4 maart: les 34 + boekopdr bespreken

Welkom klas!

1 / 44
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolmavo, havo, vwoLeerjaar 1

This lesson contains 44 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 1 min

Items in this lesson

Welkom klas!

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Op tafel:
- Map
- pen
- leesboek
Welkom klas
timer
2:30
We starten met lezen!

Geen boek bij je? Balen! 
Schrijf 40x op:
Volgende keer neem ik mijn leesboek (titel) van (auteur) wel mee.

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Vandaag maandag 4 maart: 
  • Lezen :)
  • Nakijken van huiswerk
  • Samenvatten (les 34)
  • Boekopdracht bespreken


Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Huiswerk nakijken (les 20)
Zet een krul of verbeter je huiswerk. 

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Huiswerk nakijken (les 32)
Dit huiswerk mag je thuis zelf nakijken. De antwoorden komen op Teams. 

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Les 34: samenvatten
Aan de slag met een opdracht!

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen les 34
  1. Je moet zelf een tekst kunnen samenvatten.
  2. Je moet hoofd- en bijzaken kunnen onderscheiden.
  3. Je moet de belangrijkste zaken uit een tekst kunnen halen (de hoofdzaken)


Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Je kunt een onderscheid maken tussen:
Hoofdzaken: 
  • noodzakelijk
  • inleiding, slot, kernzinnen van alinea’s, titels en tussenkopjes

Bijzaken: 
  • weglaten
  • voorbeelden, toelichtingen en anekdotes

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Stappenplan:
1. Lees globaal + bepaal het onderwerp.
2. Lees intensief + bepaal hoofdgedachte en wijs hoofdzaken aan.
3. Noteer de titel van de tekst.
4. Noteer de hoofdzaken, bijzaken niet.
5. Lees de samenvatting aan jezelf voor.

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Groepjes van 3-4 leerlingen
Benodigdheden: 
  • één vel papier
  • Iedereen een pen

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

van ongeveer 4 zinnen.

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

timer
5:00

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

timer
1:00
timer
3:00

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

timer
1:00
timer
3:00

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

timer
1:00
timer
3:00

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

timer
1:00
timer
3:00
Stap 5
Vierde

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

timer
3:00

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

timer
0:30

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

timer
2:00

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

timer
1:00
Denk eerst even over de antwoorden na. 

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Boekopdracht bespreken
Iedereen: 
Open laptop en ga naar Magister.
ELO
Opdrachten

  • Filmpje >>>

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Slide 27 - Video

This item has no instructions

Boekopdracht bespreken
Iedereen: 
Open laptop en ga naar Magister.
ELO
Opdrachten

  • Download de opdracht!
  • Nu: bespreken van de opdracht

Slide 28 - Slide

This item has no instructions

Boekopdracht
  • Deadline zaterdag 30 maart, 23u30.
  • Uitgeschreven tekst uploaden in ELO.
  • Opdracht inleveren als MP4-bestand via ELO of 'verborgen video' op YouTube.

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

Slide 30 - Slide

This item has no instructions

Schrijfopdrachten bespreken
Wat?
Kijk in tweetallen de voorbeelden na. 
Hoe?
Gebruik de onderstaande criteria: 
- Vertelperspectief is vermeld: ik-verteller, personale verteller, alwetende/auctoriale verteller.
- Er staat een fragment met paginanummer waaruit perspectief blijkt.
- Mening over perspectief + argument. (Zie pagina 108 uit KERN voor uitleg) = LEESERVARING
Tijd?
10 minuten. Daarna klassikaal bespreken.
timer
10:00

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

2. Uitleg boekopdracht PTO-3


Lesdoel: Ik weet wat de boekopdracht voor PTO-3 inhoudt en hoe ik mijn mening over het vertelperspectief helder formuleer. (I)

Slide 32 - Slide

This item has no instructions

Slide 33 - Slide

This item has no instructions


Stel 1 vraag over iets wat je
deze les nog niet zo goed hebt begrepen.

Slide 34 - Open question

This item has no instructions

Les 32: argumenten beoordelen
beoordelen = mening geven over iets

Slide 35 - Slide

tot hier gekomen. Ander huiswerk opgeven.
Standpunt: Ik vind dat elke leerling op school minstens vijf talen moet leren.

Argument 1: gemakkelijker nog meer talen 
Ten eerste is het belangrijk om kennis van verschillende talen te hebben. Want hoe taliger je bent, hoe gemakkelijker het wordt om een nieuwe taal te leren.

Argument 2: 
Ten tweede ...

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Bedenk een tweede argument voor waarom leerlingen minstens 5 talen moeten leren op de middelbare school.
Geef je argument een titel.

Slide 37 - Open question

This item has no instructions

Overtuigen
  • Feitelijke uitspraak: controleerbaar
    Water kookt bij 100 graden Celsius. 

  • Waarderende uitspraak: een mening van wat goed, slecht, mooi of lelijk is
    Een schilderij van Van Gogh heeft altijd veel karakter. 

Slide 38 - Slide

This item has no instructions

Het wordt tijd dat er een nieuw kabinet komt.
De inflatie is met 14,5 procent nog nooit zo hoog geweest.
De ECB verhoogt de rente om de inflatie tegen te gaan.
Het prijsplafond op de energierekening dat de regering heeft voorgesteld is niet laag genoeg en komt bovendien te laat.
feitelijke uitspraak
feitelijke uitspraak
waarderende uitspraak
waarderende uitspraak

Slide 39 - Drag question

This item has no instructions

Slide 40 - Slide

This item has no instructions

Bedenk een voor- en een tegenargument en geef ze elk een titel.
Opgroeien in de stad is beter dan opgroeien op het platteland.

Slide 41 - Open question

This item has no instructions

Bedenk een voor- en een tegenargument en geef ze elk een titel.
Alle bibliotheken moeten weg.

Slide 42 - Open question

This item has no instructions

Bedenk een voor- en een tegenargument en geef ze elk een titel.
Geld geven aan bedelaars moet verboden worden.

Slide 43 - Open question

This item has no instructions

Zelf aan de slag
Maak opdracht 1, 2 en 3 uit les 20 van Kern.
Klaar? Maak ook opdracht 4.
Schrijf de antwoorden in je map.
Je kunt zelf inzoomen.

Slide 44 - Slide

This item has no instructions