Week 5: les 7 en 8 P3 Schrijfopdracht

T V 2 B
4 feb

Lekker lezen!





1 / 22
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 2

This lesson contains 22 slides, with text slides.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

T V 2 B
4 feb

Lekker lezen!





Slide 1 - Slide

Slide 2 - Slide

Startopdracht: herschrijf in eigen woorden
Aan de oever van de Mtkvari-rivier ligt Tbilisi, de hoofdstad van Georgië. Hoewel de stad in verhouding tot de rest van Georgië modern aanvoelt, doen de oude balkonnetjes, onbewoonde huizen en overgebleven flats uit de Russische overheersing anders vermoeden. Toch maakt de stad snelle ontwikkelingen door en duiken er regelmatig hippe brouwerijen en futuristische constructies op. Dat is bijvoorbeeld te zien bij de ‘Bridge of Peace’, met meer dan tienduizend ingebouwde ledlampen.

Slide 3 - Slide

Schrijfopdracht Landenfolder
Huiswerk: drie websites over je land lezen en 
de links aan mij doorsturen

Slide 4 - Slide

Leerdoelen P3


  • taal: spelling, werkwoordspelling, leestekens, samenstellingen => taaltoets eind januari 
  • schrijfvaardigheid: folder (informerend en overtuigend) en zakelijke e-mail (informerend en overtuigend) => TEA 3: toets schrijfvaardigheid


     

    Slide 5 - Slide

    Doelen van deze week

    • je weet over welk land je een korte folder schrijft en met wie
    • je weet waar je je informatie vandaan haalt voor deze folder
    • je hebt veel over het land gelezen
    • je hebt elk minimaal drie paragrafen geschreven
    • Instructies folder op Teams/Lesmateriaal/P3

    Slide 6 - Slide

    Schrijfopdracht in tweetallen

    Slide 7 - Slide

    Folder
    • folder over een bestaand land (zie lijst later)
    • tekstdoel: informeren en overtuigen
    • lengte: 500 - 600 woorden, minimaal drie illustraties/foto's
    • Je leest eerst veel over het land en schrijft daarna vanuit het ik-perspectief over bepaalde onderwerpen 

    Slide 8 - Slide

    Bouwplan
    • Vier onderdelen:
    1. Inleiding (aantrekkelijk, de lezer wordt enthousiast)
    2. Leuk om te weten (grappige of aparte dingen over het land, die maar weinig mensen weten)
    3. De mooiste plekken (minimaal zes locaties beschrijven: wat kun je er doen? Wat is het lokale eten? Waar kun je excursies maken? Wat bezoek je daar?)
    4. Afsluiting (of conclusie: je oproep aan de lezer om ernaar toe te gaan) 

    Slide 9 - Slide

    Slide 10 - Slide

    Waar lees je informatie?
    • internet: welke websites zijn betrouwbaar
    • wikipedia.org, anwb.nl, nederlandwereldwijd.nl, ambassades, rijksoverheid, landensites, zwerver.nl, ...
    • of google op 'toeristische informatie & land' / 'bezienswaardigheden & land', maar vermijd reisorganisaties met weinig informatie en check betrouwbaarheid!
    • Let op: je vat de informatie in eigen woorden samen. Je schrijft vanuit het ik-perspectief

    Slide 11 - Slide

    Wat doe je vandaag?
    1. Kies samen het land en noteer dit op het bord (elk land wordt maar één keer gekozen)
    2. Verdeel de taken: wie schrijft wat?
    3. Informatie lezen, noteer websites
    4. Laatste tien minuten: Schrijf Inleiding en Leuk om te weten in Word en in je eigen woorden! Klaar? Beschrijf vast een locatie.
    5. Sla je werk op; printen voor de volgende les.

    timer
    30:00

    Slide 12 - Slide

    Slide 13 - Slide

    Plenda
    1. Als duo vier onderdelen schrijven: "Inleiding" (50-75 wrd), "Leuk om te weten" (50-75 wrd) en twee locaties (75-100 wrd) uit jullie land.
    2. in Word vanuit het ik-perspectief en in je eigen woorden!
    3. Je print je eigen onderdeel en neemt dit mee naar de les 
    4. Leesboek en laptop mee.



    Slide 14 - Slide

    T G 2 D
    6 feb

    lekker lezen!








    Slide 15 - Slide

    Leerdoelen P3


    • taal: spelling, werkwoordspelling, leestekens, samenstellingen => taaltoets eind januari 
    • schrijfvaardigheid: folder (informerend en overtuigend) en zakelijke e-mail (informerend en overtuigend) => TEA 3: toets schrijfvaardigheid



       

      Slide 16 - Slide

      Doelen van deze week

      • je weet over welk land je een korte folder schrijft en met wie
      • je weet waar je je informatie vandaan haalt voor deze folder
      • je hebt elk minimaal drie paragrafen geschreven

      Slide 17 - Slide

      Startopdracht
      • Haal iets leuks / lekkers / fijns uit je tas (mandarijn, mooie sleutelhanger, fijn schrijvende pen,...)
      • Probeer de ander ervan te overtuigen hoe leuk jouw voorwerp is. Moeilijk? Beeld je in dat je het gaat verkopen voor een prachtige prijs.
      • ....Welk soort woorden gebruik je? 

      Slide 18 - Slide

      Terugkoppeling
      • ....Wat deed je om te overtuigen? 
      • ....Welk soort woorden heb je gebruikt?
      • ....Hoe kun je nog beter je voorwerp "verkopen"?



      => Landenfolder: je "verkoopt" een bezoek aan je land!  

      Slide 19 - Slide

      Wat doe je vandaag?

      1. Lees de tekst van je maatje. Is deze overtuigend genoeg?
      2. Check taal: werkwoorden, leestekens, samenstellingen en verbeter fouten
      3. Ga verder met lezen over het land 
      4. Je schrijft vandaag de resterende alinea's "Locaties" (75-100 wrd per locatie) en "Conclusie"
      5. Lees de opdracht Landenfolder goed door en check samen of je alles hebt verwerkt en aan alle eisen hebt voldaan 
      6. Inleveren via Teams Opdrachten, uiterlijk vrijdag 14 feb.



      timer
      40:00

      Slide 20 - Slide

      Controleer!

      1. Check taal: werkwoorden, leestekens en verbeter
      2. Check formuleren: welke zinnen zijn overbodig? Gebruik je 'je' en 'u' door elkaar? Kies voor één vorm.
      3. Geef je voldoende informatie? Draai je niet om de pot heen? 


      Tot slot: je mag meer dan 600 woorden schrijven.


      Slide 21 - Slide

      Plenda
      1. Als duo heb je alle onderdelen geschreven
      2. Je print de opdracht en neemt deze mee naar de les

      3. Leesboek en laptop mee.


      In de les van 11 feb. lees je de folder van een ander duo door en geef je feedback. Je verbetert je folder en levert hem daarna in (uiterlijk 14 feb). 



      Slide 22 - Slide