thema 3 les 2

THEMA 3 LES 2
Door Mascha Hulst
1 / 45
suivant
Slide 1: Diapositive
Natuur en TechniekHBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 45 diapositives, avec quiz interactif, diapositives de texte et 4 vidéos.

Éléments de cette leçon

THEMA 3 LES 2
Door Mascha Hulst

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

lesblokken
1. Houding
Moendoes
2. Proefjesmarkt
opbouw LVF
3. Onderzoeksvraag Vaardigheden LVF
4. Presentatie & 
Feedback 
5. Workshop 
Braakballen

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorbereiding bij deze les
2 filmpjes bekeken?

Slide 3 - Diapositive

laat 30 sec van het filmpje zien zodat ze weten wat het is. Dit neemt de drempel weg om te beginnen.
We gaan dit niet bespreken omdat bijna niemand het gedaan heeft en wordt huiswerk voor volgende week
Vorige week

  • nagedacht N&T lessen op de basisschool
  • nagedacht over nieuwsgierigheid bij kinderen
  • de 7 stappen van een onderzoeksles bekeken + voorbeelden
  • Wat is wetenschappelijk onderzoek? -> geleerd door moendoes
  • Is je eigen kennis vergroot over de ruimte
  • Eerste indruk waar jouw te geven N&T les uit bestaat

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat gaan we doen vandaag?
  1. Bespreken van de thuisopdracht
  2. Proefjesmarkt
  3. Verdieping onderzoeksvraag
  4. Bekijken LVF
  5. Bekijken van een lesmethode Blink
  6. Vergroten van je eigen kennis van dieren

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen les 2
Aan het eind van deze les:
  1. Weet je dat het belangrijk is dat je als leerkracht eigen kennis hebt
  2. Heb je geoefend met de introductie van een les met een proefje (en bij anderen gekeken)
  3. Heb je verder geoefend met het opstellen van onderzoeksvragen
  4. Heb je een LVF voor een ontwerples bekeken
  5. Heb je kennis gemaakt met een lesmethode
  6. Weet je nog beter waar jouw te geven N&T les uit  moet bestaan!




Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

In deze les
  • Het verduidelijken van een wetenschappelijk principe: Stel als doel om een bepaald wetenschappelijk principe te verduidelijken door middel van het proefje.
  • Het testen van een hypothese: Stel als doel om een specifieke hypothese te testen door het proefje uit te voeren en de resultaten te analyseren.
  • Het verbeteren van het begrip van een bepaald onderwerp: Stel als doel om het begrip van een specifiek onderwerp te verbeteren door middel van het proefje.
  • Het ontwikkelen van vaardigheden: Stel als doel om de vaardigheden van de deelnemers te ontwikkelen, zoals het opzetten van een proef, het analyseren van resultaten en het interpreteren van gegevens.
  • Het bevorderen van creativiteit: Stel als doel om de creativiteit en nieuwsgierigheid van de deelnemers aan te moedigen door middel van het proefje en de uitkomsten te bespreken.




Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 8 - Diapositive

korte herhaling van vorige week en van het huiswerk
3 niveaus van een onderzoekend leren les:
1) gestructureerd onderzoekend leren
Leerkracht geeft onderzoeksvraag -> Leerkracht geef antwoord hoe ze het antwoord vinden

2) begeleid onderzoekend leren
Leerkracht geeft onderzoeksvraag -> Leerlingen  zoeken zelf de antwoorden

3) zelfstandig onderzoekend leren
Leerlingen bedenkt zelf onderzoeksvraag -> Leerlingen zoeken zelf de antwoorden

Vraag: Welke niveau ga jij gebruiken voor je les?

Slide 9 - Diapositive

Dit is een belangrijk onderdeel van filmpje 2 en voor de leerlingen heel belangrijk in het bepalen wat hun plan gaan zijn over het wie de onderzoeksvraag bedenkt
Proefjesmarkt
INTRO​
& KLAAR ZETTEN​ 

START EERSTE RONDE​
& FEEDBACK​  
START TWEEDE RONDE​& FEEDBACK​ 
~~Wissel~~
START DERDE RONDE & FEEDBACK
START VIERDE RONDE​& FEEDBACK​ 


Slide 10 - Diapositive

Iedere student geeft twee keer zelf een demo en daarnaast ook twee keer feedback op de proef van een ander. De groep wordt dus in tweeën gesplitst.
De Proefjes

Slide 11 - Diapositive

Iedere student geeft twee keer zelf een demo en daarnaast ook twee keer feedback op de proef van een ander. De groep wordt dus in tweeën gesplitst.
Welke onderzoeksvragen kan je bedenken n.a.v. jouw proefje!!

Slide 12 - Question ouverte

Een ieder bedenkt zo veel mogelijk onderzoeksvragen en schrijft die voor zichzelf op. 

Slide 13 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions


Onderzoekbare vragen
- zintuigvragen
- vergelijkingsvragen
- ordenvragen
- meetvragen
- wat gebeurt er als...-vragen
(= doen).


niet-onderzoekbare vragen
- verklaringsvragen
- hoe heet....-vragen
- opzoekvragen van feiten
- waarderingsvragen
Let op, want ook: 
- voorspellen: wat denk je dat.....(=denken)

Let op: vaak is er onderling een overlap !!!
waarnemingsvragen

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Onderzoeksvraag
na proefjesmarkt

  1. Bedenk zo veel mogelijk onderzoeksvragen over 1 proefje
  2. bespreek ze met elkaar

Slide 15 - Diapositive

nodig: voor elk persoon een A4 velletje
Per groepje schrijf je allemaal in een hoekje de onderzoeksvragen op. Daarna bespreken
Bedenk een voorbeeld

  1. Kies 1 proefje met onderzoeksvraag
  2. Stap 1 is het proefje. Bedenk stap 2 t/m 7.
    Dus, hoe zou de onderzoeksles er uit
    kunnen zien. Bedenk daarbij welke 
    spullen je de leerlingen geeft

Slide 16 - Diapositive

nodig: voor elk persoon een A4 velletje
Per groepje schrijf je allemaal in een hoekje de onderzoeksvragen op. Daarna bespreken
Doel van een les voor de kids
Kennisdoel - wat wil je dat ze weten

Vaardigheidsdoel - wat wil je dat ze kunnen


Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorbeeld didactische route
Zie ook hulp speciaal ontworpen LVF (lesvoorbereidingsformulier)

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Het LVF

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Les in de steigers!

- Ga naar www.pabohr.nl/lesvoorbereidingol 
- Doorloop het formulier
- maak voor jezelf alvast een eerste opzet 
  n.a.v. een proefje, onderwerp of materiaal

Slide 20 - Diapositive

Benadruk dat het opstellen van een onderzoeksvraag het lastigste is. Hier gaan we volgende week mee aan de slag m.b.v. het vragenmachientje. Dan dient men ook de keuze te maken of ze een begeleidde of gestuurd onderzoek is.

In de onderzoekendlerenapp kijk je vooral naar de bouwstenen die hier gebruikt worden. Zelf moeten ze invulling geven aan die stenen, maar dat hoeft nu niet gedaan te worden. Het doel moet nu zijn dat ze de bouwstenen kennen. Ze kunnen één proefje als uitgangspunt nemen om de stappen praktisch te bespreken. 
De 7 stappen
1. Introductie - inleiding
2. Verkennen - kern uitleg
3. Opzetten onderzoek - kern uitleg
4 Uitvoeren onderzoek - kern verwerking
5. Concluderen - kern verwerking
6. Presenteren - afsluiting
7. Verdiepen - afsluiting

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aansluiten op voorkennis

Breng vooral ook in kaart wat de kinderen al weten. 

En onderzoeksvragen worden antwoorden

Een voorbeeld......

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 23 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 24 - Vidéo

Hier een voorbeeld waarbij de leerlingen met elkaar kennis uitwisselen door de voorkennis te activeren. Hier kan de juf vervolgens zien welke concepten de kinderen hebben en daar zelf nog kennis m.b.t. het onderwerp aan toevoegen. 
Methode van de week:
Blink Wereld

[Klik hier voor het filmpje]


Een voorbeeld: Groep 3/4 Ruimtereiziger

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Methode van de week: NAUT
Naut bestaat uit de vakken biologie, natuurkunde en techniek. Er is ook aandacht voor scheikunde, wereld en heelal, milieu en duurzaamheid. Naast de 21e eeuwse vaardigheden leren kinderen ook specifieke vakvaardigheden, zoals ecologisch denken en systeemdenken.

Slide 33 - Diapositive

Hierbij kan je uit de mediatheek een voorbeeld laten zien! geef de opbouw van een les weer en vertel welke ondersteunende materialen er zijn. 

Slide 34 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 35 - Lien

Cet élément n'a pas d'instructions

Maar nu...
Gekke feitjes op een rijtje!



Waarom? Eigen kennis is nodig bij stap 2 en stap 7!!

Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

KFC

Slide 37 - Diapositive

Voor wie er graag naar de KFC gaat hebben we wel een heel bijzonder feitje. Vraag vooral het vlees van de linkerbil van de kip. De linkerbil van een kip is zachter dan de rechterbil. Kippen gebruiken hun rechterpoot vaker en daardoor zijn de spieren sterker ontwikkeld.
Vlooien

Slide 38 - Diapositive

Er zijn al meer mensen gestorven door vlooien dan door alle oorlogen samen. Ze verspreiden namelijk ziekten zoals de pest en hebben zo een derde van de Europese bevolking uitgeroeid in de veertiende eeuw.
goudvissen

Slide 39 - Diapositive

Zet je goudvis zo nu en dan in het zonnetje. En dan niet alleen met dierendag, maar ook de andere dagen van het jaar. Goudvissen verliezen hun kleur als ze in een donkere of matig verlichte ruimte verblijven. Net zoals mensen hebben de goudvissen licht nodig om een mooi kleurtje te krijgen.
Albatros

Slide 40 - Diapositive

Een albatros moet slechts één keer op enkele jaren landen om te broeden. Het dier kan liefst honderdduizenden kilometers afleggen per vlucht. 
see you later... alligator

Slide 41 - Diapositive

Je hebt vast al eens gehoord van een ijskonijn of een koele kikker, maar een kroky met ijs waarschijnlijk niet. Toch zijn er enkele Chinese en Amerikaanse alligators die overleven de winter door hun hoofd in ijs te bevriezen. Enkel hun neus steekt eruit om te blijven ademen
Volgende keer
het vragenmachientje
zone van de naaste ontwikkeling (toetsing)
ontwikkelingsvaardigheden (toetsing)
materialencircuit OWP

Slide 42 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen les 2
Aan het eind van deze les:
  1. Weet je dat het belangrijk is dat je als leerkracht eigen kennis hebt
  2. Heb je geoefend met de introductie van een les met een proefje (en bij anderen gekeken)
  3. Heb je verder geoefend met het opstellen van onderzoeksvragen
  4. Heb je een LVF voor een ontwerples bekeken
  5. Heb je kennis gemaakt met een lesmethode
  6. Weet je nog beter waar jouw te geven N&T les uit  moet bestaan!




Slide 43 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Volgende week
  • Bekijk filmpje met vragen op moodle
  • Vraag op je stage op welke manier ze Natuur & Techniek geven:
    - Welke methode?
    - Is dit onderzoekend leren?
    - gebruiken ze ook een onderzoekscyclus?
    - wat vindt de leerkracht van de methode?
  • Denk na over welke les N&T les je zou kunnen geven!!

Slide 44 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Bekijk de feedbackfruit en werk verder aan het LVF!

Probeer als het kan de les al te geven!

Slide 45 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions