Blok 1 Peper en Nootmuskaat

Welkom!
  • Introductie
  • Verwachtingen uitspreken
  • Woordweb: Gouden Eeuw
  • In het nieuws
  • Samen start maken met thema 7: Wereldhandel.
  • Video bekijken


1 / 36
suivant
Slide 1: Diapositive
Mens & MaatschappijMiddelbare schoolvmbo bLeerjaar 2

Cette leçon contient 36 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 4 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Welkom!
  • Introductie
  • Verwachtingen uitspreken
  • Woordweb: Gouden Eeuw
  • In het nieuws
  • Samen start maken met thema 7: Wereldhandel.
  • Video bekijken


Slide 1 - Diapositive

Verwachting
  1. Lesinrichting.
  2. Werk en lesboek ineen
  3. Huiswerkcontrole begin van de les.
  4. Planning en andere benodigdheden staan in Magister.
  5. Les op woensdag.
  6. Wat verwachten jullie van mij? 

Slide 2 - Diapositive

Wat gaan we doen...
Les 1:
  1. Een overzicht van het thema 
  2. Leerdoelen
  3. Samen lezen


  4. Amsterdam wereldstad, specerijen en Voc
  5. Opdrachten maken (werkboek) 
  6. Leerdoelen herhalen

    Slide 3 - Diapositive

    Slide 4 - Diapositive

    Wat weet je over de Gouden Eeuw?

    Slide 5 - Question ouverte

    Slide 6 - Lien

    Slide 7 - Lien

    Stelling: Ik vind het goed dat dingen die met de slavernij te maken hebben worden verwijderd.
    A
    Eens
    B
    Oneens

    Slide 8 - Quiz

    Jan Pieterszoon Coen
    Ongeveer 400 jaar geleden werkte hij bij de beroemde VOC. Dat was een soort groot bedrijf dat met schepen naar Azië ging om te handelen in kruiden en specerijen. Coen verovert veel gebied. Daardoor wordt Nederland in die tijd erg machtig en erg rijk. 
    Het veroverde gebied wordt in die tijd Nederlands-Indië genoemd. 

    Maar de verovering gaat niet zonder geweld. Dorpen worden platgebrand en de oorspronkelijke bewoners van Nederlands-Indië worden vermoord of moeten als slaaf werken voor Nederland.

    Slide 9 - Diapositive

    Slide 10 - Vidéo

    1. Hoe zag het leven eruit op de boot van de VOC?
    2. Is in jouw ogen Jan Pieterszoon Coen een held of een schurk?

    Slide 11 - Question ouverte

    Slide 12 - Vidéo

    Welke dingen uit VOC-tijd herken je?

    Slide 13 - Question ouverte

    Opdrachten maken
    Inleiding: Opdracht 2 (blz.7)
    blok 1: 1 t/m 8 (Blz. 8 t/m 10) 
    En lees de blauwe leerteksten! Voordat je een vraag stelt
    Atlasvragen mag je overslaan
    Klaar? Maken 9 t/m 15. 
    Kom je er niet uit. Kom met je werkboek bij mij. 

    Slide 14 - Diapositive

    Welkom!
    Vorige les
    Vragen huiswerk? Nakijken
    Verder werken thema 7 Wereldhandel
    Leerdoelen
    Uitleg + Video
    Opdrachten


    Slide 15 - Diapositive

    Leerdoelen
    Aan het einde van de les kan je:
    1. Uitleggen hoe De Republiek (der zeven verenigde Nederlanden) is ontstaan.
    2. Uitleggen waarom Amsterdam een wereldstad was.
    3. Herkennen uit welke plek specerijen werden gehaald.
    4. Beschrijven wat het verschil is tussen de handelsroute voor 1498 en na 1498.
    5. Uitleggen waarom de VOC werd opgericht, wat voor bedrijf het was, en welke rechten ze kregen.
    6. Uitleggen hoe de VOC aan haar geld kwam. 
    7. Je kunt uitleggen wat aandelen zijn.
    8. De afzet en de omzet berekenen
    9. De brutowinst en nettowinst berekenen

    Slide 16 - Diapositive

    Amsterdam, Wereldstad
    Einde 16e eeuw (rond 1579): De republiek.
    > De gouden eeuw (1600-1700)
    Er werd veel geld verdiend met handel

    Amsterdam was de belangrijkste en 
    rijkste stad van de republiek.


    Slide 17 - Diapositive

    Amsterdam, de ligging

    De ligging van amsterdam was 
    gunstig voor de handel: naar de 
    Oostzee, Noordzee en 
    Middellandse zee.


    Slide 18 - Diapositive

    Slide 19 - Carte

    Opdrachten maken
    Inleiding: Opdracht 2 (blz.7)
    blok 1: 1 t/m 8 (Blz. 8 t/m 10) 
    En lees de blauwe leerteksten! Voordat je een vraag stelt
    Atlasvragen mag je overslaan
    Klaar? Maken 9 t/m 15. 
    Kom je er niet uit. Steek je vinger op en kom ik bij je

    Slide 20 - Diapositive

    Slide 21 - Diapositive

    Slide 22 - Diapositive

    0

    Slide 23 - Vidéo

    Welke rechten/maatregelen van de VOC komen terug in de video

    Slide 24 - Question ouverte

    0

    Slide 25 - Vidéo

    Slide 26 - Diapositive

    Slide 27 - Diapositive

    Slide 28 - Diapositive

    Specerijen handel
    Nederlanderse handelaren ontdekken de route over zee naar indië.
    • Java:
    -Peper

    • Molukken:
    - Nootmuskaat, kaneel en kruidnagel.
    Nootmuskaat
    Peper

    Slide 29 - Diapositive

    Kaneel
    Kaneel boom
    Kruidnagel

    Slide 30 - Diapositive

    Opdrachten maken
    Blok 1: 1 t/m 10 (Blz. 8 t/m 10)  AF
    En lees de blauwe leerteksten! Voordat je een vraag stelt
    Atlasvragen mag je overslaan
    Klaar? Maken: 11, 12, 14, 15, 17 en 18, 21 en 22.
    Kom je er niet uit. Steek je vinger op en kom ik bij je

    Slide 31 - Diapositive

    Hoe ontstond De Republiek?
    A
    Doordat Nederland opeens heel rijk werd.
    B
    De koning van Spanje wilde geen koning van Nederland meer zijn.
    C
    Doordat Nederland in opstand kwam tegen de koning van Spanje.
    D
    Doordat de Belgische koning door Nederland werd verslagen.

    Slide 32 - Quiz

    Welke stad werd in de 17e eeuw de belangrijkste stad ter wereld?
    A
    Rotterdam
    B
    Java
    C
    Antwerpen
    D
    Amsterdam

    Slide 33 - Quiz

    Hoe kwam het dat Amsterdam zo belangrijk werd?
    A
    Amsterdam vervoerde wollen stoffen over de hele wereld.
    B
    Amsterdam had een gunstige ligging en daarbij vervoerde ze zelf specerijen vanuit Azië.
    C
    Amsterdam was de eerste stad die onafhankelijk werd van Spanje.
    D
    Alle antwoorden zijn onjuist.

    Slide 34 - Quiz

    Wat is het grote verschil tussen de specerijen handel vóór 1498 en ná 1498
    A
    Nederland werd onafhankelijk en kon daardoor zelf door Europa reizen.
    B
    De specerijen na 1498 werden duurder doordat iedereen ze kon halen vanuit Azië.
    C
    Doordat er een nieuwe route werd ontdekt konden handelen zelf en sneller specerijen kopen.
    D
    Alle antwoorden zijn juist.

    Slide 35 - Quiz

    Leerdoelen
    Aan het einde van de les kan je:
    1. Uitleggen hoe De Republiek (der zeven verenigde Nederlanden) is ontstaan. 
    - Nederland kwam in opstand tegen de koning en werd hierdoor in 1579 onafhankelijk (alleen het noorden)

    2. Uitleggen waarom Amsterdam een wereldstad was. 
    Amsterdam had een gunstige ligging en daarbij vervoerde ze zelf specerijen vanuit Azië.

    3. Herkennen uit welke plek specerijen werden gehaald.
    > Java: Peper.            > Molukken: Kaneel, nootmuskaat en kruidnagel.

    4. Beschrijven wat het verschil is tussen de 
    handelsroute voor 1498 en na 1498.
    Vóór 1498: > De reis duurde 2 jaar                             
                       > De specerijen werden niet zelf                      
                         gehaald.
     Ná 1498: 
    > Reis duurde 9 maanden.
    > De specerijen werden zelf door De Republiek gehaald uit Azie. Hierdoor verdiende De Republiek enorm veel geld.

    Slide 36 - Diapositive