Les 2 - week 18 - leerdoel 3: Ketters & inquisitie (tijdvak 5)

Programma MH1
1. Voorkennis: leerdoeltest 2 & 3 (Renaissance)                                        (10 min)
2. Bespreken leerdoel 4 & 5 (ontdekkingsreizen)                                     (10 min)
3. Aan de slag met leerdoel 6 - ketters!                                                         (20 min)
4. Leerdoeltest 4 & 5 (ontdekkingsreizen)                                                   (10 min)

1 / 10
suivant
Slide 1: Diapositive
GeschiedenisMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 1

Cette leçon contient 10 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Programma MH1
1. Voorkennis: leerdoeltest 2 & 3 (Renaissance)                                        (10 min)
2. Bespreken leerdoel 4 & 5 (ontdekkingsreizen)                                     (10 min)
3. Aan de slag met leerdoel 6 - ketters!                                                         (20 min)
4. Leerdoeltest 4 & 5 (ontdekkingsreizen)                                                   (10 min)

Slide 1 - Diapositive

Tijdvak 5 - Ontdekkers & hervormers

Slide 2 - Diapositive

Programma (mavo)
1. Voorkennis: Leerdoel 2 & 3                                                                                 (5 min)
2. Leerdoel 2 bespreken                                                                                         (5 min)
3. Introductie leerdoel 3 - Renaissance                                                         (10 min)
4. Opdracht bij leerdoel 3 & huiswerk                                                             (20 min)
5. Herhaling leerdoel 3                                                                                           (10 min)

Slide 3 - Diapositive

De periode van tijdvak 5
A
1500-1600
B
1000-1500
C
1600-1700
D
500-1000

Slide 4 - Quiz

a) Bekijk de bron. Leg uit aan de hand van twee onderdelen uit de bron uit hoe jij kunt zien dat de architecten goed hebben gekeken naar Grieks-Romeinse bouwkunst. (2pt.)

b) Leg uit hoe de Middeleeuwers over het leven nadachten én leg uit hoe rijke Italianen uit de Renaissance over het leven nadachten. (2pt.)
Klaar?
Doe jouw laptop dicht en maak herhaalopdracht  14a) op blz. 25 (leerwerkboek B)  

Slide 5 - Question ouverte

4. Je kunt twee oorzaken noemen voor de ontdekkingsreizen. (blz. 20) 



5. Je kunt beschrijven welke gevolgen de komst van Europeanen had voor gebieden in Azië, Afrika en Amerika. (blz. 22) 

  • 1. Leg uit wat het doel was van de ontdekkingsreizen.
  • 2. Leg de twee oorzaken uit voor het ontstaan van  de ontdekkingsreizen. 
  • Noem drie gevolgen die de komst van de Europeanen hadden in Azië, Afrika en Amerika

Slide 6 - Diapositive

4. Je kunt twee oorzaken noemen voor de ontdekkingsreizen. (blz. 20) 
  • 1. Leg uit wat het doel was van de ontdekkingsreizen. 
  • Een overzeese route zoeken naar Azië om zo aan specerijen te komen.
  • 2. Leg de twee oorzaken uit voor het ontstaan van  de ontdekkingsreizen. 
  • Islamitische vorsten lieten Europeanen meer betalen voor de handelswaar uit Azie. 
  •  Technische verbeteringen in de scheepvaart. 

Slide 7 - Diapositive


5. Je kunt beschrijven welke gevolgen de komst van Europeanen had voor gebieden in Azië, Afrika en Amerika. (blz. 22) 
  • drie gevolgen die de komst van de Europeanen hadden in Azië, Afrika en Amerika:
  1. Ontstaan van Europese handelsposten: Verstevigde forten waar vanuit handel werd gedreven. 
  2. Het stichten van Spaanse kolonieen in zuid- en midden-amerika. In deze kolonie werden plantages gesticht waar tropische gewassen werden onderhouden voor de verkoop. 
  3. Verspreiding Europese cultuur: zoals het Christendom verspreiden.

Slide 8 - Diapositive

6. Je kunt uitleggen hoe de kerk ketters bestreed. (blz. 27)

  • Leg uit wat de functie was van priesters tijdens de middeleeuwen.
  •  Leg uit hoe de kerk steeds rijker werd. 
  • Er stond vanaf de middeleeuwen al kritiek op de kerk. Leg uit waarom er kritiek op de kerk was. 
  • Leg uit wat ketters inhielden. 
  • Geef de betekenis van het begrip inquisitie en leg uit wat de kerk hiermee probeerde te bewerkstelligen. 
Klaar?
Stap 1: 
Maak individueel 2 tot en met 3C op blz. 28 

Stap 2:  
Kies uit onderstaande video's 

Samenwerkend lezen
De één presenteert, de ander luistert.
1. De presentator leest eerst de vragen voor en daarna de tekst. Nog niet alle antwoorden? Wissel de rollen om en begin opnieuw. 
2. Jullie schrijven samen jullie antwoorden in je eigen schrift op 
Succescriteria samenwerken
1. Enkel bezig zijn met jouw schouderpartner. 
2. Fluistertoon. 
3. Er wordt alleen gesproken over het werk. 

Slide 9 - Diapositive

a) Welke twee oorzaken waren er voor de ontdekkingsreizen.
b) Leg uit wat het begrip handelspost betekent.

Slide 10 - Question ouverte