Pedagogisch handelen 1 - les 7

Welkom!
Welkom!
1 / 28
suivant
Slide 1: Diapositive
MediawijsheidHBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 28 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 3 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Welkom!
Welkom!

Slide 1 - Diapositive

Rate jouw kennis voor ontwikkelingspsychologie

Slide 2 - Diapositive

Wat heb je na vorige keer
gedaan voor PH1?

Slide 3 - Carte mentale

Doelen
  • Aan het einde van deze les kan je de ontwikkeling van de kinderen op de basisschool beschrijven op het psychologisch, cognitief en sociaal gebied. 
  • Aan het einde van de les kan je de conflicten van de verschillende leeftijdsfasen volgens Erickson benoemen. 
  • Aan het einde van de les kan je een voorbeeld noemen van het werken in de zone van de naaste ontwikkeling (Vygotsky). 

Slide 4 - Diapositive

Lesverloop
  1. Leervragen
  2. Theorie van ontwikkelingspsychologie basisschoolkind 
  3. Plan van aanpak 
  4. Feedback 

Slide 5 - Diapositive

Leervragen PH1

Slide 6 - Question ouverte

Slide 7 - Diapositive

Slide 8 - Diapositive

1

Slide 9 - Vidéo

timer
1:00
Ontwikkeling
basisschoolleeftijd

Slide 10 - Carte mentale

Slide 11 - Diapositive

Basisschoolleeftijd
Sociaal-emotionele ontwikkeling 
  • Ontwikkelen van vriendschappen
  • Ontwikkelen van een geïnternaliseerd geweten
  • Het kind leert zich inleven in een ander (decentratie)


Moreel besef (kohlberg) 
Ontwikkeling van het besef van goed en kwaad.
Drie stadia
  • Pre conventioneel besef (gebaseerd op straf en gehoorzaamheid, oriëntatie op eigenbelang)
  • Conventioneel besef (oriëntatie op goedkeuring en oriëntatie op het doen van je plicht binnen de groep)
  • Post conventioneel besef (Oriëntatie op vastgestelde wetten en eigen belang afgezet tegen dat van anderen. Oriëntatie op universele morele principes)

Slide 12 - Diapositive

Slide 13 - Diapositive

00:00
Welke ontwikkelingen komen voorbij? 

Slide 14 - Diapositive

Basisschoolleeftijd
Psychologisch ontwikkeling 
Het opdoen van succeservaringen is van belang zodat het kind zich competent voelt en zelfvertrouwen krijgt.

vlijt vs minderwaardigheid 

Slide 15 - Diapositive

Maak een tabel
Leeftijd
Conflict
Kenmerken 

Slide 16 - Diapositive

2

Slide 17 - Vidéo

Slide 18 - Diapositive

Basisschoolleeftijd
Cognitief: Het leren staat centraal.

Piaget; vanaf 7 jaar: concreet-operationele fase. 

Het kind leert ordenen, tellen, redeneren, vergelijken van hoeveelheden etc.
sociaal –perspectief
conservatiebegrip
denkoperaties (houden van feiten en leren)
gericht op concreet waarneembaar


Slide 19 - Diapositive

Slide 20 - Vidéo

Sociaal cognitieve leertheorie (Vygotsky)
Kinderen leren in de zone van de naaste ontwikkeling 

- beheersingsniveau 
- zone van naaste ontwikkeling 
- frustratieniveau 

Slide 21 - Diapositive

Opdracht
Deel een voorbeeld uit je stage waarin je een kind hebt geholpen in de zone van de naaste ontwikkeling.

Slide 22 - Diapositive

Slide 23 - Diapositive

00:00
Maak een tabel
Leeftijd
Conflict
Kenmerken 

Slide 24 - Diapositive

02:09
timer
1:00
Hoe stimuleer je vlijt
bij de kinderen in jouw klas?

Slide 25 - Carte mentale

Let op!
De 2e mogelijkheid van ontwikkelingspsychologie vindt plaats op 

woensdag 13 januari 2021

Slide 26 - Diapositive

Plan van aanpak voor de aankomende weken voor PH1

Slide 27 - Question ouverte

Feedback

Slide 28 - Question ouverte