2 g les 3

Deze week

maandag: 
leesvaardigheid - feiten en meningen

donderdag: 
spelling en GPW bespreken/evalueren periode 2

vrijdag: 
vrij lezen en oefenen begrijpend lezen
1 / 21
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 2

Cette leçon contient 21 diapositives, avec diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Deze week

maandag: 
leesvaardigheid - feiten en meningen

donderdag: 
spelling en GPW bespreken/evalueren periode 2

vrijdag: 
vrij lezen en oefenen begrijpend lezen

Slide 1 - Diapositive

Welkom!
FEITEN EN MENINGEN 

Lesdoelen van maandag:

- Ik weet wat feiten, meningen, standpunten en argumenten zijn.

- Ik kan een voorbeeld noemen van een tekstsoort met alleen feiten, met (bijna) alleen meningen en met zowel 
feiten als meningen. 

- Ik kan een signaalwoord noemen voor een feit, een mening en een argument. (Later gebruiken in betoog!)


Slide 2 - Diapositive

Lesprogramma

1) Voorkennis

2) Tekstsoorten

3) Opdrachten boek

4) Terugblik op lesdoelen


Slide 3 - Diapositive

1) Voorkennis

Wat weet je al?

Wat zijn de eigenschappen van een feit?

Wat zijn de eigenschappen van een mening?

Waarom is het belangrijk dat je feiten en meningen kunt onderscheiden?


Slide 4 - Diapositive


Een feit
- kun je controleren;
- kun je bewijzen;
- kun je niet weerleggen.

Over een feit kun je niet van mening verschillen; het is zoals het is. 

Slide 5 - Diapositive


Een mening
- is persoonlijk, is van jou;
- kun je ondersteunen (onderbouwen) met argumenten ("Ik vind dit, want ...");
- een mening kun je veranderen.

Slide 6 - Diapositive


En wat is dan een standpunt?

Slide 7 - Diapositive

Leesvaardigheid Nederlands hs 1 t/m 3: 

- We zijn bezig geweest met het onderwerp en de hoofdgedachte van een tekst. 

Is de hoofdgedachte van een tekst een feit of een mening?

- We zijn bezig geweest met signaalwoorden. 

Wat was ook alweer een signaalwoord?

Aan welke signaalwoorden kun je zien dat er een feit, mening of argument komt?

Slide 8 - Diapositive

2) Tekstsoorten 

Sommige teksten zijn bedoeld om alleen feiten weer te geven.

Andere teksten zijn juist waardeloos als er geen meningen in staan.

Slide 9 - Diapositive

Hieronder zie je acht tekstsoorten. In welke teksten behoren alleen feiten te staan?
1. Handleiding voor installatie van een tv-toetsel.
2. Forum op internet.
3. Recept voor cupcakes.
4. Advertentie voor zomerkleding. 
5. Weblog over reizen.
6. Dienstregeling van de trein.
7. Routebeschrijving van Voorburg naar Zutphen.
8. Ingezonden brief in de krant.
Hieronder zie je acht tekstsoorten. In welke teksten behoren alleen feiten te staan en geen meningen?

1) Handleiding voor installatie van een tv-toestel.
2) Forum op internet.
3) Recept voor cupcakes.
4) Advertentie voor zomerkleding.
5) Weblog over reizen
6) Concertprogramma
7) Routebeschrijving van Zutphen naar Voorburg
8) Tv-commentaar in de krant

Schrijf de nummers van deze tekstsoorten in je schrift.

Slide 10 - Diapositive

Bespreek je antwoorden nu met je buur. Zijn er discussiepunten?


Slide 11 - Diapositive

Kijk nog eens terug: welke tekstsoorten zijn waardeloos als er géén mening in staat?

Slide 12 - Diapositive

3) Opdrachten boek. Lezen hoofdstuk 4 (blz. 133).

- Klassikaal lezen tekst 1.

- Zelfstandig maken opdracht 1.

- Bespreken opdracht 1. 

- Starten met opdracht 2. Voordat je de vragen maakt: lees tekst 2 door en noteer de signaalwoorden die je vindt voor een mening, feit of argument. Start daarna met de vragen. 


Slide 13 - Diapositive

4) Terugblik.
Heb jij de lesdoelen bereikt?

Slide 14 - Diapositive

nog doen: nakijken huiswerk spelling 4 en 6. nog doen 7 en 8. GPW bespreken.

Slide 15 - Diapositive

Slide 16 - Diapositive

Slide 17 - Vidéo

Kies één onderwerp uit het Jeugdjournaal en maak je standpunt duidelijk. Titel = een stelling

Inleiding: waar ga je over schrijven en waarom?
Middenstuk: wat vind je en waarom (minimaal 2 argumenten en weerleg één tegenargument).
Slot: sluit af met een conclusie. 


Slide 18 - Diapositive


Vrijdag 19 oktober boektoets (weging 2)
Je kiest zelf je boek. Criteria:
Moet op leesplein.nl staan (als graadmeter kwaliteit)
Categorie 12+
Nederlandse schrijver, in het Nederlands, geen vertaling dus 
(let op, er er staan ook uit het Engels vertaalde boeken op leesplein)
Geen verfilming
Geen eerder gelezen boek
Geen twee dezelfde titels in de klas

Geef op maandag 10 september aan mij door welk boek je kiest.
Dit boek neem je die maandag ook mee naar school!

Slide 19 - Diapositive

Planning periode 3

11 maart: SO betoog schrijven

21 maart: SO boek 2 - filmpje inleveren

25 maart: SO spelling hoofdstuk 3 en 4

week 3 april: GPW-week
Lezen hoofdstuk 1 t/m 5 (nadruk op tekstverbanden en signaalwoorden)

Slide 20 - Diapositive

PAK JE LEESBOEK
15 MINUTEN STIL LEZEN

Slide 21 - Diapositive