18-05-2021 digitale les Microbiologische Technieken

Les 18-05-2021
H14 
Groei van micro organismen
1 / 28
volgende
Slide 1: Tekstslide
Biologie LaboratoriumtechniekMBOStudiejaar 1

In deze les zitten 28 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 2 videos.

time-iconLesduur is: 90 min

Onderdelen in deze les

Les 18-05-2021
H14 
Groei van micro organismen

Slide 1 - Tekstslide

Leerdoelen
Je kunt de achterliggende principes van de kiemgetalbepaling, Gramkleuring en reinstrijk omschrijven.

Slide 2 - Tekstslide

Teken de strepen die je zet bij een reinstrijk op een agarplaat. Nummer de strepen zodat je kunt zien welke volgorde je ent.

Slide 3 - Open vraag

Waarom voer je een reinstrijk uit?
A
Om de macroscopische morfologie van een micro organisme te bestuderen
B
Om een pure kolonie te krijgen van een bacterie
C
Om de bacterien schoon te maken
D
Om de bacterien uit te spreiden op een agarplaat

Slide 4 - Quizvraag

Wat voor nut zou het hebben om een bacterie rein te hebben? (een kolonie ontstaan uit 1 individu met gelijke genetica)

Slide 5 - Open vraag

Om eigenschappen van die bacterie te achterhalen. Bijv Gram +/-. Teken/beschrijf de stappen van Gram kleuring uit.

Slide 6 - Open vraag

Slide 7 - Tekstslide

Hoe komt het dat gram positieve bacteriën paars zijn na de gram kleuring?

Slide 8 - Open vraag

Deel bacteriën in op gram +/- en vorm. Benoem beide.

Slide 9 - Open vraag

Lezen H14
p 287 en 288
klaar? Maken vragen 1 tm 3

Slide 10 - Tekstslide

Verloopt de groei van bacteriën lineair of exponentieel?
A
Lineair
B
Exponentieel
C
beide
D
geen van beide

Slide 11 - Quizvraag

2

Slide 12 - Video

00:20
Indien een E. coli ongeremd kan delen (iedere 20 min.) kan deze kolonie na ong. 48 uur de massa van de aarde overstijgen. Wat remt hem hierin?

Slide 13 - Open vraag

Kiemgetal bepaling
- Producten onderzoeken op aanwezigheid van aantallen micro organismen
- Monster nemen, vloeibaar maken
- Verdunningsreeks maken
- Uitplaten
- Incuberen
- Tellen kolonies
- Berekenen KVE per gram / ml /cm2

Slide 14 - Tekstslide

10

Slide 15 - Video

Leerdoel behaald?
Je kunt de achterliggende principes van de kiemgetalbepaling, Gramkleuring en reinstrijk omschrijven.

Slide 16 - Open vraag

Zelf aan de slag deze week
- Werken aan poster onderdelen (eerstvolgende theorie op locatie is posterpresentatie)
- Voorbereiden praktijklessen

-Volgende week: Uitleg berekening Kiemgetal


Slide 17 - Tekstslide

00:25
Aeroob vs Anaeroob

Slide 18 - Tekstslide

00:27
Wat doet de analist hier verkeerd?

Slide 19 - Open vraag

00:40
Waarom is het belangrijk om het monster te homogeniseren in vloeistof?

Slide 20 - Open vraag

01:13
Waarom ieder buisje homogeniseren? En waarom niet door buisje ondersteboven te draaien?

Slide 21 - Open vraag

02:22
Waarom iedere keer een nieuwe pipetpunt?

Slide 22 - Tekstslide

03:06
Waarom mag de agar niet veel warmer zijn dan 45C? En niet veel kouder?

Slide 23 - Open vraag

03:13
Waarom mengen van de platen? Wat als je hier te lang mee wacht?

Slide 24 - Open vraag

03:46
Selectief Kiemgetal
Sommige agars zijn selectief voor bepaalde typen bacterien. In het geval van VRBG is dit voor de familie van enterobacteriaceae. Alleen deze bacterien zullen kolonies vormen op deze plaat, en je kunt dus het enterobacteriaceae Kiemgetal bepalen van deze platen. 

Slide 25 - Tekstslide

04:30
Bij welke incubatie loop je meer risico op besmetting? Die met het algemen voedingsmedium of met het selectieve? Waarom?

Slide 26 - Open vraag

04:59
Waarom gebruikt ze een stift om de getelde kolonies te markeren?

Slide 27 - Open vraag

00:20
Waarom verkleurt de binnenkant van de kolonie een beetje?

Slide 28 - Open vraag