23/9 paragraaf 2, Meer dan lezen, inleiding en slot 3v les 2

Lezen
inleiding en slot
1 / 17
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 3

This lesson contains 17 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 50 min

Items in this lesson

Lezen
inleiding en slot

Slide 1 - Slide

Planning
  • Lezen 
  • Wat weet je nog?
  • Instructie- zelfstandig in stilte werken 

  • Exitticket
  • Afsluiten (reflectie en feedback)

Slide 2 - Slide


  1. Draai je iPad om.
  2. Ga in stilte lezen.
timer
20:00

Slide 3 - Slide

Lesdoel:
Aan het einde van deze les:
  • weet je (weer) wat de functie van de inleiding en het slot zijn en welke bedoeling ze hebben;
  • heb je geoefend met het het herkennen en benomen van de functie van de inleiding en het slot;
  • heb je geoefend met leesvaardigheid.

Blauw = kennen = kennis = leren
Oranje = kunnen = met de kennis de vaardigheid oefenen

Slide 4 - Slide


A
actualiteit en door een probleem te formuleren
B
geschiedenis en door één of meerdere vragen te stellen
C
voorbeeld/anekedote en door een probleem te formuleren
D
belang voor de lezer en door de opbouw van de tekst aan te kondigen

Slide 5 - Quiz

Welk soort slot is het slot in de tekst 'App Examengids'?
A
Een advies
B
een antwoord op de vraag uit de inleiding
C
een conclusie

Slide 6 - Quiz

Tekstopbouw
Iedere tekst die je leest heeft een opbouw:
inleiding-kern --> nieuwe informatie in de laatste alinea
of 
inleiding-kern-slot --> geen nieuwe informatie in de laatste alinea (denk aan een samenvatting, conclusie of beantwoorden vraag inleiding op basis van informatie uit het middenstuk).

Slide 7 - Slide

Inleiding
Twee functies:
  • De lezer nieuwsgierig maken
  • Het onderwerp introduceren
 

Slide 8 - Slide

Inleiding alinea 1
De aandacht van de lezer trekken door nieuwsgierig te maken:

  • Iets uit de actualiteit 

  • Iets uit de geschiedenis 

  • Een voorbeeld, zoals een kort verhaaltje (anekdote) of een eigen ervaring 

  • Iets wat voor de lezer van persoonlijk belang is 

  • Tot de verbeelding sprekende cijfers rondom het probleem 

Slide 9 - Slide

Inleiding alinea 2
Het onderwerp introduceren.
  • Een hoofdvraag (en eventueel deelvragen) stellen,.

  • Je kunt een probleem formuleren. 
  • Standpunt geven 

Slide 10 - Slide

Het slot
In het slot vind je vaak de hoofdgedachte:
- Het antwoord op de hoofdvraag (die is gesteld in de inleiding)
of
- Een herhaling van het standpunt 
of
- De oplossing van het probleem

De schrijver kan dit aanvullen met een aanbeveling of een conclusie. Soms sluit het slot aan bij de inleiding, voor een mooi rond verhaal.



Slide 11 - Slide

Werk voor deze les + huiswerk: 
    Pak je VIP en noteer:
    Blz. 14 t/m 16, opdracht 5, 6 en 7 (7 is samen met je buurman/buurvrouw)
    Klaar = in STILTE lezen

    Wat niet af is = huiswerk
    Stel de volgende les vragen over dingen die je niet begreep!

    Slide 12 - Slide

    Lesdoel:
    Aan het einde van deze les:
    • weet je (weer) wat de functie van de inleiding en het slot zijn en welke bedoeling ze hebben;
    • heb je geoefend met het het herkennen en benomen van de functie van de inleiding en het slot;
    • heb je geoefend met leesvaardigheid.

    Blauw = kennen = kennis = leren
    Oranje = kunnen = met de kennis de vaardigheid oefenen

    Slide 13 - Slide

    Functies van inleiding en slot
    Inleiding
    Slot
    Het onderwerp noemen of beschrijven
    Aanleiding noemen
    Centrale vraag stellen
    Mening schrijver geven
    Samenvatting inhoud geven
    Persoon/personen introduceren
    Conclusie of samenvatting geven
    Advies of waarschuwing geven
    Toekomstverwachting uitspreken

    Slide 14 - Drag question

    Ik weet wat de functies van de inleiding en het slot zijn en welke bedoeling ze hebben.

    😒🙁😐🙂😃

    Slide 15 - Poll

    Reflectie:
    Wat ging bij jou goed tijdens deze les?
    Wat kan nog iets beter? Wat ga je daarvoor doen?

    Slide 16 - Open question

    Feedback
    Wat vond je fijn/goed aan deze les?
    Wat zou je liever anders zien?

    Slide 17 - Open question