldend schrijven: showing, not telling (p. 190, deel A)
afwisselen zinsvolgorde, woordkeuze (p. 111, deel A)
structureer met signaalwoorden (leerjaar 1)
Slide 30 - Slide
Opdracht 1: zoek voorbeelden
actieve / bedrijvende zinnen (p. 111, deel B)
subjectief taalgebruik: versterkers / verzwakkers
beeldend schrijven: showing, not telling (p. 190, deel A)
timer
7:00
Slide 31 - Slide
Welke voorbeelden
heb je gevonden?
Slide 32 - Open question
Opdracht 2: Schrijf zelf een recensie.
Gebruik show, don't tell
Gebruik actieve zinnen.
Gebruik versterkers of verzwakkers.
Slide 33 - Slide
Wat heb je bedacht?
Slide 34 - Open question
Afsluiten van de les
Volgende les:
Hoe recensie schrijven?
Slide 35 - Slide
Welkom!
Leg alvast klaar:
je leesboek
je iPad (
dicht
)
je leerwerkboek deel b
je schrift/pen
Les 3
Slide 36 - Slide
timer
10:00
Slide 37 - Slide
Planning
Leerdoelen recensie schrijven
Hoe schrijf je een recensie?
Werkmoment
Werkwijze volgende week
Slide 38 - Slide
Leerdoelen recensie schrijven
welke kenmerken recensies hebben (les 1)
taalgebruik in recensies (les 2)
waar je op moet letten als je een recensie schrijft (les 3/4)
schrijfplan maken voor jouw recensie (les 5)
recensie daadwerkelijk schrijven (les 6 / so)
Slide 39 - Slide
Opbouw recensie
Inleiding:
binnenkomer
- onderwerp - mening
Kern: oordeel - argumenten (feiten/mening)
Voorbeelden in je kern => sterker
Slot: samenvatten kern -
uitsmijter
Slide 40 - Slide
Binnenkomer
start met een anekdote;
iets persoonlijks;
iets wat je de afgelopen dagen/ uren is opgevallen;
iets actueels, maar hou het dicht bij jezelf.
Kort verhaal waarin een gebeurtenis, meestal beleefd door de schrijver zelf, op humoristische wijze wordt neergezet
Slide 41 - Slide
Uitsmijter
een krachtige slotzin die bij de lezer blijft hangen
vat je oordeel en argumenten in 1 zin samen
Bijvoorbeeld:
...en laat met dit
o
riginele en
o
nderhoudende boek bovenal zien een
v
oortreffelijke
v
erteller te zijn.
Slide 42 - Slide
Schrijfplan => tekststructuur
Schema met steekwoorden
Driedeling
Per deel: kernwoorden
Slide 43 - Slide
Werkmoment
Zoek een boekrecensie op een van de volgende sites:
hebban
jaapleest
goodreads
Bekijk het feedbackformulier op Magister.
Wat neem je mee voor je eigen recensie?
Slide 44 - Slide
Van het beoordelen van een recensie heb ik het volgende geleerd:
Slide 45 - Open question
Planning volgende week
Les 1:
je vult je schrijfplan op papier in, einde les inleveren
je geeft elkaar feedback op het schrijfplan;
je leesboek mag je erbij houden;
geen iPad erbij (aantekeningen dus in je schrift)
Les 2:
je krijgt je schrijfplan terug;
je schrijft op SO papier je recensie uit en levert met schrijfplan in.
Slide 46 - Slide
Welkom!
Leg alvast klaar:
je leesboek
je schrift met aantekeningen/pen
Les 4
Slide 47 - Slide
Beoordeling
Inhoud: alle onderdelen schrijfplan erin.
Proces: schrijfplan volledig ingevuld / feedback gegeven
Taal: volledige zinnen, juiste woordkeuze, juiste verwijzingen, juiste zinsbouw.
Correct geschreven qua spelling van (werk)woorden.
Correcte hoofdletters en interpunctie.
Tussen 250 en 350 woorden.
Sterren geven / schrijver, titel, jaar
Slide 48 - Slide
Planning
Les 1:
je vult je schrijfplan op papier in, einde les inleveren
je geeft elkaar feedback op het schrijfplan;
je leesboek mag je erbij houden;
geen iPad erbij (aantekeningen dus in je schrift)
Les 2:
je krijgt je schrijfplan terug;
je schrijft op SO papier je recensie uit en levert met schrijfplan in.
Slide 49 - Slide
Welkom!
Leg alvast klaar:
je leesboek
je pen
Les 5
Slide 50 - Slide
Beoordeling
Inhoud: alle onderdelen schrijfplan erin.
Proces: schrijfplan volledig ingevuld / feedback gegeven
Taal: volledige zinnen, juiste woordkeuze, juiste verwijzingen, juiste zinsbouw.
Correct geschreven qua spelling van (werk)woorden.
Correcte hoofdletters en interpunctie.
Tussen 250 en 350 woorden.
Sterren geven / schrijver, titel, uitgever
Slide 51 - Slide
More lessons like this
Uitleg opdracht 'schrijven van een recensie'
June 2020
- Lesson with
11 slides
Nederlands
Middelbare school
mavo
Leerjaar 2
Les 9: de recensie, het schrijfplan CONA
14 days ago
- Lesson with
20 slides
Nederlands
Middelbare school
havo
Leerjaar 4
Lj2 P5 recensie boek, film, serie 2022
January 2023
- Lesson with
22 slides
Nederlands
MBO
Studiejaar 2
Start schrijven van een beoordeling
May 2020
- Lesson with
16 slides
Nederlands
Middelbare school
mavo
Leerjaar 2
Nederlands periode 5 beroepsproduct 1 recensie
May 2024
- Lesson with
22 slides
Nederlands
MBO
Studiejaar 2
Lj2 P1 recensie Film, Boek
December 2021
- Lesson with
21 slides
Nederlands
MBO
Studiejaar 2
24/1: les 1 recensie
January 2023
- Lesson with
11 slides
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 4
Nederlands periode 5 beroepsproduct 1 recensie
September 2020
- Lesson with
19 slides
Nederlands
MBO
Studiejaar 2