Les 11

WATER
1 / 24
suivant
Slide 1: Diapositive
AardrijkskundeMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 4

Cette leçon contient 24 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

WATER

Slide 1 - Diapositive

Slide 2 - Diapositive

Slide 3 - Diapositive

Programma
Binnenkomst + absentie (5 min)
Introductie (7 min)
Leerdoelen (3 min)
Uitleg: waterproblematiek in Nederland, deel 1 (7 min)
Aan het werk (20 min)
Uitleg: waterproblematiek in Nederland, deel 2 (8 min)
Afronding + uitloop (5+5 min)

Slide 4 - Diapositive

Introductie
Ga naar de website: https://overstroomik.nl

Voer je eigen postcode in.

Schrijf op je wisbordje:
a) Hoe hoog komt het water bij jou thuis te staan?
b) Wat betekent dit voor jou?
c) Ga je weg of blijf je thuis?
d) Voer de postcode van de school in. Hoe hoog komt het water daar te staan?


timer
5:00

Slide 5 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. uitleggen hoe en waarom Nederland steeds vaker te maken krijgt met wateroverlast en watertekorten;
2. uitleggen wat er bedoeld wordt met het woord 'piekafvoer' 
3. benoemen uit welke drie punten het nationaal deltaprogramma bestaat en bij ieder punt een voorbeeld van een maatregel noemen.



Slide 6 - Diapositive

Op je wisbordje
1. Stel het regent heel hard in de bovenloop van een rivier. Welk deel van de rivier heeft daar dan de meeste last van? Bovenloop/ middenloop/ benedenloop?

2. Ligt Nederland in de bovenloop / middenloop / benedenloop van de rivieren de Rijn en Maas?

3. Bedenk een oplossing om wateroverlast door een rivier tegen te gaan.



Slide 7 - Diapositive

Wateroverlast door klimaatverandering
Het veranderende klimaat zorgt voor extremere weersomstandigheden ->
1. Stevigere hoosbuien (= hele heftige regenbuien met heel veel water)
2. Stijgende zeespiegel
3. Hogere temperaturen
4. Lange, warme en droge perioden

Aan de ene kant krijgen we dus te maken met
overstromingen door de zee en rivieren.
Aan de andere kant krijgen we te maken met 
dalende grondwaterstanden en droge sloten.

Slide 8 - Diapositive

Wateroverlast door piekafvoer rivieren
Nederland is het eindpunt van een aantal grote rivieren.
Als zo'n rivier extreem veel water afvoert, 
noemen we dit een piekafvoer.


In 2021 zorgde langdurige regenval 
voor zo'n piekafvoer in de Maas.
Omdat het water niet weg kon, 
kwamen verschillende plekken in Zuid-Limburg onder water te staan.

Maar ook andere rivieren in Nederland lopen het risico te overstromen...

Slide 9 - Diapositive

Wateroverlast door droogte
Maar een jaar eerder had Nederland juist te maken met extreme droogte...

Het regende zo lang niet dat -> 
1. sloten en beekjes droog vielen
2. oogsten in de landbouw mislukten
3. bomen en planten afstierven en de grond niet meer werd vastgehouden door wortels - kans op bodemerosie
4. grondwater daalde - grondwater in het westen werd zouter (kwelwater).


Slide 10 - Diapositive

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 11 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. uitleggen hoe en waarom Nederland steeds vaker te maken krijgt met wateroverlast en watertekorten;
2. uitleggen wat er bedoeld wordt met het woord 'piekafvoer' 
3. benoemen uit welke drie punten het nationaal deltaprogramma bestaat en bij ieder punt een voorbeeld van een maatregel noemen.



Slide 12 - Diapositive

Aan het werk

Wat: Nieuwsbericht over waterproblemen in Nederland (1 lid uit de groep kiest!)

Hoe: Met de groep + noteer de antwoorden in je schrift

Hulp: Groepsgenoten

Klaar ? Maken blad examenopdrachten 1 tm 19

Tijd: 15 minuten werken + 5 minuten klassikaal
Vragen bij het nieuwsbericht:

1. Datum van het nieuwsbericht
2. Samenvatting van het nieuwsbericht in 5-10 regels 

Probeer in je samenvatting in te gaan op:
   - Waar speelt het verhaal?
   - Is er sprake van wateroverlast of -tekort?
   - Wat is er precies gebeurd?
   - Wie of wat is de oorzaak van het probleem?
   - Wordt er een oplossing genoemd + wat is 
      de oplossing?
timer
15:00

Slide 13 - Diapositive

Nationaal deltaprogramma
Om Nederland in de toekomst droog te houden + te zorgen voor voldoende schoondrinkwater, is het nationaal deltaprogramma gemaakt.

In het nationaal deltaprogramma staat:
1. Waterveiligheid - beschermen tegen overstromingen door versterken dijken en verbeteren sluizen, stuwen en gemalen
2. Zoetwatervoorziening - voorkomen van watertekorten door bijvoorbeeld meer water op te slaan in het IJsselmeer of drinkwater te maken van brakwater
3. Ruimtelijke adaptatie - de ruimte aanpassen aan klimaatverandering door bijvoorbeeld rivieren meer ruimte te geven, wadi's en groen aan te leggen in nieuwe woonwijken.


Slide 14 - Diapositive

Waterveiligheid = 
verbeteren stuwen

Slide 15 - Diapositive

Ruimtelijke adaptatie = overloopgebieden rivieren

Slide 16 - Diapositive

Ruimtelijke adaptatie = wadi's in woonwijken

Slide 17 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. uitleggen hoe en waarom Nederland steeds vaker te maken krijgt met wateroverlast en watertekorten;
2. uitleggen wat er bedoeld wordt met het woord 'piekafvoer' 
3. benoemen uit welke drie punten het nationaal deltaprogramma bestaat en bij ieder punt een voorbeeld van een maatregel noemen.



Slide 18 - Diapositive

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 19 - Diapositive

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 20 - Diapositive

Afronding
Wat heb je geleerd?
Hoe heb je meegedaan?
Huiswerk

Slide 21 - Diapositive

Noteer op je wisbordje:

2 dingen die je deze les geleerd hebt en leg deze 2 dingen uit.

Slide 22 - Question ouverte

Hoe heb ik deze les meegedaan?
😒🙁😐🙂😃

Slide 23 - Sondage

Huiswerk
Maken werkblad 'examenvragen' 1 tm 19
Vergeet dit werkblad niet mee te nemen naar de volgende les....!!!!


Slide 24 - Diapositive