31/1: emblemenbundel, Bredero & Hooft

Welkom!
Pak alvast: emblemenbundel, reader, Dautzenberg, laptop
Laptops blijven dicht
1 / 11
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 4

This lesson contains 11 slides, with text slides.

Items in this lesson

Welkom!
Pak alvast: emblemenbundel, reader, Dautzenberg, laptop
Laptops blijven dicht

Slide 1 - Slide

Deze les
Planning komende lessen
Start emblemenbundel
Introductie Bredero en Hooft
Zelfstandig opdracht maken

Slide 2 - Slide

Lesdoelen
Aan het eind van de les 
... weet je wie Bredero en Hooft zijn en welke belangrijke werken ze hebben geschreven;
... weet je waarom emblemen populair werden in de renaissance;
... heb je een begin gemaakt aan de emblemenbundel.

Slide 3 - Slide

Planning
Vandaag
Start emblemenbundel + Bredero en Hooft
Vrij. 2/2 les 1
Lezen emblemenbundel + Huygens en Vondel
Vrij. 2/2 les 2
Opdrachten emblemen + uitleg boekopdracht 3
Woen. 7/2
Boekopdracht 3: embleem maken + inleveren
Vrij. 9/2 les 1
Kleine formatieve toets + opdracht klassieke tragedie
Vrij. 9/2 les 2
Introductie verlichting + uitleg boekopdracht 4

Slide 4 - Slide

Even opfrissen
Wat is ook alweer een embleem?
  • Soort literair raadsel, bestaande uit drie vaste onderdelen
  • Motto: titel
  • Pictura: afbeelding
  • Subscriptio: tekst met uitleg

Slide 5 - Slide

Emblemenbundel blz. 3-5
  • Waarom populair: kunst en literatuur meer gericht op het duiden van goddelijke betekenis van aardse dingen, aardse schoonheid (niet slechts meer religieus)
  • Waarom vooral bij jongeren:
    - Meer geld om te besteden
    - Verschuiving moraal door loslaten van katholieke opvattingen > behoefte aan vermakelijke, leerzame teksten

Slide 6 - Slide

Aan de slag
  • Begin lezen emblemenbundel +- 10 minuten
  • Ook thuis en eerste les vrijdag
  • Tweede les vrijdag opdrachten maken

Slide 7 - Slide

Gerbrand Adriansz. Bredero
  • Realisme: 
    Over het leven in Amsterdam, alledaags taalgebruik
  • Schreef:
  • Toneelstukken (kluchten): Spaansen Brabander Jerolimo
  • Gedichten (Boertig, amoureus en aandachtig groot liedboek, 1622)

Slide 8 - Slide

Pieter Cornelisz. Hooft
  • Classicisme: invloed Latijn
  • Estheticisme: sonnetten

  • Schreef:
  • Liefdespoëzie en sonnetten
  • Toneelstukken: Warenar
  • Nederlandse historiën (1642) (geschiedenis Nederlandse opstand)

Slide 9 - Slide

Aan de slag
  • §13 en §14, blz. 38-41
  • Lees de paragrafen en vul het
    schema in per schrijver
  • Zie classroom > invulschema
    renaissanceschrijvers
  • Klaar? Kijk opdracht 12.1 t/m 12.3
    na > antwoorden in classroom!

Slide 10 - Slide

Vooruitblik
  • Huiswerk: invullen schema's Bredero en Hooft (§13 en §14)
  • Volgende les: lezen emblemenbundel, maken opdrachten emblemen en uitleg boekopdracht 3

Slide 11 - Slide